Program 19. Festiwalu Filmowego WIOSNA FILMÓW

Redakcja
Redakcja
Kategoria kino · 27 marca 2013

(7 - 14 kwietnia, kino Praha, Warszawa)

 

 

7 kwietnia w warszawskim kinie Praha rusza 19. Festiwal Filmowy Wiosna Filmów. Głównym założeniem 19. Wiosny Filmów jest przedstawienie publiczności filmów, które wcześniej prezentowane były na międzynarodowych festiwalach, w Berlinie, Cannes, Locarno, Sundance, Wenecji. Festiwal otworzy „Pieta” Kim Ki Duka, zaś zamknie „Pozycja dziecka” Calina Petera Netzera . Pierwszy film to laureat Złotego Lwa na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, zaś drugi – Złotego Niedźwiedzia na Międzynarodowym festiwalu Filmowym w Berlinie. Projekcje „Piety” i „Pozycji dziecka” to pierwsze publiczne pokazy tych filmów w Polsce.

Festiwal WIOSNA FILMÓW to kontynuacja Festiwalu Filmowego i Artystycznego LATO FILMÓW. Widzowie zobaczą filmy pogrupowane w specjalne festiwalowe sekcje. Najwięcej emocji na pewno wywołają sekcje Zwycięzcy Międzynarodowych Festiwali i Najlepsi Reżyserzy Międzynarodowych Festiwali. Niektóre z tytułów będzie miało swoją polską premierę festiwalową, m.in. „Hannah Arendt” Margarethe von Trotta, „Nieme miasto” Threes Anny, „Parada” Srdjana Dragovica, „Lore” Cate Shortland. Inne sekcje festiwalowe to: Nagrody FIPRESCI, Faworyci Publiczności, Wybitne Kreacje Aktorskie, Festiwalowe Odkrycia. Na festiwalu nie zabraknie kina polskiego, ale organizatorzy zamierzają pokazać tylko te filmy, które rozsławiły polską kinematografię na międzynarodowych festiwalach. Po projekcjach uczestnicy festiwalu będą mieli okazję wziąć udział w spotkaniach z realizatorami i aktorami.

 

Cena biletu na każdy seans to 7 złotych. Sprzedaż ruszy 2 kwietnia w kasie Kina Praha (ul. Jagiellońska 26).

 

Prezentujemy pełny program 19. Festiwalu Filmowego WIOSNA FILMÓW

 

ZWYCIĘZCY MIĘDZYNARODOWYCH FESTIWALI

 

 

CEZAR MUSI UMRZEĆ

Włochy, 2012, 76 min.

Tytuł oryginalny: Cesare deve morire

Reżyseria: Paolo Taviani, Vittorio Taviani

Scenariusz: Paolo Taviani, Vittorio Taviani

 

Złoty Niedźwiedź za najlepszy film oraz nagroda Jury Ekumenicznego na MFF w Berlinie w 2012 r.

Grupa więźniów odsiadujących w rzymskim zakładzie karnym o zaostrzonym rygorze wyroki za najcięższe przestępstwa bierze udział w przygotowaniach do wystawienia „Juliusza Cezara” W. Shakespeare’a. Próby odbywają się we wszystkich możliwych miejscach: w wąskich, klaustrofobicznych więziennych korytarzach, na spacerniaku, w sali wizyt. Dzięki tekstowi dramatu do skazanych mafiosów, morderców i rabusiów, których twarzy nie skaziła dotąd refleksja o wartości życia i śmierci, powoli zaczyna docierać prawda o ich czynach. Tematy sztuki – przyjaźń, lojalność, spisek, zdrada, pragnienie władzy, zabójstwo – pomagają skazanym bandziorom odkryć w sobie pokłady skrywanych emocji i obudzić świadomość tego, co zrobili.

 

 

CHIŃCZYK NA WYNOS

Argentyna, 2011, 93 min.

Tytuł oryginalny: Un cuento chino

Reżyseria: Sebastián Borensztein

Scenariusz: Sebastián Borensztein

 

Na MFF w Rzymie w 2011 r. film otrzymał Nagrodę Marka Aureliusza dla najlepszego filmu oraz Nagrodę Publiczności. W 2012 r. Hiszpańska Akademia Filmowa uznała go za najlepszy film iberoamerykański.

W romantycznej scenerii, w ślicznie udekorowanej łodzi, przystojny młody człowiek chce się oświadczyć ukochanej. Nagle z nieba spada… krowa, wprost na  zakochaną parę.

Mrukliwy Roberto prowadzi w Buenos Aires sklep żelazny. Z pogardą patrzy na klientów i wykłóca się z producentami gwoździ o zamówienia. Jego życie tylko pozornie jest spokojne i uporządkowane. Mieszkanie zapełnia albumami z prasowymi wycinkami o pikantnych, ociekających krwią historiach z całego świata.

Z kolei Chińczyk Jun przyjechał do Buenos Aires, aby odszukać stryja. Nie zna słowa po hiszpańsku, nikt nie jest w stanie go  zrozumieć, jedyne, co ma, to  adres wytatuowany na przedramieniu. W jaki sposób los połączy obu mężczyzn i co wspólnego z nimi ma krowa?

 

 

DLA ELLEN Pokaz przedpremierowy

USA, 2012, 94 min.

Tytuł oryginalny: For Ellen

Reżyseria: So Yong Kim

Scenariusz: So Yong Kim

 

Film był pokazywany w konkursie ubiegłorocznego festiwalu Sundance. Zdobył także Nagrodę dla Najlepszego Amerykańskiego Filmu Niezależnego na festiwalu w Tallinie.

Joby ubiera się z nonszalancją, prowadzi się ekscentrycznie, noc bywa dla niego dniem, dzień – okazją do odespania nocy. Żyje trybem muzyka rockowego i nie sprawia wrażenia człowieka pochłoniętego obowiązkami innymi niż koncerty i szampańska zabawa. Pewnie wiódłby taką egzystencję dalej, gdyby nie moment otrzeźwienia: utrata prawa do opieki nad ukochaną córką, Ellen. Wyczerpał już wszystkie szanse, jakie dawała mu Claire, matka dziecka. Odcina więc ona Ellen od ojca, który nie może się z tym pogodzić. Nie wie jednak jak zawalczyć o córkę. Potrafi tylko niecierpliwie wyczekiwać na dzień spotkania z dzieckiem, robiąc wszystko by zagłuszyć cierpienie.

 

 

HANNAH ARENDT Polska premiera

Francja/Kanada/Niemcy/Izrael, 2012, 113 min.

Reżyseria: Margarethe von Trotta

Scenariusz: Margarethe von Trotta, Pamela Katz

 

Laureat Silver Spike, nagrody dla najlepszego filmu na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Valladolid 2012. Film pokazywany w ubiegłym roku na specjalnym pokazie na MFF w Toronto oraz w konkursie festiwalu w Tokio.

