Miasto movie /// Miejska duchowość
cykl pokazów filmowych w Warsztatach Kultury
Kiedy: zawsze w środę, godz. 19:00; Miasto movie dzieciom – wybrane niedziele, godz. 11:00
Gdzie: Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5a
Wstęp wolny
Cykl #6 /// Miejska duchowość
Wraz z nadejściem wiosny, w ramach pokazów Miasto movie, czeka nas nowy cykl tematyczny. Postaramy się sportretować czy też uchwycić, przynajmniej na chwilę, niezwykle ulotną i tajemniczą istotę miejskiej duchowości.
Każde miasto skrywa w sobie różne oblicza, z których zbudowana jest jego tożsamość. Do tej pory pokazywaliśmy m. in. groźną twarz miasta, wraz z jego mrocznymi tajemnicami i niebezpieczeństwami, odwiedziliśmy miasta smutne i samotne, ale też te baśniowe i wymarzone. Teraz chcemy zajrzeć nieco głębiej, aby zobaczyć bardziej metafizyczną stronę metropolii. Tę miejską duchowość rozumiemy na kilka sposobów. Z jednej strony każde miasto ma własną aurę, swój niepowtarzalny klimat i charakter. Odwiedzając je, doświadczamy różnych nastrojów czy stanów emocjonalnych. Z drugiej strony nie ma oczywiście miast bez ludzi, a jeśli pojawiają się ludzie – zarówno mieszkańcy, jak i przyjezdni – pojawiają się też ich poglądy, zwyczaje i przekonania. Każdy z nich w coś wierzy, czymś się kieruje w swoich życiowych wyborach. Może to być religia, tradycja, nauka, jakiś własny, prywatny kodeks moralny bądź szereg innych czynników. Wszystko to składa się jednak na duchową tkankę miasta i jego społeczności.
Przed nami niezwykła, filmowa podróż w poszukiwaniu różnych przejawów miejskiej duchowości.
Program na marzec:
5 marca 2014, godz. 19.00 – „Szukając Erica”, reż. Ken Loach , czas 116’, 2009 r.
12 marca 2014, godz. 19.00 – „Ghost Dog, Droga samuraja”, reż. Jim Jarmusch, czas 116’, 1999 r.
16 marca 2014, godz.11.00 – Miasto movie dzieciom: „Jak wytresować smoka”, reż. Dean DeBlois, Chris Sanders, czas 96’, 2010 r. Po filmie rodzinny warsztat kreatywny.
19 marca 2014, godz. 19.00 – „Lourdes”, reż. Jessica Hausner, czas 96’, 2009 r.
26 marca 2014. Godz. 19.00 – „Persepolis”, reż. Marjane Satrapi, Vincent Paronnaud, czas 95’, 2007 r.
Opisy:
Szukając Erica – Eric Cantona to w świecie sportu postać absolutnie wyjątkowa. Wybitny francuski piłkarz, żywa legenda Manchesteru United, skandalista, miłośnik sztuki, filantrop, po prostu futbolowy człowiek renesansu. Po zakończeniu kariery sportowej zaczął przygodę z branżą filmową. Zagrał kilka epizodów m. in. w głośnym „Elizabeth”. Wprawdzie wyzwanie aktorskie postawił przed nim dopiero Ken Loach – jeden z wielkich mistrzów brytyjskiego kina społecznego. Cantona gra tu samego siebie, a w zasadzie dość specyficzne wyobrażenie o sobie. Główną postacią filmu jest Eric Bishop (Steve Evets), przeciętny listonosz z Manchesteru, który właśnie znalazł się na życiowym zakręcie. Kiedy problemy spadają na głowę jeden po drugim i wydaje się, że nie ma już wyjścia z tej beznadziei, staje się cud. I to cud nie byle jaki, bo w zasadzie stworzony na miarę, specjalnie dla Erica Bishopa. Oto bowiem zaczyna ukazywać się mu sam Eric Cantona, który – niczym prorok lub mesjasz – pokieruje życiem bohatera, pomagając mu wyjść z dołka. Ken Loach przyzwyczaił nas do wnikliwego portretowania życia mieszkańców Wielkiej Brytanii. W tym filmie widzimy podobne obrazy, ale po raz pierwszy tak mocno wzbogacone o wątki komediowe i fantastyczne. Zapraszamy na to filmowe spotkanie dwóch Ericów, jest to bowiem jeden z najoryginalniejszych, współczesnych obrazów ku pokrzepieniu serc.
