„Rozluźnić to nasze oddanie się Polsce! Oderwać się choć trochę! (...) Uzyskać — to najważniejsze — swobodę wobec formy polskiej, będąc Polakiem być jednak kimś obszerniejszym i wyższym od Polaka! Oto — kontrabanda ideowa Trans-Atlantyku.” – Pisał Witold Gombrowicz we wstępie do książki, do której odsyła nas nazwa festiwalu, na który zaproszony został projekt Polska Światłoszuła.
Gombrowicz, niczym rozbitek, znalazł się na emigracji w Buenos Aires i swoje spostrzeżenia o Polsce widzianej zza oceanu zawarł w powieści „Trans-Atlantyk”. Polska Światłoczuła otrzymała zaproszenie do, nomen omen, Rozbitka. W niewielkiej miejscowości, położonej 60 kilometrów od Poznania, wybitny kompozytor, laureat Oscara za stworzenie muzyki do filmu „Marzyciel”, Jan A. P. Kaczmarek, zainspirowany ideą Instytutu Sundance, stworzył Instytut Rozbitek.Instytut mieści się w dziewiętnastowiecznym pałacu, w malowniczej gminie Kwilcz, gdzie w dniach 2 - 9 sierpnia odbywa się Festiwal Transatlantyk. Jest to spotkanie muzyki i filmu. Przyjadą twórcy obu dziedzin dzielić się doświadczeniem, wymieniać myśli. Zamysł wspaniały i bardzo bliski naszemu światłoczułemu sercu: niewielka miejscowość, gdzie kina brak, zamieni się na kilka dni w miejsce magiczne, gdzie zostaną przekroczone granice. Sam gospodarz określa festiwal słowem „glokalny”. Glokalny, czyli „lokalny w działaniu i tożsamości, a jednocześnie globalny w rozumieniu konsekwencji i kontekstu własnego działania.”
Polska Światłoczuła zabierze zatem wszystkich „lokalnych” widzów w „globalną” podróż, do innego świata! Gombrowicz byłby zadowolony.
Zapraszamy na projekcje filmów:
-
3 VIII godz. 18:00 „Inny świat” Doroty Kędzierzawskiej – dokumentu o niezwykłej osobie i wybitnej aktorce Danucie Szaflarskiej
-
4 VIII godz. 10:00 „Jutro będzie lepiej” Doroty Kędzierzawskiej – fabuły, opowiadającej historię trzech rosyjskich chłopców, uciekających przez „zieloną granicę” do Polski, gdzie mają nadzieję znaleźć tytułowe lepsze jutro
-
4 VIII godz. 15:00 „Ojciec i syn” Pawła Łozińskiego – dokumentu, przedstawiającego Pawła i Marcela Łozińskich, świetnych polskich dokumentalistów, którzy postanowili skierować tym razem kamerę na siebie samych i opowiedzieć o ważnej relacji między rodzicem a dzieckiem po prostu. Jest to jedna z pierwszych projekcji w Polsce, zapowiedź naszej wrześniowej trasy.)
Projekcje ze spotkaniami odbędą się w Pałacu Rozbitek (60 km na zachód od Poznania) koło miejscowości Kwilcz.