Biograficzna opowieść o Hannah Arendt, niemieckiej teoretyk polityki, filozof i publicystce, jednej z najbardziej wpływowych myślicielek XX wieku. Praca nad reportażami dla „New Yorkera” z procesu byłego nazisty Adolfa Eichmanna doprowadziła do sformułowania jej słynnej tezy o „banalności zła”. Film koncentruje się na tym procesie oraz kontrowersjach wywołanych przez książkę Arendt.

 

 

JUNKHEARTS Polska premiera

Wielka Brytania, 2011, 99 min.

Reżyseria: Tinge Krishan

Scenariusz: Simon Frank

 

Film zwyciężył na ubiegłorocznym MFF w Moskwie. Candese Reid, grająca rolę Lynette, została uhonorowana nagrodą dla najlepszego brytyjskiego debiutanta na Londyńskim Festiwalu Filmowym w 2011 r.

Frank jest byłym żołnierzem, nękanym przez wojenne wspomnienia. Żyje samotnie, stale topiąc smutki w alkoholu. Christine pod maską błyskotliwej bizneswoman skrywa zmęczoną życiem kobietę, która wpadła w sidła narkomanii, zawiodła jako matka i wdała się w romans z żonatym mężczyzną. Z kolei Lynette to czarnoskóra nastolatka, która uciekła z domu. Spędza noce na ulicach wielkiego miasta, otulona zniszczoną kołdrą. Losy tych trojga splatają się w dość nieoczekiwany sposób.

 

 

MIŁOŚĆ

Austria/Francja/Niemcy, 2012, 127 min.

Tytuł oryginalny: Amour

Reżyseria: Michael Haneke

Scenariusz: Michael Haneke

 

Złota Palma na MFF w Cannes 2012, Oscar 2013 dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego, 5 francuskich nagród filmowych, Cezarów (w tym dla najlepszego filmu, aktora, aktorki, reżysera i za scenariusz), 4 Europejskie Nagrody Filmowe 2012, w tym dla najlepszego filmu europejskiego roku.

Georges i Anne, małżeństwo muzyków w podeszłym wieku, żyje w dużym mieszkaniu w Paryżu. Obydwoje mają artystyczne dusze i cieszą się każdą chwilą życia. Ich córka mieszka z rodziną za granicą. Pewnego dnia Anne dostaje wylewu. Od tej pory ich życie stanie na głowie, wystawiając ich miłość na największą próbę. Georges odrzucając pomoc rodziny i nie chcąc wysłać sparaliżowanej żony do domu starości, będzie ze wszystkich sił starał się nią opiekować. Czy jednak ta powinność nie będzie dla niego zbyt dużym obciążeniem? W końcu i on jest u kresu swoich sił.

 

 

NIE MA TEGO ZŁEGO

Dania, 2010, 93 min.

Tytuł oryginalny: Smukke mennesker

Reżyseria: Mikkel Munch-Fals

Scenariusz: Mikkel Munch-Fals

 

Zdobywca Wielkiej Nagrody Jury New Voices/New Visions na MFF w Palm Springs w 2011 r.

 

Czworo bohaterów, których historie przecinają się i dopełniają nawzajem ku zaskoczeniu ich samych. Samotna emerytka, Ingeborg, ubolewa, że wiek zniszczył jej atrakcyjność. Jej córka Anna nie może pogodzić się z utratą jednej piersi. Chce znowu czuć się pożądana, wybiera więc najprostszą drogę: porno. Anders obnaża się przed kobietami i szuka pomocy u seksuologa, a jego syn, Jonas, jest swojej atrakcyjności na tyle świadomy, że ją sprzedaje. Wszyscy są na swój sposób samotni, wszyscy pragną miłości i bliskości. Życie bywa boleśnie śmieszne, więc w końcu ich ścieżki zejdą się w najbardziej nieoczekiwanym dla nich miejscu.


 

PIETA Polska premiera

Korea Południowa, 2012, 104 min.

Reżyseria: Kim Ki-duk

Scenariusz: Kim Ki-duk

 

Zdobywca Złotego Lwa dla najlepszego filmu na 69. MFF w Wenecji w 2012 r.

Gang-do trudni się ściąganiem długów od tych, którzy mieli nieszczęście pożyczyć pieniądze od gangsterów. Pozbawiony skrupułów, głuchy na jakiekolwiek prośby, z zimną krwią okalecza dłużników, aby mogli uzyskać odszkodowanie i spłacić swoje zaległości wraz z wysokimi odsetkami. Pewnego dnia w jego domu pojawia się tajemnicza kobieta, Mi-son. Twierdzi, że jest matką, która porzuciła go po urodzeniu. Gang-do reaguje agresją, ale pokora kobiety i jej cicha obecność stopniowo przełamują jego niechęć. Budzą się w nim ludzkie odruchy. Postanawia porzucić dotychczasowe życie i stać się lepszym człowiekiem. Wtedy jednak Mi-son zostaje porwana. Gang-do musi wytropić sprawcę, robiąc przegląd wszystkich swoich ofiar. Przy okazji odkrywa mroczną tajemnicę Mi-son…

 

 

PORTRET O ZMIERZCHU

Rosja, 2011, 105 min.

Tytuł oryginalny: Portret v sumerkakh

Reżyseria: Angelina Nikonova

Scenariusz: Olga Dykhovichnaya, Angelina Nikonova

 

Film zdobył Grand Prix Festiwalu Kina Wschodnioeuropejskiego w Cottbus w 2011. W tym samym roku zwyciężał także na festiwalach w Salonikach, Reykjaviku i Warszawie.

Atrakcyjna trzydziestoparoletnia Marina pracuje jako psycholog z trudnymi dziećmi. Jej życie wydaje się poukładane i szczęśliwe. Ale to pozory. Marina przechodzi bowiem głęboki kryzys małżeński i zawodowy. Nie kocha męża, porażają ją też wszechobecna obojętność i znieczulica, które widzi na każdym kroku. Pewnego wieczoru, po naprawdę pechowym dniu, Marina niespodziewanie staje się ofiarą przemocy seksualnej. Przeżyte upokorzenie i ból wywracają jej świat do góry nogami. Odtąd jedynym, czego pragnie, jest zemsta. Ale kiedy wreszcie odnajduje swego oprawcę, życie jeszcze raz okazuje się nieprzewidywalne. Dalszy los Mariny i jej decyzje będą wielkim zaskoczeniem…

 

 

POZYCJA DZIECKA Polska premiera

Rumunia, 2013, 112 min.

Tytuł oryginalny: Poziţia Copilului

Reżyseria: Calin Peter Netzer

Scenariusz: Razvan Radulescu, Calin Peter Netzer

 

Film miał światową premierę na tegorocznym festiwalu w Berlinie, gdzie zdobył Złotego Niedźwiedzia dla najlepszego filmu oraz Nagrodę FIPRESCI.