Ghost Dog. Droga samuraja – niezwykle wizjonerskie, autorskie kino Jima Jarmuscha z mistrzowską kreacją Foresta Whitakera. Tytułowy Ghost Dog to zabójca na usługach włoskiej mafii. Enigmatyczny i milczący bohater, który zajmuje się swoją profesją, spłacając w ten sposób długi z przeszłości wobec swoich pracodawców. Ghost Dog jest jednak, przede wszystkim, wyznawcą tradycyjnego japońskiego kodeksu samurajów. Żyje samotnie, w odosobnieniu, całe dnie spędzając na medytacji lub doskonaleniu się w sztuce walki. W pewnym momencie następuje jednak zwrot w jego egzystencji, a wybory, jakie podejmie, sprawią, iż będzie musiał na nowo zdefiniować swój moralny kodeks postępowania. Jarmusch kreśli w bardzo intymny i wiarygodny sposób świat swojego bohatera. Z drugiej strony, nie rezygnuje ze swojej ulubionej groteski i subtelnego humoru. Dodatkowo w mistrzowski sposób przemyca cytaty i nawiązania m. in. do „Rashomona” Kurosawy, czy też do własnej, wcześniejszej twórczości, w tym przypadku do obrazu „Truposz”. Znaczącą rolę w filmie odgrywa też doskonała ścieżka dźwiękowa autorstwa RZA, czyli jednego z liderów hip hopowej grupy Wu-Tang Clan.
Lourdes – uznany najlepszym filmem Warszawskiego Festiwalu Filmowego w 2009 roku, znakomity obraz w reżyserii Jessici Hausner. Austriacka artystka ukazuje w „Lourdes” fenomen ludzkiej wiary, ale też pewne zagrożenia z tego fenomenu płynące.
Znane na całym świecie sanktuarium w Lourdes, wraz ze swoim niezwykłym źródłem, jest nieustannym miejscem pielgrzymek ludzi z całego świata. Każdy z nich ma jakiś problem, pragnienie lub potrzebę oraz cichą nadzieję na to, iż właśnie tu, w tym miejscu dostąpi boskiej łaski. W jakimś stopniu taką nadzieją karmi się też główna bohaterka filmu, czyli jeżdżąca na wózku inwalidzkim Christine. Z drugiej strony ta postać pozostaje jednak sceptyczna, a wizytę w sanktuarium postrzega głównie jako możliwość uzyskania całodobowej, profesjonalnej opieki medycznej.
Hausner w swoim filmie zawarła kilka bardzo ciekawych wątków i punktów widzenia. Poza ludzką wiarą w boską interwencję, mamy tu też ironiczne spojrzenie na dewocjonalny biznes, rozkręcony na ogromną skalę wokół miejsca kultu religijnego. Na ekranie widzimy prawdziwych wyznawców oraz kościelnych hochsztaplerów, wreszcie obserwujemy zderzenie świata osób chorych i wykluczonych ze światem ludzi zdrowych, a każdy z nich szuka w Lourdes czegoś innego. Warto samemu zajrzeć do tego niezwykłego miejsca i bliżej poznać jego bohaterów oraz ich problemy.
