Islandia i Polska przeciw wykluczeniu z kultury: Inauguracyjna projekcja filmu z audiodeskrypcją „Parking królów” oraz spotkanie z Valdís Óskarsdóttir.
Co? Projekcja filmu z audiodeskrypcją „Parking królów” oraz spotkanie z Valdís Óskarsdóttir
Kiedy? niedziela, 1 grudnia 2013 godz. 14:00
Gdzie? Centrum Kultury Wrocław-Zachód
Ul. Chociebuska 4-6, Wrocław
Wstęp bezpłatny za zaproszeniami dostępnymi w Dziale Programowym
W niedzielę 1-ego grudnia o godz. 14:00 projekcja islandzkiego filmu „Parking królów” dostosowana do potrzeb osób niewidomych oraz spotkanie z reżyserką filmu Valdís Óskarsdóttir zainaugurują projekt trzyletniej polsko-islandzkiej wymiany kulturalnej realizowanej przez Centrum Kultury Wrocław-Zachód.
"Islandia i Polska przeciw wykluczeniu z kultury" to międzynarodowa wymiana artystyczna realizowana w oparciu o idę audiodeskrypcji. Kino, teatr i wystawy dostępne dla osób z niepełnosprawnością wzroku to myśl, którą Centrum Kultury Wrocław-Zachód upowszechnia od kilku lat.
Wspólnie z partnerami islandzkimi: kinem Bíó Paradís, teatrem Gaflaraleikhúsið i szkołą artystyczną Myndlistaskólinn í Reykjavík oraz szeregiem polskich i islandzkich instytucji wspierających projekt Centrum Kultury Wrocław zachód zaprasza do międzynarodowej wymiany doświadczeń, dzielenia się wiedzą oraz współtworzenia innowacyjnych rozwiązań w zakresie dostosowania przekazów audiowizualnych do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Wszystkie wydarzenia realizowane w ramach projektu - warsztaty, koncerty, projekcje filmowe, przedstawienia teatralne, konferencje i spotkania - mają charakter integracyjny i są bezpłatne. W planowanych na lata 2013-2016 działaniach weźmie udział ponad 10 000 bezpośrednich uczestników z Polski i Islandii: artyści, specjaliści, przedstawiciele instytucji kulturalnych i edukacyjnych, dzieci, młodzież, dorośli, seniorzy, a w tym osoby niedowidzące, niewidome i ich rodziny.
Dzięki pozyskanemu dofinansowaniu Centrum Kultury Wrocław-Zachód od września promuje audiodeskrypcję w Islandii. Islandzka inauguracja projektu odbyła się w dniu 28-ego września 2013r. w niezależnym ośrodku filmowym Bio Paradis w Reykjaviku podczas projekcji filmu z audiodeskrypcją „W ciemności” w reżyserii Agnieszki Holland. W spotkaniu z Agnieszką Holland, która pełni rolę honorowego ambasadora projektu oraz w ramach otwarcia wystawy „Agnieszka Holland. Polska, Europa, Świat” wzięły udział osoby niewidome i niedowidzące, przedstawiciele islandzkich instytucji kulturalnych, dyplomaci oraz przedstawiciele polskiej mniejszości w Islandii.
„Parking królów” to opowieść o trzydziestoparoletnim Juniorze (Gísli Örn Garðarsson), który wraca wraz z przyjacielem Rupertem (Daniel Brühl) z Niemiec do rodzinnego domu na Islandii, którym okazuje się być stara przyczepa zaparkowana na tytułowym Parkingu Królów. Mieszkają tu różni, rozczarowani życiem odmieńcy, połączeni dziwną nicią powiązań rodzinnych. Powrót Juniora wywołuje lawinę nieoczekiwanych zdarzeń … Film zostanie zaprezentowany z audiodeskrypcją – dodatkowym opisem, udostępnionym za pomocą zestawów słuchawkowych, ułatwiającym niewidomym i niedowidzącym zrozumienie tego, co dzieje się na ekranie.
Pełniąca rolę honorowego ambasadora projektu Valdís Óskarsdóttir, jest również jedną z najbardziej uznanych montażystek na świecie, którą wielokrotnie nagradzano na międzynarodowych festiwalach filmowych. Do jej najbardziej rozpoznawalnych dzieł nalezą m.in. „Zakochany bez pamięci” czy „Chłopiec z Marsa”.
Projekt jest realizowany w ramach Programu „Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej w ramach europejskiego dziedzictwa kulturowego” finansowanego z funduszy EOG, pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii, oraz środków krajowych i Centrum Kultury Wrocław-Zachód.
Poprzez fundusze EOG i fundusze norweskie, Islandia, Liechtenstein i Norwegia przyczyniają się do zmniejszania nierówności społecznych i ekonomicznych oraz wzmacniania relacji dwustronnych z państwami beneficjentami w Europie. Trzy państwa ściśle współpracują z UE na podstawie Porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym (Porozumienie EOG).
Więcej informacji o projekcie:
www.excludedfromculture.eu
materiały organizatorów