Stoptrik IFF poleca:
Animowany KFF
animacje z Krakowskiego Festiwalu Filmowego w Niepołomicach
19 kwietnia (piątek)
godz. 19.00
wstęp wolny
po pokazie VINYLnight!
MCDiS (Małopolskie Centrum Dźwięku i Słowa), ul. Zamkowa 4, 32-005, Niepołomice
19 kwietnia na pokazie w Małopolskim Centrum Dźwięku i Słowa w Niepołomicach do wygrania 2 karnety na zbliżającą się edycję Krakowskiego Festiwalu Filmowego! Warto, bo program tegorocznego KFF-u zapowiada się niezwykle intrygująco – szczególnie dla fanów filmu animowanego!
Za miesiąc (26.05. – 02. 06. 2013) rozpocznie się 53 edycja Krakowskiego Festiwalu Filmowego, największej branżowej imprezy w Polsce poświęconej filmom krótkometrażowym, dokumentalnym i animowanym. Przez cały tydzień w salach kin Kijów, Pod Baranami, Mikro i Małopolskiego Ogrodu Sztuki widownia będzie mogła oceniać i oglądać setki filmów, które z całego świata napłynęły do Krakowa po to, aby walczyć o nagrody Złotego Smoka, Złotego Lajkonika, Złotego Rogu i Złotego Hejnału. Szczególnie interesujący będzie konkurs międzynarodowy, przyznawane w nim statuetki Smoków w kategorii krótkich animacji, dokumentu i filmów aktorskich od tego roku dają bowiem przepustkę do nominacji do Oscara!
Zanim jednak laureaci KFF zaprezentują się w Hollywood, to filmy nagrodzone i uczestniczące w konkursie w poprzednich edycjach Krakowskiego Festiwalu Filmowego pokazane zostaną w niepołomickim MCDiS. Chociaż od kilku lat nad programem KFF-u dominują filmy dokumentalne (w szczególności te muzyczne – zwracamy uwagę na otwierający festiwal „Stanton: Przejrzeć Harry’ego” poświęcony nietuzinkowemu aktorowi i muzykowi Harry’emu Deanowi Stantonowi), to animacje pozostają mocnym punktem programu.
2013 rok dla polskiej animacji nabrał tempa razem z ogłoszeniem specjalnej polskiej selekcji na festiwalu w Annecy oraz zakwalifikowaniem się do konkursów tego najstarszego europejskiego festiwalu filmów animowanych „Dróżnika” Piotra Szczepanowicza, „Ab ovo” Anity Kwiatkowskiej-Naqvi, „Ars Moriendi” Miłosza Margańskiego, „Plaży” Pawła Prewenckiego, „Katachi” duetu Kijek/Adamski i telewizyjnych seriali („Flapper i przyjaciele” w reżyserii Krzysztofa Brzozowskiego i Jacka Łechtańskiego; „Kacperiada” Wojciecha Wawszczyka i Kamila Polaka), a także wyruszeniem w drogę O!PLA, objazdowego festiwalu polskiej animacji.
W Krakowie z całą pewnością uwaga widzów 53 KFF skieruje się w stronę filmu animowanego za sprawą Paula Driessena, holenderskiego mistrza, który odbierze nagrodę Smoka Smoków za całokształt twórczości. 28 maja w kinie Kijów planowana jest retrospektywa filmów Driessena oraz jego masterclass. Pierwszym laureatem Smoka Smoków był w 1998 roku dokumentalista Bohdan Kosiński, ale od tego czasu prestiżową nagrodą KFF uhonorował wielu mistrzów filmu animowanego – Jana Lenicę, Jana Švankmajera, braci Quay, Juriego Norsteina, Raoula Servaisa, Jerzego Kucię i Piotra Kamlera.