Cornelia właśnie skończyła 60 lat, jest zadbana, majętna i szanowana. Osiągnęła sukces zawodowy, ma oddanego, siedzącego pod pantoflem męża oraz wpływowych znajomych wśród bukareszteńskich elit. Jednak życie wcale jej nie cieszy. Ukochany jedynak, 34-letni Barbu ze wszystkich sił stara się uniezależnić od matki. Wyprowadził się z domu, ma dziewczynę, która zupełnie nie spełnia standardów Cornelii. I unika matki jak ognia.

Kiedy Cornelia dowiaduje się, że syn uczestniczył w tragicznym wypadku, zaczyna walczyć o niego jak lwica o swoje młode. Używa wszystkich wpływów, ustosunkowanych przyjaciół i pieniędzy, aby uchronić Barbu przed więzieniem. Marzy, by syn wrócił do domu i znowu stał się jej „małym chłopcem”.

 

 

TO TYLKO WIATR

Węgry/Niemcy/Francja, 2012, 87 min.

Tytuł oryginalny: Csak a szél

Reżyseria: Benedek Fliegauf

Scenariusz: Benedek Fliegauf

 

Zdobywca Srebrnego Niedźwiedzia - Grand Prix Jury oraz Nagrody Specjalnej Amnesty International na MFF w Berlinie w 2012 r.

Wieści o zabójstwie kolejnej romskiej rodziny szybko rozchodzą się po okolicy. Sprawcy zbiegli i nikt nie wie, kto popełnia te zbrodnie, ani kto będzie następny. Dla rodziny Mari ostatnie morderstwo jest jedynie potwierdzeniem głęboko ukrytych lęków. Pracujący w Kanadzie mąż kobiety decyduje, że bliscy muszą szybko do niego dołączyć. Żyjąc nadzieją na rychłe wyrwanie się z grozy, która ich otacza, rodzina stara się przetrwać kolejny dzień. Wszystkim ich czynnościom towarzyszą jednak podskórny niepokój i napięcie. Mari, jak zwykle, idzie sprzątać przydrożne rowy, a potem szkolne korytarze, a w międzyczasie zajmuje się schorowanym ojcem. Nastoletnia Anna koncentruje się na szkolnych zajęciach i swoich rysunkach. Jej brat, Rio, włóczy się po okolicy. Zaprzątają go kompletnie inne sprawy. Rio się przygotowuje...

 

 

VIOLETA POSZŁA DO NIEBA

Chile/Argentyna/Brazylia, 2011, 110 min.

Tytuł oryginalny: Violeta se fue a los cielos

Reżyseria: Andrés Wood

Scenariusz: Eliseo Altunaga, Rodrigo Bazaes, Guillermo Calderón, Andrés Wood

 

Film zdobył Wielką Nagrodę Jury na festiwalu Sundance w 2012 r.

Opowieść o życiu Violety Parry, słynnej chilijskiej pieśniarki, daleka jednak od konwencjonalnej biografii. Andrés Wood podąża śladem najważniejszych faktów z życia Violety, pokazując, jak utalentowana dziewczynka z biednej rodziny z czasem staje się międzynarodową sensacją i ikoną muzyki folk. Reżyser wędruje po wydarzeniach, które ukształtowały Parrę i uczyniły jej sztukę tak szczerą i prawdziwą, że poruszała tłumy. Śledzi sukcesy oraz dramaty Violety: jej zmagania z alkoholizmem ojca-muzyka i walkę o jego godność, śmierć córeczki, burzliwy romans z młodszym muzykiem, niepowodzenie jej folkowego uniwersytetu, starzenie się. Wyjawia jej sekrety, lęki, frustracje i radości. A wszystkiemu towarzyszą poruszające serca piosenki twórczyni Nueva Cancion.

 

 

 

NAJLEPSI REŻYSERZY ŚWIATOWYCH FESTIWALI

 

 

AVE

Bułgaria/Francja, 2011, 88 min.

Tytuł oryginalny: Avé

Reżyseria: Konstantin Bojanow

Scenariusz: Arnold Barkus, Konstantin Bojanow

 

Konstantin Bojanov otrzymał nagrodę za najlepszą reżyserię na MFF w Sofii w 2012 r., a także nagrodę dla młodego talentu na festiwalu w Hamburgu 2011.

Kamen podróżuje przez Bułgarię autostopem. Po drodze spotyka 17-letnią Ave i dalej ruszają już razem. Za każdym razem, gdy łapią okazję, dziewczyna opowiada kierowcom zupełnie inną historię tego, kim są i dokąd jadą. Kolejne kłamstwa sprawiają, że para wpada w coraz większe kłopoty. Prawdomówny Kamen początkowo niechętnie spogląda na Ave, która bez umiaru puszcza wodze fantazji. Powoli jednak zakochuje się w nowej znajomej. Rasowe kino drogi i opowieść o przyspieszonej inicjacji dwojga młodych ludzi, którzy przez ironiczną, damsko-męską grę, pełną wygłupów i kłamstw budują nieoczekiwanie prawdziwą, fascynującą relację.

 

 

BARBARA

Niemcy, 2012, 105 min.

Reżyseria: Christian Petzold

Scenariusz: Christian Petzold

 

Srebrny Niedźwiedź za reżyserię na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie 2012.

Lato 1980 roku. Lekarka Barbara zostaje wysłana z Berlina do małego wiejskiego szpitala. To kara za to, że próbowała wyjechać do RFN, gdzie czeka jej kochanek Jorg. Zanim uda się zorganizować ucieczkę kobieta musi odnaleźć się w nowych warunkach. Wobec pacjentów jest skrupulatna i pełna troski, jednak kolegów z pracy traktuje z dystansem. Spokoju nie daje jej tylko Andre kierujący placówką. Od początku dba by czuła się jak najlepiej w nowym miejscu. Kiedy kryje ją w sprawie Sary, młodej dziewczyny, która uciekła z domu, Barbara zaczyna się zastanawiać, czy przypadkiem Andre nie jest współpracownikiem Stasi? A może po prostu się zakochał? Im bliżej daty ucieczki tym bardziej Barbara czuje, że traci kontrolę. Nad sobą, nad planami, nad miłością...

 

 

DOBRE CHĘCI

Rumunia/Węgry, 2011, 105 min.

Tytuł oryginalny: Din dragoste cu cele mai bune intenţii

Reżyseria: Adrian Sitaru

Scenariusz: Adrian Sitaru

 

Nagroda za najlepszą reżyserię na MFF Locarno 2011, a także specjalne wyróżnienie dla najlepszego reżysera na MFF w Wilnie w 2012 r.

Trzydziestoparoletni Alex to dość neurotyczna postać. Jest mocno związany z matką i kiedy ta trafia do szpitala jego życie nagle wymyka się spod kontroli. Szpital wydaje mu się groteskowym ludzkim zoo, pełnym przedziwnych postaci i nieoczekiwanych wydarzeń. Próbując odnaleźć się w zupełnie nowej sytuacji, otoczony ludźmi gotowymi udzielać dobrych rad, Alex powoli popada w hipochondrię. I gdy jego matka z każdą chwilą czuje się lepiej, on zaczyna popełniać coraz to nowe błędy, u podstaw których leżą jak najlepsze chęci. Film powstał w oparciu o osobiste doświadczenia reżysera, choć nie brakuje w nim scen surrealistycznych i pełnych absurdu.