Persepolis – Marjane Satrapi przenosi na ekran swój słynny, oparty w dużej mierze na wątkach autobiograficznych, komiks. Persepolis to animowana opowieść o losach i dojrzewaniu Satrapi, zarówno jako osoby, jak też jako artystki. Urodzona w skrajnie konserwatywnym, ale też targanym wojną Iranie, dziewczyna, z początku instynktownie, potem coraz bardziej świadomie, zaczyna butować się przeciw zastanej rzeczywistości. Zdefiniowany przez religię islamską, zdominowany i zawłaszczony przez mężczyzn świat staje się dla bohaterki nie do zniesienia. Dzięki wsparciu rodziców oraz niezwykłej babci ma ona jednak szansę ucieczki i możliwość podjęcia edukacji we Francji oraz Austrii. Dziś Marjane Satrapi jest cenioną na całym świecie autorką komiksów i książek dla dzieci, reżyserką, a przede wszystkim ilustratorką w wielu znanych czasopismach. Jej rysunki publikuje m. in. New York Times czy New Yorker. Za Persepolis nominowana była do Oscara w kategorii najlepszego filmu obcojęzycznego i wielu krytyków jest zdania, iż to właśnie jej należała się ta nagroda.
Przed nami zatem filmowa wizyta na Bliskim Wschodzie i Iran widziany oczyma niezwykle wrażliwej i inteligentnej artystki.
MIASTO MOVIE DZIECIOM
Jak wytresować smoka – brawurowa ekranizacja książki Cressidy Cowell, a jednocześnie jeden z największych hitów dziecięcej animacji ostatnich lat. Aktualnie na ekranach naszych kin gości druga część filmu, w przygotowaniu jest już trzecia. W ramach cyklu Miasto movie dzieciom pokażemy część pierwszą, czyli opowieść o tym, jak cała przygoda się zaczęła. Jak sama nazwa wskazuje, w „Jak wytresować smoka” musi pojawić się smok oraz jego pogromca. Rola pogromcy przypadnie młodemu chłopakowi o charakterystycznym imieniu Czkawka. Oczywiście, jak to w bajkach bywa, sprawy potoczą się całkowicie inaczej, niż można było zakładać. Wrażliwy i dobroduszny Czkawka, nie dość że nie do końca potrafi się odnaleźć w świecie Wikingów, to jeszcze popełnia rzecz dla nich kompletnie niezrozumiałą, a mianowicie zaprzyjaźnia się ze smokiem. Co z tego wszystkiego wyniknie, najlepiej sprawdzić samemu podczas naszego pokazu. Po filmie, jak zawsze warsztat kreatywny dla najmłodszych.
Na wszystkie warsztaty wstęp wolny. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc zapraszamy jednak do wcześniejszych zapisów pod numerem telefonu 81 533 08 18.
Zapewniamy wszelkie materiały oraz doskonałą zabawę dla całych rodzin!
O CYKLU MIASTO MOVIE:
Dajemy głos miastu. Zapraszamy na cykl pokazów filmowych gdzie miasto jest tłem, ale i bohaterem, przestrzenią do życia i scenerią filmowych historii, cichym świadkiem kameralnych opowieści oraz aktywnym uczestnikiem kinowego zgiełku. Miejscem gdzie bezustannie przenikają się ludzkie problemy i dramaty, ale też wielkie nadzieje, marzenia i triumfy.
Miasto mówi u nas w wielu językach – obrazu, dźwięku, opowiadanej historii… językiem Terry’ego Gilliama, Federico Felliniego, Jima Jarmusha czy Wong Kar Waia. Ma też bardzo wiele twarzy, bywa piękne, groźne, radosne, melancholijne, ale zawsze ciekawe i mające swoją opowieść.
Pokazy filmowe ułożone zostały w cykle tematyczne prezentujące różnorodne obszary związane z funkcjonowaniem miast oraz życiem ich mieszkańców. Seansom towarzyszą prelekcje oraz spotkania dyskusyjne.
Przygotowanie cyklu: Agnieszka Wojciechowska, Rafał Chwała