Miasto movie /// Miasto na prowincji
cykl pokazów filmowych w Warsztatach Kultury
Kiedy: zawsze w środę, godz. 19:00; Miasto movie dzieciom – wybrane niedziele, godz. 11:00
Gdzie: Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5a
Wstęp wolny
Cykl #5 /// Miasto na prowincji
Wraz z nowym rokiem, rozpoczynamy również nowy cykl w ramach Miasto movie. Tym razem opuścimy dobrze nam już znane wielkie metropolie, żeby wraz z naszymi widzami zanurzyć się w uroku miast na prowincji. Przyglądając się wnikliwiej temu zagadnieniu, można stwierdzić, że filmowcy dość często, i to z dobrym skutkiem, osadzają swoje historie w nieznanych miastach gdzieś na krańcach świata. A znaleźć w nich można w zasadzie wszystko. Zwykła codzienność przeplata się z magią, mistycyzm i duchowość przenikają się z realnym światem. Jest tu miejsce na śmiech i łzy, radość i dramat. Prowincja ma także swoich bohaterów, własne legendy i mity, wreszcie unikalną, niepowtarzalną tożsamość. Dodatkowo w filmowych miastach na prowincji nierzadko zmianie ulegają tak podstawowe dla człowieka kategorie jak przestrzeń i czas. Życie tu zwalnia swoje tempo, a odrealnione miasteczka stają się swoistą ucieczką do innej, zwykle bliższej naturze niż cywilizacji, rzeczywistości. Z tego artystycznego eskapizmu skorzystało już wielu mistrzów kina m. in. Giuseppe Tornatore, Emir Kusturica, Jiri Menzel czy nasz Jan Jakub Kolski. W nowym cyklu postaramy się zatem pokazać różnorodne oblicza filmowej prowincji, zarówno te europejskie, jak i z innych zakątków świata.
Program na luty:
5 lutego, godz. 19.00 – Lato miłości, reż. Paweł Pawlikowski, czas 86’, 2004 r.
12 lutego, godz. 19.00 – Przyjeżdża orkiestra, reż. Eran Kolirin, czas 87’, 2007 r.
19 lutego, godz. 19.00 – Strasznie szczęśliwi, reż. Henrik Ruben Genz , czas 90’, 2008 r.
23 lutego, godz. 11.00 – MIASTO MOVIE DZIECIOM: Piorun, reż. Chris Williams, Byron Howard, czas 96’, 2008 r. oraz warsztat kreatywny dla dzieci i ich opiekunów „Gwiazdorskie zawieszki”.
26 lutego, godz. 19.00 – Księstwo, reż. Andrzej Barański, czas 115’, 2011 r.
Opisy:
Lato miłości – jednym z najważniejszych filmów zeszłego sezonu w Polsce była, nagradzana m.in. w Gdyni oraz na Camerimage, „Ida” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego. W naszym cyklu postanowiliśmy zaprezentować jeden z wcześniejszych utworów tego reżysera – wyprodukowane w Wielkiej Brytanii „Lato miłości”. Jest to kameralna historia trójki bohaterów, osadzona gdzieś w małym miasteczku, na angielskiej prowincji. Najbardziej elektryzującą postacią z tej trójki jest Tamsin (jedna z pierwszych znaczących kreacji Emily Blunt). Bogata i znudzona bohaterka rozpoczyna swoją emocjonalną grę z Moną, prostą dziewczyną z miasteczka oraz z jej starszym bratem Philem. Mona marzy o lepszym życiu i wyrwaniu się z małomiasteczkowego marazmu. Phil natomiast doznaje niespodziewanego religijnego objawienia, po którym chce zmienić nie tylko siebie, ale także lokalną społeczność. Manipulacje Tamsin prowadzą do rozbudzenia nowych lub skrywanych uczuć i oczekiwań całej trójki. Pawlikowski w subtelny sposób snuje swoją opowieść o dorastaniu, pierwszych emocjach i rozczarowaniach życiowych. Warto zajrzeć wraz z nim na angielską prowincję, tym bardziej, że często dotyka tu tematów uniwersalnych dla wszystkich ludzi.
Przyjeżdża orkiestra – pewna egipska orkiestra z Aleksandrii ma uświetnić swoim występem otwarcie nowego centrum kultury gdzieś w Izraelu. Na nieszczęście muzyków, ich kłopoty zaczynają się już na starcie podróży, bowiem na lotnisku nikt na nich nie czeka. Zdezorientowani, zagubieni, nie znający języka, postanawiają na własną rękę dotrzeć na miejsce swojego występu. Jak się możemy domyślać, nasi bohaterowie lądują jednak gdzieś na izraelskiej prowincji i bez pomocy miejscowych nie będzie im łatwo się odnaleźć. Eran Kolirin tworzy ciepłą i mądrą opowieść o przełamywaniu barier i uprzedzeń międzyludzkich. Reżyser snuje, utrzymaną nieco w duchu Emira Kusturicy, historię o tym, że bez względu na pochodzenie i korzenie kulturowe, wszyscy jesteśmy ludźmi, mieszkańcami tej samej planety, a każdy stereotyp można złamać przy odrobinie dobrej woli. Przed nami podróż pełna humoru, wzruszeń, z potężną dawką dobrej muzyki.
Strasznie szczęśliwi – kinematografia duńska od lat stanowi o sile i jakości współczesnego kina europejskiego. Rokrocznie z tego skandynawskiego kraju wychodzi w świat co najmniej kilka bardzo dobrych produkcji. W 2008 roku jednym z najciekawszych obrazów byli właśnie „Strasznie szczęśliwi” autorstwa Henrika Rubena Genza. Ta oryginalna mieszanka thrillera i czarnej komedii była jednym z hitów większości festiwali filmowych, zdobywając m.in. główną nagrodę w Karlovych Varach.