 

 

I SPRAWIEDLIWOŚĆ NIE DLA WSZYSTKICH

Grecja/Niemcy, 2011, 107 min.

Tytuł oryginalny: Adikos kosmos

Reżyseria: Filippos Tsitos

Scenariusz: Filippos Tsitos, Dora Masklavanou

 

Filippos Tsitos otrzymał Srebrną Muszlę za najlepszą reżyserię na MFF w San Sebastian 2011. Został również laureatem nagrody Helleńskiej Akademii Filmowej w 2012 r. (jednej z czterech przyznanych filmowi).

Sotiris zajmuje się przesłuchiwaniem podejrzanych na posterunku policji. Pewnego dnia, po kolejnym wieczorze picia na umór, budzi się na ławce w parku i czuje, że ma już dość. Od tej pory, jeśli tylko dostrzeże u przesłuchiwanego choćby ślad tego, że życie było dla niego okrutne, puszcza go wolno. Obsesja ratowania niewinnych kończy się dla Sotirisa wyjątkowo niefortunnie: przez przypadek zabija skorumpowanego policyjnego strażnika. Jedynym świadkiem jest sprzątaczka Dora, którą codzienna walka o przetrwanie nauczyła nieuczciwości. Sotiris lubi Dorę, a ona lubi jego. Jednak miłość, uczciwość i sprawiedliwość wcale nie tak łatwo połączyć.

 

 

MISIACZEK

Dania, 2012, 92 min.

Tytuł oryginalny: Teddy Bear

Reżyseria: Mads Matthiesen

Scenariusz: Mads Matthiesen, Martin Zandvliet

 

Mads Matthiesen otrzymał za ten film nagrodę dla najlepszego reżysera filmu nieamerykańskiego na MFF Sundance 2012. Na ubiegłorocznym festiwalu Off Plus Camera obraz zwyciężył w Konkursie Głównym „Wytyczanie Drogi”.

Jedyne, czego pragnie Dennis, to znaleźć prawdziwą miłość. Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić, bo Dennis jest chorobliwie nieśmiały. Co z tego, że jest kulturystą i wygląda jak Schwarzenegger w najlepszych latach, kiedy wobec kobiet czuje się bezradny? Kiedy brat matki poślubia piękną dziewczynę z Tajlandii, Dennis postanawia wziąć sprawy w swoje ręce. Wydaje mu się, że w gorącym, egzotycznym kraju będzie miał więcej szczęścia do kobiet niż w zimnej Danii. Natarczywe Tajki, przyzwyczajone do seks-turystów, burzą naiwne wyobrażenie Dennisa na temat prawdziwej miłości. Sfrustrowany, idzie rozładować napięcie do miejscowej siłowni. I wtedy spotyka kobietę swoich marzeń.

 

 

MISTRZ

USA, 2012, 144 min.

Tytuł oryginalny: The Master

Reżyseria: Paul Thomas Anderson

Scenariusz: Paul Thomas Anderson

 

Na ubiegłorocznym festiwalu w Wenecji Paul Thomas Anderson został laureatem Srebrnego Lwa dla najlepszego reżysera, a Philip Seymour Hoffman i Joaquin Phoenix – nagrody dla najlepszego aktora. Film miał trzy nominacje do Oscarów 2013.

Historia spotkania wizjonera, który głosi, że odkrył zagadkę istnienia i człowieka który mu uwierzył i zaczął ślepo wypełniać jego polecenia. Opowieść o pragnieniu władzy i miłości, o mrokach ludzkiej duszy i tęsknocie za swoim miejscem na ziemi.

Lata 50. XX wieku. Weteran wojenny Freddie Quell nie radzi sobie z życiem. Jest alkoholikiem i włóczęgą. Pewnego dnia spotyka charyzmatycznego intelektualistę Lancastera Dodda, przywódcę religijnej organizacji, której członkowie bezgranicznie wierzą w głoszone przez niego nauki. Młody włóczęga wkrótce staje się jego prawą ręką. W miarę jak wspólnota religijna Dodda zyskuje coraz więcej zwolenników, Freddie zaczyna wątpić w system wiary i swojego mentora.

 

 

POST TENEBRAS LUX

Meksyk/Francja/Niemcy/Holandia, 2012, 120 min.

Reżyseria: Carlos Reygadas

Scenariusz: Carlos Reygadas

 

Carlos Reygadas został uznany najlepszym reżyserem MFF Cannes 2012. Film zwyciężył na Latin American Film Festival 2012 w Limie oraz przyznano mu tam nagrodę krytyków dla najlepszego reżysera.

Film opowiada historię emocjonalnego rozpadu młodego małżeństwa. Z pozbawionej chronologii, epizodycznej fabuły wyłania się historia młodej pary z klasy średniej, mieszkającej z dwójką dzieci i psami w zasobnym domu na wsi. Rodzina przeżywa swoje mniejsze i większe dramaty, próbując wejść w relację z otaczającym ją osobnym światem, a także przetrwać w konfrontacji z własnymi lękami i mrocznymi tęsknotami.

 

 

TRZY

Niemcy, 2010, 119 min.

Tytuł oryginalny: Drei

Reżyseria: Tom Tykwer

Scenariusz: Tom Tykwer

 

W 2011 r. za ten film Tom Tykwer otrzymał Niemiecką Nagrodę Filmową w kategorii „Najlepszy reżyser”.

Simon i Hanna są parą od 20 lat. Mieszkają w Berlinie. Są atrakcyjni, modni, dojrzali, bezdzietni, mocno stąpający po ziemi. Romanse, pragnienie posiadania dzieci, wspólne mieszkanie, poronienie, ucieczki i powroty - prezenterka i inżynier sztuki mają to już za sobą. Kiedy spoglądają w przyszłość, nie widzą wiele. Do momentu, kiedy oboje, nie wiedząc o swoich poczynaniach, zakochują się w tym samym mężczyźnie, Adamie.

 

 

W PÓŁ DROGI

Niemcy, 2011, 110 min.

Tytuł oryginalny: Halt auf freier Strecke

Reżyseria: Andreas Dresen

Scenariusz: Andreas Dresen, Cooky Ziesche

 

W ubiegłym roku Andreas Dresen został laureatem Niemieckiej Nagrody Filmowej dla najlepszego reżysera. Film zwyciężył w sekcji Un Certain Regard na festiwalu filmowym w Cannes 2011.