Błyskotliwe, inteligentne, estetycznie wyrafinowane, a przede wszystkim emocjonalnie poruszające – polskie filmy animowane znajdujące się w zestawie znalazły uznanie nie tylko w Krakowie, ale też na festiwalach w Sankt Petersburgu, Lipsku, Hiroszimie czy słoweńskiej stolicy Lublanie.
Więcej informacji:
www.mcdis.pl
www.zavod-iskra.org/stoptrik
www.kff.com.pl
http://www.facebook.com/pages/StopTrik-Festival/132735656801891?ref=ts&fref=ts
Galeria// 2010// Robert Proch// 5’
Czarno-białą kreską, z nielicznymi akcentami w postaci jaskrawoczerwonej plamy, narysowana została satyryczna przypowieść traktująca o obyczajach konsumenckich współczesnego społeczeństwa. Prawdziwy mężczyzna i prawdziwa kobieta prawdziwy sens życia odnajdują dziś w galerii handlowej. Tu w natłoku seryjnie produkowanych dóbr wszelakich wpadają razem w zakupoholiczną gorączkę. Potem, objuczeni niczym mrówki, wrócą swoim super-autem do swojego super-mrowiska. Czy jednak w tym amoku nie zgubili czegoś po drodze...?
NAGRODY I POKAZY (wybór): 51 Krakowski Festiwal Filmowy; Animateka; Anifest, Słowacja; London International Animation Festival; DOK Leipzig, Niemcy; BANJALUKA 2011; 41 Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Molodist", Ukraina; Animated Dreams, Estonia; Animafest Zagreb 2012; Hiroshima International Animation Festival, Japonia (pokaz).
Na świętego Wincentego// Stanisław Furman// 2011// 5’
Makabryczna, ale pełna humoru - wydrapana szpilka na czarnym gipsie - wideokaseta z imprezy na cmentarzu. W rolach głównych: diabły, demony, umarlaki. Gościnnie przygrywa podchmielona - "Orkiestra z Chmielnej". Tańczy cudna miss brudna.
NAGRODY I POKAZY (wybór): Hiroshima International Animation Festival; T-Mobile Nowe Horyzonty.
Co się dzieje, gdy dzieci nie chcą jeść zupy// Paweł Prewencki// 2011// 9’
Rodzeństwo siedzi przy obiedzie i pod czujnym okiem dziadka je zupę. Gdy otwierają się drzwi, a pokój wypełnia jasne światło, dzieci wybiegają by już za chwilę znaleźć się w zupełnie innym świecie. Bezludne ulice bezimiennego miasta kryją mroczną tajemnicę a rzeczywistość jawi się jako wrogi koszmar. Paweł Prewencki przywołuje bogatą ikonografię filmu grozy tworząc świat, w którym dwójka nieposłusznych dzieci stara się oszukać przeznaczenie i uciec przed karą. Czy przemierzając labirynt pułapek uda im się uniknąć gniewu dziadka?
NAGRODY I POKAZY (wybór): Animateka 2012; Animafest Zagreb 2012; Melbourne International Animation Film Festival, Australia; Fantoche Animated Film Festival, Szwajcaria.
Porozmawiaj z nim// Agata Prętka// 2010// 7’30’’
Od momentu, kiedy wstajemy rano z łóżka, nasze życie staje się kombinacją liter i cyfr. Otaczają nas zewsząd: w domu, na ulicy i w pracy, w gazetach, w komputerach, na bilbordach. To właśnie niegroźne z pozoru znaczki organizują, ale i kontrolują naszą codzienność. Podporządkowani dyktaturze informacji, w niezauważalny sposób zaczynamy tracić swoje ja. Dopiero w bliskim kontakcie z drugim człowiekiem mamy szansę uwolnić się od tej natrętnej obecności. Film zrealizowany na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu łączy animację rysunkową ze zdjęciami dokumentalnymi.
NAGRODY I POKAZY (wybór): Clermont Ferrand Short Film Festival (pokaz); 51 Krakowski Festiwal Filmowy; Anifest Słowacja; Message to Man International Film Festival, Rosja; BANJALUKA 2011; Asiana International Short Film Festival, Korea.
