Grand Off i Żubroffka - 4 nagrody dla Studia Munka

Redakcja
Redakcja
Kategoria kino · 11 grudnia 2013

 

8 grudnia zakończyły się festiwale Grand OFF i ŻUBROFFKA, na których sukcesy święciły aż cztery trzydziestki ze Studia Munka działającego przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich. ŻUBROFFKA zaowocowała nagrodami dla filmów Jak głęboki jest ocean? Filipa Syczyńskiego i Mazurek Julii Kolberger. Nagrody Grand OFF przypadły Chomikowi Bartka Ignaciuka i Psubratu Marii Zbąskiej.

 

Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA, odbywający się w dniach 4-8 grudnia w Białymstoku, prezentował w tym roku kilkadziesiąt tytułów wyselekcjonowanych z kilkuset zgłoszeń. Nagrody w ramach pięciu konkursów przyznawało Jury w składzie: Emma De Swaef, Agnieszka Obszańska, Taisia Igumentseva, Leszek Dawid oraz Mikołaj Wawrzeniuk.

 

Jak głęboki jest ocean?, reż. Filip Syczyński/fot. Studio Munka - SFP

 

Jak głęboki jest ocean? w reżyserii Filipa Syczyńskiego otrzymał I Nagrodę w Konkursie Polskim NIEZALEŻNI. Jury przyznało nagrodę z następującym uzasadnieniem:

„Za rozmach, surrealistyczne wizje, umiejętne balansowanie na granicy kiczu i opowiadanie o rzeczach najważniejszych pięknym, filmowym językiem”.

 

Mazurek w reżyserii Julii Kolberger otrzymał nagrodę dla Najlepszej Fabuły, której przyznanie Jury uzasadniło:

„Za dobrze skrojony, zabawny i słodkogorzki portret rodziny, który urzeka od początku do końca”.

 

Filmy Mazurek i Jak głęboki jest ocean? zostały zrealizowane w Studiu Munka - SFP ramach programu „30 Minut”. Mazurek powstał w koprodukcji z Watchout Productions. Producentem wykonawczym filmu Jak głęboki jest ocean? jest Before My Eyes – Przemysław Miękinia a film powstał w koprodukcji z firmami Ekipa waw.pl i Pin Up Studio.

 


Mazurek, reż. Julia Kolberger/fot. Studio Munka - SFP

 

Grand OFF, czyli Najlepsze Niezależne Filmy Świata to - jak czytamy na stronie wydarzenia - najważniejsza inicjatywa promująca kino niezależne w Polsce. Tegoroczna edycja odbyła się w Warszawie w dniach 4-8 grudnia, a nagrody zostały wręczone podczas uroczystej gali 7 grudnia w Teatrze Kamienica.

 

Chomik, reż. Bartek Ignaciuk/fot. Studio Munka - SFP

 

Nagroda dla najlepszego filmu w kategorii REŻYSERIA przypadła filmowi Chomik w reżyserii Bartka Ignaciuka. Koproducentem i producentem wykonawczym filmu jest Film Produkcja.

Psubrat Marii Zbąskiej – wyprodukowany wspólnie z Wajda Studio – otrzymał nagrodę dla najlepszego filmu w kategorii FABUŁA ex-aequo z filmami z Francji (La Ville Lumiere) i Rosji (White Horse). Koproducentami filmu są Ucho Studio, Luks Film i Timecode.

 

Psubrat, reż. Maria Zbąska/fot. Studio Munka - SFP

 

O FILMACH:

Jak głęboki jest ocean?

Marek budzi się w brzuchu potężnego wieloryba. Co więcej, spotyka tam wszystkie osoby, które tak kochał za życia – zmarłą żonę i szalonego ojca, który chce by nazywano go Królem Oceanów!
Jest to film: na powierzchni o samotności i odwadze otworzenia się przed drugim człowiekiem, a pod powierzchnią o niecierpliwości będącej wzburzonym oceanem, gdzie "cierpliwych fala unosi, a gwałtownych pogrąża" (Władysław Grzeszczyk).

Mazurek

Urszula przygotowuje wielkanocne śniadanie na cześć córki i jej nowego narzeczonego. Kiedy córka przyjeżdża, okazuje się, że narzeczony jest od niej trzydzieści lat starszy. Śniadanie zamienia się w kolację, a Urszula przeżywa najgorszy dzień w swoim życiu.

 

Chomik

Wyrzucony przez okno Chomik uruchamia lawinę małych katastrof. Okazuje się, że niewielka społeczność nie jest w stanie znaleźć wspólnego języka, ani jednej skali wartości. Karę za to ponosi niewinny.

 

Psubrat

Panabi to kilkunastoletni chłopiec mieszkający na warszawskim osiedlu, na którym rządzi Bocian. Bocian to największy bandyta i, jak to zwykle bywa, ma najładniejszą dziewczynę. Pech chce, że to właśnie w niej zakochuje się brat Panabiego. Zbliżają się święta Bożego Narodzenia, które dla Panabiego zawsze oznaczają nadciągającą katastrofę. „Psubrat”, będący luźną adaptacją opowiadania Etgara Kereta "Dziewczyna Corbiego” to przewrotna Opowieść Wigilijna z polskim blokowiskiem w tle.”

 

Więcej o festiwalach:

Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA http://www.zubroffka.pl/

Grand OFF - Najlepsze Niezależne Filmy Świata http://www.grandoff.eu/