Frank ma wszystko, czego mu w życiu potrzeba: kochającą żonę, udane dzieci, ładny nowy dom i stałą, dobrze płatną pracę. Wydawałoby się, że nic nie jest w stanie zakłócić jego szczęścia. Ale pewnego dnia lekarze stwierdzają u niego guza mózgu. Okazuje się, że zostało mu tylko kilka miesięcy życia. Czas ucieka, leczenie jest wyczerpujące, a choroba czyni olbrzymie spustoszenie nie tylko w organizmie Franka, ale także w jego relacjach rodzinnych. Jest tym, co trzyma domowników razem, a jednocześnie oddala ich od siebie. Świadkiem choroby Franka jest iPhone, przy pomocy którego mężczyzna prowadzi coś w rodzaju emocjonalnego dziennika i dokumentuje postępy choroby.

 

FESTIWALOWE ODKRYCIA

 

 

CI, KTÓRZY ŻYJĄ I UMIERAJĄ Polska premiera

Austria/Niemcy/Polska, 2012, 100 min.

Tytuł oryginalny: Die Lebenden

Reżyseria: Barbara Albert

Scenariusz: Barbara Albert

 

Rewelacja głównego konkursu MFF San Sebastian 2012. Film nominowany do trzech Austriackich Nagród Filmowych 2013 (nagrodzony za montaż).

25-letnia Sita mieszka w Berlinie, studiuje, ma pracę w programie telewizyjnym, oczekuje wiele od życia. Jej ojciec z drugą żoną i synkiem mieszka w Wiedniu. Sita świętuje z nimi 95. urodziny ukochanego dziadka, gdy w mieszkaniu ojca znajduje zdjęcie dziadka w mundurze SS. Wbrew woli ojca dziewczyna zaczyna badać historię rodziny. Wyrusza w podróż nie tylko w przeszłość swoich najbliższych podczas drugiej wojny światowej, ale także w otchłań współczesnego społeczeństwa Europy. Wyprawa z Berlina do Wiednia, Warszawy i Rumunii będzie drogą do samopoznania i odkrywania własnej tożsamości, odpowiedzialności i nadziei.

 

 

CYGAN

Czechy/Słowacja, 2011, 101 min.

Tytuł oryginalny: Cigan

Reżyseria: Martin Šulík

Scenariusz: Martin Šulík, Marek Leščák

 

Sensacja 46. MFF w Karlowych Warach, gdzie zdobył Nagrodę Specjalną Jury, wyróżnienie za rolę dla Jana Mizigara, nagrodę Don Kichota oraz nagrodę Europa Cinemas Label. Ponadto film był słowackim kandydatem do Oscara. Pokazywany na festiwalach w Göteborgu, Toronto, Londynie, Warszawie.

Czternastoletni Adam, mieszkaniec romskiej wioski, ma w życiu tylko dwie przyjemności: boks i towarzystwo czarnookiej Julki. Wszechobecna bieda, brak pracy, surowe warunki życia, bierność ludzi – z tym wszystkim dorastający chłopak styka się codziennie. Jakby tego było mało, jego ojciec ginie w niejasnych okolicznościach. Żałoba matki nie trwa długo – chcąc zapewnić czwórce dzieci jakąś przyszłość, wkrótce wychodzi za mąż. Surowy ojczym, lokalny „ojciec chrzestny” szybko próbuje wciągnąć Adama w swoje niezbyt czyste interesy. O duszę chłopca walczy z nim miejscowy ksiądz. Z radą i pomocą zjawia się także… zmarły ojciec. Okazuje się, że do Boga i do diabła jest tak samo blisko.

 

 

DOM NA WEEKEND Pokaz przedpremierowy

Niemcy, 2012, 85 min.

Tytuł oryginalny: Was bleibt

Reżyseria: Hans-Christian Schmid

Scenariusz: Bernd Lange

 

Znakomicie przyjęty w ubiegłym roku na festiwalu w Berlinie, pokazywany tam w konkursie głównym. W 2013 r. nominowany do czterech nagród Niemieckiego Stowarzyszenia Krytyków Filmowych, zwyciężył w kategorii „Najlepszy aktor” i „Najlepszy scenariusz”.

Marko jest tuż po trzydziestce i właśnie opublikował swoją pierwszą książkę. Od czasów studenckich mieszka w Berlinie, z dala od rodziców, brata, i ich wygodnego, mieszczańskiego stylu życia. Marko wraz z synem odwiedza bliskich tylko raz lub dwa w roku, głównie po to, aby dać dziadkom szansę na spędzenie kilku dni z wnukiem. Tym razem też ma nadzieję na spokojne rodzinne spotkanie. Miłą atmosferę wspólnego obiadu burzy jednak oświadczenie matki Marka, które uruchamia lawinę nieoczekiwanych zdarzeń. Okazuje się, że każdy członek rodziny Heidtmanów skrzętnie skrywa przed innymi jakieś sekrety...

 

 

DROGA DO HISZPANII Pokaz przedpremierowy

Austria/Bułgaria, 2012, 102 min.

Tytuł oryginalny: Spanien

Reżyseria: Anja Salomonowitz

Scenariusz: Dimitré Dinev, Anja Salomonowitz

 

Film został świetnie przyjęty na festiwalu w Berlinie w 2012 r. w sekcji Forum. Pokazywano go również na otwarcie festiwalu kina austriackiego w Grazu, Diagonale 2012.

Tajemniczy cudzoziemiec w dramatycznych okolicznościach trafia do Austrii, a potem przemierza ją, próbując za wszelką cenę dostać się do Hiszpanii. Rudowłosa konserwatorka zabytków, która dorabia malując ikony, ma już dosyć najść swojego byłego męża, policjanta. Ten zaś szuka odpowiednich słów, by ją odzyskać, a jednocześnie śledzi kilkoro ludzi. Jest jeszcze operator dźwigu, który za pomocą hazardu próbuje podreperować swoją katastrofalną sytuację materialną. Wszyscy ci ludzie mają swoje sekrety i wszyscy poszukują szczęścia. Ale ono też ma swoją cenę.

 

 

HOLY MOTORS

Francja, 2012, 110 min.

Reżyseria: Léos Carax

Scenariusz: Léos Carax

 

Najbardziej ekstrawagancki film ostatniego festiwalu w Cannes - pokazywany w głównym konkursie, zdobył Nagrodę Młodych. Nominowany do dziewięciu Cezarów 2013 (francuskich nagród filmowych). Uznany za najlepszy film zagraniczny 2012 przez Stowarzyszenie Krytyków Filmowych z Los Angeles.

Monsieur Oscar od świtu do zmierzchu krąży po Paryżu, wykonując „zlecenia”, pojawia się ciągle w nowych miejscach, wciela się w nie swoje role: jest przemysłowcem, zabójcą, żebrakiem, potworem, członkiem rodziny. Stacza erotyczną walkę w wirtualnym świecie gwiezdnych wojen, uprowadza Evę Mendes, romansuje na dachu wieżowca z Kylie Minogue i do ostatniej minuty nie pozwala nikomu wyznaczyć granicy, dzielącej fikcję od rzeczywistości. Towarzyszy mu Céline, kierująca jego limuzyną dyskretna blondynka, która pilnuje, by zadania zostały zrealizowane w określonym kontraktem czasie.

