Zdjęcia do filmu (28 dni) rozpoczęły się 8 października i były realizowane w przeważającej części w Warszawie. Do współpracy przy „Murze” Glazer zaprosił między innymi: operatora Wojciecha Staronia, scenografkę Annę Wunderlich oraz kostiumografkę Natalię Czeczott.
Głównym bohaterem „Muru” jest Turek (Tomasz Schuchardt). Poznajemy go w momencie, kiedy przekracza tytułowy mur: opuszcza matkę (Aleksandra Konieczna) i wynajmuje mieszkanie na nowym osiedlu. Szybko przekonuje się jednak, że szara rzeczywistość, od której chce uciec, tak łatwo mu na to nie pozwoli. Uświadamia sobie, że nie może stać się kimś innym, dopóki nie poukłada wszystkich spraw w swoim dotychczasowym życiu.
”W scenariuszu chciałem przedstawić aktualne moim zdaniem zjawisko coraz większego podziału naszego społeczeństwa na dwie części – bogatszą i biedniejszą. Dlatego akcja scenariusza toczy się między nowoczesnym, zamkniętym osiedlem apartamentowców a starą postkomunistyczną zabudową dużego miasta. Elementem łączącym te dwa światy jest postać głównego bohatera, Turka – mieszkającego z matką w starej kamienicy, a wykańczającego mieszkania na nowo powstających osiedlach” – mówi reżyser „Muru” Dariusz Glazer.
Tomasz Schuchardt, grający głównego bohatera zdradza, że „Mur” jest filmem o człowieku niefilmowym, zwykłym. Aktor zwraca także uwagę na fakt, że „przełomy i zwroty akcji w naszym życiu nie muszą być spektakularne, żeby były <<jakieś>> i tak naprawdę u każdego człowieka te małe zmiany, małe pokonania swoich jakichś <<murów>> są wielkimi wydarzeniami”. Partnerująca mu Marta Nieradkiewicz dodaje, że „jest to film o chceniu, o podejmowaniu decyzji, o mierzeniu się z rzeczywistością i jakimś pragnieniu, które jest w człowieku”.
„Mur” jest trzecią pełnometrażową produkcją Studia Munka – SFP po „Lęku wysokości” Bartosza Konopki i „Dniu kobiet” Marii Sadowskiej. Premiera filmu planowana jest na 2014 rok.