Główny bohater, policjant Robert, zostaje zesłany na swoistą pracowniczą banicję. Przeprowadza się z dużego miasta na zabitą dechami prowincję, w swoim mniemaniu zostawiając wielkie kryminalne sprawy na rzecz totalnej, małomiasteczkowej nudy. Jak się jednak niebawem okaże, prowincja ma swoje mroczne sekrety i tajemnice. Nic nie jest tu takie, jak się z pozoru wydaje i nasz bohater przekona się o tym bardzo szybko. Genz świetnie czuje się w obranej przez siebie konwencji. Wątki kryminalne z wyczuciem przeplata z surrealistycznym, „wisielczym” humorem. Czuć tu wyraźną inspirację dokonaniami braci Coen czy też niektórymi filmami Roberta Rodrigueza. Gorąco polecamy filmową wizytę na niezwykłej, duńskiej prowincji i sprawdzenie czy jej mieszkańcy są naprawdę strasznie szczęśliwi.
Księstwo – Andrzej Barański przez lata wypracował sobie opinię jednego z najoryginalniejszych polskich twórców filmowych. Stworzył swój własny, unikalny i bardzo poetycki język filmowy. Artysta tworzy dzieła przepełnione nostalgią, tęsknotą za pewnym ulotnym światem. Korzysta przy tym często z estetyki kina realizmu magicznego, ale też przefiltrowuje przez własną wrażliwość tematy, które porusza w swoich dziełach. Swoich bohaterów i ich historie często osadza właśnie gdzieś w małych miasteczkach na prowincji. Tak było w przypadku filmów: „Dwa księżyce”, „Nad rzeką której nie ma” czy „Kobieta z prowincji”. Tak jest też w przypadku „Księstwa”, czyli najnowszego dzieła reżysera.
Główna postać filmu to Zbyszek, chłopak dorastający w malutkiej miejscowości, gdzieś w województwie świętokrzyskim. Zbyszek, w odróżnieniu od otaczającej go społeczności, ma jednak swoje ambicje i marzenia. Za wszelką cenę chce wyrwać się gdzieś na zewnątrz, do ludzi i tzw. „wielkiego świata”. Czy taką drogą ucieczki będzie piłka nożna, może studia na uniwersytecie, a może jeszcze coś innego?
MIASTO MOVIE DZIECIOM
Piorun – oglądając tą znakomitą animację ze studia Disneya poznamy losy dzielnego psa Pioruna oraz jego wiernych przyjaciół – kotki Marleny i uzależnionego od telewizji chomika Atylli. Nasz główny bohater to prawdziwa psia gwiazda Hollywood. Uwielbiany i podziwiany przez wszystkich superbohater. Pewnego dnia jednak, dzięki dziwnemu zbiegowi okoliczności, Piorun znajdzie się bardzo daleko od domu, bo aż w Nowym Jorku. Czeka go zatem daleka droga powrotna przez całą Amerykę, a podczas niej wiele przygód, niebezpieczeństw i niespodzianek. Podczas swojej podróży, Piorun zrozumie też, co tak naprawdę znaczy bycie superbohaterem. Bajka zawiera wszystko to, za co lubimy Disneya. Mnóstwo humoru, postacie które od razu budzą sympatię widzów oraz mądre przesłanie skierowane do najmłodszych. W polskim dubbingu głosów głównym postaciom użyczyli m.in. Borys Szyc i Sonia Bohosiewicz.Po filmie warsztat kreatywny „Gwiazdorskie zawieszki” dla najmłodszych (7-13 lat) i ich opiekunów. Techniką scrapbookingu przygotujemy filmowe zawieszki na drzwi, które będą miłym akcentem wizualnym i zaproszeniem do świata dziecka.
Udział w warsztacie jest bezpłatny. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc zapraszamy jednak do wcześniejszych zapisów pod numerem telefonu 81 533 08 18.
Zapewniamy wszelkie materiały oraz doskonałą zabawę dla całych rodzin!
O CYKLU MIASTO MOVIE:
Dajemy głos miastu. Zapraszamy na cykl pokazów filmowych gdzie miasto jest tłem, ale i bohaterem, przestrzenią do życia i scenerią filmowych historii, cichym świadkiem kameralnych opowieści oraz aktywnym uczestnikiem kinowego zgiełku. Miejscem gdzie bezustannie przenikają się ludzkie problemy i dramaty, ale też wielkie nadzieje, marzenia i triumfy.
Miasto mówi u nas w wielu językach – obrazu, dźwięku, opowiadanej historii… językiem Terry’ego Gilliama, Federico Felliniego, Jima Jarmusha czy Wong Kar Waia. Ma też bardzo wiele twarzy, bywa piękne, groźne, radosne, melancholijne, ale zawsze ciekawe i mające swoją opowieść.
Pokazy filmowe ułożone zostały w cykle tematyczne prezentujące różnorodne obszary związane z funkcjonowaniem miast oraz życiem ich mieszkańców. Seansom towarzyszą prelekcje oraz spotkania dyskusyjne.
Przygotowanie cyklu: Agnieszka Wojciechowska, Rafał Chwała
Kontakt:
Agnieszka Wojciechowska
Kierowniczka Działu Komunikacji i Marketingu
Warsztaty Kultury w Lublinie
ul. Grodzka 5a, 20-112 Lublin
e-mail: a.wojciechowska@warsztatykultury.pl
tel.: +48 81 466 59 08
fax: 81 53 308 18
mobile: + 48 607 544 366
www.warsztatykultury.pl