 

 

SAMOTNY PORT – MIŁOŚĆ Pokaz przedpremierowy

Finlandia, 2012, 122 min.

Tytuł oryginalny: Vuosaari

Reżyseria: Aku Louhimies

Scenariusz: Mikko Kouki, Aku Louhimies

 

Odkrycie konkursu MFF w Moskwie 2012. Siedem nominacji ( w tym dla najlepszego filmu) do Jussi 2013 (fińskich nagród filmowych).

Vuosaari to wielokulturowe wschodnie przedmieścia Helsinek, gdzie w pewien śnieżny zimowy tydzień krzyżują się drogi kilkorga bohaterów. Narkomanka Iiris i niebieski ptak Make kochają się i nienawidzą. 17-letnia Milla pragnie uciec od zwyczajnego życia i rozpocząć karierę modelki. Samotna matka Marika wręcza każdemu z bliskich wyraz swoich uczuć, jakby się z nimi żegnała. Pewien mąż szuka ciepła i zrozumienia u blondwłosej kochanki, bo nie znajduje ich u zimnej jak lód żony. Chłopczyk z rozbitej rodziny przelewa wszystkie uczucia na psa, którym się opiekuje. Postaci w misternie skonstruowanym filmie jest znacznie więcej. Wszystkie łączy jedno: pragną być kochane i akceptowane oraz wieść życie inne niż to, które jest ich udziałem.

 

 

NIEME MIASTO Polska premiera

Belgia/Holandia/Luksemburg, 2012, 90 min.

Tytuł oryginalny: Silent City

Reżyseria: Threes Anna

Reżyseria: Threes Anna

 

Wybrany do głównego konkursu festiwalu Mannheim-Heidelberg 2012, gdzie zyskał uznanie widowni i krytyki.

Młoda Holenderka, Rosa, przyjeżdża do Japonii, aby poznać sztukę przygotowywania ryb pod kierunkiem najlepszego na świecie szefa kuchni, mistrza w tej dziedzinie. Wbrew oczekiwaniom musi jednak pracować na zmywaku. Tutaj zaczyna się jej podróż po obcym, hierarchicznym świecie słynnej restauracji. Rosa wpada w kłopoty finansowe i musi wziąć dodatkową pracę w nocnym klubie. Czuje się coraz bardziej osamotniona w obcym społeczeństwie, całkiem jakby sama była rybą w akwarium…

 

 

WSZYSCY W NASZEJ RODZINIE

Rumunia/Holandia, 2012, 107 min.

Tytuł oryginalny: Toată lumea din familia noastră

Reżyseria: Radu Jude

Scenariusz: Radu Jude, Corina Sabau

 

Rewelacja sekcji Forum na ubiegłorocznym festiwalu w Berlinie. Pokazywany również na festiwalach w Buenos Aires, Lizbonie, Bukareszcie (gdzie zdobył Nagrodę Publiczności), Odessie i Sarajewie.

Marius jest rozwiedziony, zbliża się do czterdziestki. Jego pięcioletnia córka Sofia mieszka z jej matką, co dla Mariusa jest powodem głębokiej frustracji. W dniu gdy przyjeżdża zabrać córkę na coroczne wakacje dowiaduje się, że dziewczynka jest chora. Ojciec nie wierzy w to i upiera się, żeby ją zabrać ze sobą. Wkrótce sytuacja wymyka się spod kontroli, a cała rodzina uruchamia spiralę wydarzeń, w której nie brak humoru, przemocy, dziecięcych piosenek, interwencji policji i miłosnych wyznań.

 

 

FAWORYCI PUBLICZNOŚCI

 

 

DIAZ

Włochy/Francja/Rumunia, 2012, 127 min.

Tytuł oryginalny: Diaz, non pulire questo sangue

Reżyseria: Daniele Vicari

Scenariusz: Daniele Vicari, Laura Paolucci

 

Film zajął drugie miejsce w plebiscycie publiczności na ubiegłorocznym MFF w Berlinie w 2012 r. w sekcji Panorama.

Lipiec 2001 roku. W Genui odbywa się szczyt państw G8. Do Włoch zjeżdżają się nie tylko najważniejsi politycy świata, ale także tłumy alterglobalistów. W całym mieście panuje ogromne napięcie. Młodzi manifestanci okupują ulice, a włoskie służby bezpieczeństwa w każdej chwili są gotowe do zbrojnej interwencji. Drugiego dnia szczytu dochodzi do starć protestujących z policją, podczas których ginie jeden z najaktywniejszych demonstrantów, 23-letni Carlo Giuliani. Ale to dopiero początek. Spirala przemocy systematycznie się nakręca, a jej eksplozja następuje w nocy z 21 na 22 lipca w budynku szkoły Diaz, gdzie policja, pod pretekstem poszukiwania terrorystów, masakruje dziesiątki uczestników protestu.

 

 

HASTA LA VISTA

Belgia, 2011, 115 min.

Reżyseria: Geoffrey Enthoven

Scenariusz: Pierre De Clercq, Asta Philpot, Mariano Vanhoof

 

Grand Prix, Nagroda Publiczności i Nagroda Jury Ekumenicznego na festiwalu filmowym w Montrealu w 2011r. oraz Golden Spike dla najlepszego filmu na MFF w Valladolid 2011. Rok później film otrzymał Nagrody Publiczności na festiwalu w Karlowych Warach oraz w kolejnej edycji Europejskich Nagród Filmowych.

Bohaterowie to trzej mężczyźni w wieku dwudziestu paru lat, którzy kochają wino i kobiety, jednak pierwsze seksualne doświadczenie mają nadal przed sobą. Pod pretekstem wycieczki szlakiem winnic, wyruszają w podróż do Hiszpanii w nadziei, że tam przeżyją swój pierwszy raz. Nic nie jest w stanie ich zatrzymać. Nawet ich niepełnosprawność: jeden jest niewidomy, drugi przykuty do wózka inwalidzkiego, a trzeci zupełnie sparaliżowany.

 

 

LORE Polska premiera

Australia/Niemcy/Wielka Brytania, 2012, 109 min.

Reżyseria: Cate Shortland

Scenariusz: Cate Shortland, Robin Mukherjee

 

Film zdobył Nagrodę Publiczności na festiwalu w Locarno w 2012 r.

Niemcy, wiosna 1945. Rodzice czternastoletniej Lore zostają aresztowani przez aliantów. Dziewczyna musi dać sobie radę bez nich i zaopiekować się rodzeństwem. Chcąc dostać się do Hamburga, gdzie mieszka ich babcia, dzieci będą musiały przejść niemal 900 km przez zniszczony wojną kraj. Na własne oczy zobaczą skutki działań wspieranych przez własnych rodziców. Na ich drodze stanie także Thomas, młody Żyd oferujący swą pomoc w podróży. Lore czuje do niego odrazę, ale jednocześnie zdaje sobie sprawę, że pociąga ją człowiek, którego została nauczona nienawidzić.