Rytuał// Zbigniew Czapla// 2010// 5’30’’
,,Rytuał" to sugestywny plastycznie zapis zmagań bohatera z codziennymi czynnościami. Cykl nakładających się na siebie ludzkich działań przybiera często groteskowe, komiczne formy nieznośnych natręctw. Ten krótki film stawia nieśmiałe pytanie o złożoność, a właściwie mankamenty ludzkiej natury. Zachowania, gesty i przyzwyczajenia zarówno pana, jak i jego psa ukazują daleko idące podobieństwo, a wzajemna relacja to niekończący się cykl codziennych rytuałów. Bohater filmu żyjący na co dzień z psem (jego alter-ego) uwikłany w zestaw powtarzających się działań, nieoczekiwanie odkrywa przerażającą zwierzęcość swojej natury. Gwałtowne wyrwanie ze snu przerywa tę niepokojącą metamorfozę. Ale czy to był tylko sen?
NAGRODY I POKAZY (wybór): ANIMA MUNDI, Brazylia; KROK, Ukraina/Rosja; 7. BALKANIMA, Serbia; 7 ANIMATEKA; Tehran International Animation Festival, Iran; K3 International Short Film Festival, Austria; London International Animation Festival; CICDAF China International Animation and Digital Arts Festival; BUSHO International Short Film, Węgry; (pokaz); 2. Se-ma-for Film Festival, Łódź.
Millhaven// Bartek Kulas// 2010// 7’
Film przedstawia makabryczną, momentami nieco surrealistyczną historię nastoletniej Loretty, którą szarość życia w prowincjonalnym i bezbarwnym miasteczku Millhaven zainspirowała do morderczego tańca. Inspiracją i osią narracyjną animacji Bartka Kulasa jest psychodeliczna ballada "The Curse of Millhaven" Nicka Cave’a, tutaj w hipnotyzującym wykonaniu Katarzyny Groniec.
NAGRODY I POKAZY (wybór): 50 Krakowski Festiwal Filmowy; Valladolid International Film Festival, Hiszpania; Taipei Golden Horse Film Festival, Tajwan; Tampere International Short Film Festival, Finlandia; Lisbon International Independent Film Festival; Clermont Ferrand Short Film Festival (pokaz); Annecy; 14 Brooklyn Film Festival.
Papierowe pudełko// Zbigniew Czapla// 2012// 9’
W maju 2010 roku po rekordowych opadach deszczu, wezbrane wody Wisły przerwały wał w rejonie Wilkowa. Katastrofalna powódź pozbawiła tysiące ludzi dorobku życia oraz dachu nad głową. Kilka tygodni później w zniszczonym przez żywioł rodzinnym domu, znalazłem pudełko ze starymi fotografiami. Jedyne rodzinne pamiątki uległy zniszczeniu przez wodę, błoto i pleśń. Pospieszna dokumentacja pozwoliła tylko na chwilę zatrzymać postępujący proces rozkładu, pozostawiając w pamięci obraz przejmującej pustki. Pozostały tylko trudne do identyfikacji fragmenty kompozycji, strzępy portretów i sylwetek. Fotografie pod wpływem wilgoci rozmyły się i rozpadły, pozostawiając bogatą strukturę̨ śladów, plam i odprysków. Film jest rozpaczliwą próbą zachowania wspomnień́, odtworzenia postaci i zdarzeń z przeszłości. Impresją na temat nietrwałości pamięci, nieuchronności przemijania i niszczycielskiej siły żywiołu.
NAGRODY I POKAZY (wybór): 52 Krakowski Festiwal Filmowy; Cannes Short Film Corner; ANIMATOR Poznań; International Animation Festival Hiroshima; International Film Festival »Message to Man« St. Petersburg; International Leipzig Festival for Documentary and Aniamted Film; Se-ma-for FF Łódź; London International Animation Festival; Animateka; O!PLA.