 

PAN LAZHAR

Kanada, 2011, 94 min.

Tytuł oryginalny: Monsieur Lazhar

Reżyseria: Philippe Falardeau

Scenariusz: Philippe Falardeau

 

Nagroda Publiczności na MFF Locarno 2012 oraz MFF Sydney 2012. Film nominowany do Oscara 2012 w kategorii „Najlepszy film nieanglojęzyczny”. W 2011 r. w Toronto uznany za najlepszy film kanadyjski, a w Valladolid uhonorowany za scenariusz i Nagrodą FIPRESCI.

Kiedy lubiana nauczycielka jednej z młodszych klas popełnia samobójstwo, cała szkolna społeczność przeżywa głęboki wstrząs. Dorośli jednak nie chcą rozmawiać o tym, co się stało, nie dostrzegając, że dzieci opuszczone przez tragicznie zmarłą czują się zdezorientowane i nie rozumieją zaistniałej sytuacji. Dopiero nowy opiekun klasy, pan Lazhar, pomaga maluchom oswoić się z tragedią. Ale nikt w szkole nie zdaje sobie sprawy, że także pan Lazhar ma za sobą bolesne przejścia i znajduje się w dramatycznej sytuacji…

 

 

PARADA Pokaz przedpremierowy

Chorwacja/Niemcy/Węgry/Słowenia/Serbia, 2011, 115 min.

Reżyseria: Srdjan Dragojevic

Scenariusz: Srdjan Dragojevic

 

Laureat Nagrody Publiczności oraz specjalnego wyróżnienia Jury Ekumenicznego w sekcji Panorama ubiegłorocznego festiwalu w Berlinie.

Radmilo i Mirko to para gejów, którzy starają się być dyskretni , ale mimo to codziennie spotykają się z agresją otoczenia. Mirko jest aktywistą marzącym o zorganizowaniu pierwszej udanej parady równości w Belgradzie. To niemal misja niemożliwa – pierwsza próba w 2001 r. skończyła się przelewem krwi. Dziesięć lat później sytuacja może się powtórzyć. Nagle los styka parę gejów z Limunem – potężnych rozmiarów gangsterem,  uczestnikiem wojny domowej, fanatycznie oddanym prawosławiu i wszystkiemu, co „serbskie”. A także homofobem.  Nieoczekiwanie, pod wpływem swej narzeczonej postanawia on ochraniać przemarsz mniejszości seksualnych. Do pomocy skrzykuje kolegów z krajów byłej Jugosławii – tych, z którymi i tych, przeciwko którym walczył na froncie.

 

 

 

 

 

 

 

NAGRODY FIPRESCI (THE INTERNATIONAL FEDERATION OF FILM CRITICS)

 

 

BESTIE Z POŁUDNIOWYCH KRAIN

USA, 2012, 93 min.

Tytuł oryginalny: Beasts of the Southern Wild

Reżyseria: Benh Zeitlin

Scenariusz: Lucy Alibar, Benh Zeitlin

 

Wielki zwycięzca sekcji Un Certain Regard na MFF Cannes 2012, zdobył tam również Nagrodę FIPRESCI. Obraz był nominowany do czterech Oscarów 2013.

Film rozgrywa się w krainie zalanej przez powódź o apokaliptycznych rozmiarach. Grupa ocalonych zamieszkuje skrawki suchego lądu i szykuje się do walki z bestiami, które pod wpływem kataklizmu przebudziły się z tysiącletniego snu. Główną bohaterką jest mała dziewczynka, mająca wyjątkowy kontakt ze światem natury. Swój dar przetrwania i niezwykłą mądrość przeciwstawi nadciągającemu niebezpieczeństwu.

 

 

HEMEL Pokaz przedpremierowy

Holandia/Hiszpania, 2012, 80 min.

Reżyseria: Sacha Polak

Scenariusz: Helena van der Meulen

 

Nagroda FIPRESCI na MFF w Berlinie 2012, gdzie film był prezentowany w sekcji Forum.

Hemel jest piękna i młoda. Wcześnie osierocona przez matkę, od dzieciństwa obserwuje, jak w życiu jej ukochanego ojca pojawiają się kolejne kobiety. Biorąc z niego przykład w swoim dorosłym życiu Hemel zmienia mężczyzn jak rękawiczki. Traktuje ich przedmiotowo, jak zabawki, które porzuca, kiedy już zaspokoją jej ciekawość. Przygodni kochankowie dostarczają jej zmysłowych przyjemności, seksualnych uniesień, czasem perwersyjnego bólu lub mocnego zastrzyku adrenaliny. Ale z żadnym nie umie nawiązać głębszej relacji. Jedynym mężczyzną, którego naprawdę kocha, jest ojciec. Gdy więc ten zakochuje się i postanawia się ustatkować, Hemel przeżywa wstrząs. Nie radzi sobie także z emocjami, jakie budzi w niej przyjaciel ojca, z którym nawiązała przelotny romans...

 

 

KURCZAK ZE ŚLIWKAMI

Belgia/Francja/Niemcy, 2011, 93 min.

Tytuł oryginalny: Poulet aux prunes

Reżyseria: Vincent Paronnaud, Marjane Satrapi

Scenariusz: Vincent Paronnaud, Marjane Satrapi

 

Kolejny po "Persepolis" film Marjane Satrapi i Vincenta Paronnauda zadebiutował w konkursie na festiwalu filmowym w Wenecji. W 2012 r. na MFF w Dublinie otrzymał Specjalną Nagrodę Dublińskich Krytyków Filmowych.

Teheran, rok 1958. Wirtuoz Nasser-Ali szuka skrzypiec godnych zastąpić jego ukochany, zniszczony w wyniku kłótni z żoną instrument. Bezskutecznie. Nie mogąc grać, Nasser-Ali traci całą radość życia. Postanawia położyć się do łóżka i… czekać na śmierć. Przez siedem następnych dni pogrąża się w głębokiej zadumie, a sny zabierają go z powrotem do czasów młodości, a nawet na rozmowę z Azraelem, Aniołem Śmierci, który objawia mu przyszłość jego dzieci. Wraz z odkrywaniem kolejnych elementów tej układanki na jaw wychodzi wzruszający sekret życia Nassera-Alego: wspaniała historia miłości, która zainspirowała jego geniusz i jego muzykę…

 

 

TABU

Portugalia/Niemcy/Brazylia/Francja, 2012, 118 min.

Reżyseria: Miguel Gomes

Scenariusz: Miguel Gomes, Mariana Ricardo

 

Nagroda FIPRESCI na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie w 2012 r. 

Energiczna staruszka Aurora, jej czarnoskóra pokojówka Santa oraz troszcząca się o bliźnich Pilar mieszkają na tym samym piętrze lizbońskiego apartamentowca. Pilar udziela się społecznie, a przy tym stara się wspierać ekscentryczną Aurorę, która przepuszcza pieniądze w kasynie i jest przekonana, że Santa para się czarną magią. Kiedy Aurora podupada na zdrowiu, na łożu śmierci prosi, żeby sąsiadka i służąca odnalazły tajemniczego Gianlucę. Okazuje się, że to dawny ukochany Aurory. Opowiada on kobietom niesamowitą historię o obsesyjnej miłości i zbrodni rodem z filmów przygodowych.
 

 

SCENARIUSZE WYRÓŻNIONE NA FESTIWALACH

 

 

BABYCALL

Norwegia/Niemcy/Szwecja, 2011, 96 min.

Reżyseria: Pål Sletaune

Scenariusz: Pål Sletaune

 

Złote Pióro w Konkursie na Film z Najlepszym Scenariuszem na 18. Festiwalu Artystycznym i Filmowym Lato Filmów w Warszawie. Nagroda dla najlepszej aktorki, Noomi Rapace, na MFF w Rzymie 2011.

Anna, samotna matka ośmioletniego Andersa, przeprowadza się do nowego mieszkania w wielkim budynku. Oboje objęci są programem ochrony świadków i ich nowy adres jest tajemnicą. Kobieta ma nadzieję, że tu nie znajdzie ich ojciec chłopca, który swoim brutalnym zachowaniem wielokrotnie udowadniał, że jest zagrożeniem dla niej i dziecka. Nowe miejsce wzmaga jednak niepokój Anny, więc żeby sobie z nim jakoś radzić kupuje elektryczną nianię. Pewnego razu, nasłuchując czy z synem wszystko w porządku, kobieta słyszy w urządzeniu niepokojące odgłosy: głos mordowanego innego dziecka...

 

 

DRAPACZ CHMUR

Dania, 2011, 90 min.

Tytuł oryginalny: Skyskraber

Reżyseria: Rune Schjøtt

Scenariusz: Rune Schjøtt

 

Srebrne Pióro w Konkursie na Film z Najlepszym Scenariuszem na 18. Festiwalu Artystycznym i Filmowym Lato Filmów w Warszawie.

Siedemnastoletni Jon jest więcej niż zaskoczony, kiedy Edith prosi go o pomoc w bardzo intymnej sprawie. Na Jona spada bowiem wina za wszystko, co w sennym miasteczku idzie nie tak. Niech to będzie choroba zwierzęcia, czy czkawka kierowcy autobusu. Wszyscy są zdania, że osiem lat temu komunikacja świetlna została zniszczona właśnie przez niego. I wtedy, tak po prostu, miasto przestało się rozwijać. Ojciec Jona jest pierwszym, który mu o tym przypomina. Chce zatrzymać czas i nie pozwolić synowi dorosnąć. Jego wysiłki są skazane na porażkę. Tym bardziej, że chłopak już zgodził się pomóc Edith w zrobieniu pewnego wielkiego kroku... Poetycka opowieść o dorastaniu, z nutą czarnej komedii.

 

 

KOCHANEK KRÓLOWEJ

Dania/Szwecja/Czechy/Niemcy, 2012, 137 min.

Tytuł oryginalny: En kongelig affære

Reżyseria: Nikolaj Arcel

Scenariusz: Nikolaj Arcel, Rasmus Heisterberg

 

Srebrny Niedźwiedź za scenariusz oraz Srebrny Niedźwiedź dla najlepszego aktora (Mikkel Følsgaard) na MFF w Berlinie w 2012 r. Film był nominowany do Oscara 2013 w kategorii „Najlepszy film nieanglojęzyczny”.

Oparta na faktach historia królewskiego trójkąta miłosnego, która doprowadziła do rewolucji pałacowej w Danii. Karolina Matylda Hanowerska od małego przygotowywana była do roli przyszłej królowej i żony europejskiego władcy. Jednak jej mąż, Chrystian VII, jest  groteskowym szaleńcem, zakochanym w sobie i dworskich zabawach. Kiedy jego kolejne wybryki rujnują kraj, na dwór zostaje wezwany lekarz, Johann Friedrich Struensee, który ma okiełznać temperament i dziwaczne zachowania władcy. Johann rozkochuje w sobie królową, a za plecami króla sięga po władzę, by zmienić oblicze kraju.


 

ZA WZGÓRZAMI

Rumunia/Francja/Belgia, 2012, 150 min.

Tytuł oryginalny: Dupa dealuri

Reżyseria: Cristian Mungiu

Scenariusz: Cristian Mungiu

 

Najlepszy scenariusz na festiwalu w Cannes 2012 r. Na tym samym festiwalu Cristina Flutur i Cosmina Stratan otrzymały nagrodę dla najlepszej aktorki. Film zdobył Nagrodę Publiczności w Salonikach w 2012 r.

Historia Aliny i Voichity, które wychowały się razem w sierocińcu, a teraz spotykają się po kilku latach niewidzenia. Voichita postanawia zostać zakonnicą w niewielkim prawosławnym klasztorze, by osiągnąć upragniony spokój. Alina chce wyrwać ją ze skostniałego wiejskiego środowiska i zabrać ze sobą do Niemiec, gdzie pracuje jako kelnerka na promie. Jej determinacja, podsycana dawną miłością do przyjaciółki, przechodzi w szaleństwo, przez mieszkańców klasztoru uznane za opętanie. Trudno jednoznacznie stwierdzić, czy jej zachowanie wynika z podszeptów szatana, desperackich prób ratowania złamanego serca, czy rozpaczliwego buntu wobec niesprawiedliwości świata.

 

 

WYBITNE KREACJE AKTORSKIE

 

 

CAFE DE FLORE

Kanada/Francja, 2011, 120 min.

Reżyseria: Jean-Marc Vallée

Scenariusz: Jean-Marc Vallée

 

Vanessa Paradis za rolę Jacqeuline otrzymała nagrodę Kanadyjskiej Akademii Filmowej „Genie” 2012.

Paryż, lata 60. Gdy młoda i piękna Jacqueline rodzi niepełnosprawnego syna, jej partner odchodzi. Kobieta sama wychowuje dziecko, któremu podporządkowuje całe swoje życie. Montreal, współczesność. Przystojny Antoine, który jest rozchwytywanym nie tylko w Kanadzie didżejem, właśnie rozwiódł się i planuje ślub z niedawno poznaną młodą pięknością. Jednak była żona, która wciąż go kocha, nie może pogodzić się z rozpadem ich związku i ma nadzieję, że mężczyzna do niej wróci. Ich córki też nie chcą zaakceptować nowej dziewczyny ojca. Te dwie rozgrywające się w innym czasie i w innych miejscach historie w zaskakujący sposób są ze sobą powiązane...

 

 

POLOWANIE

Dania, 2012, 115 min.

Tytuł oryginalny: Jagten

Reżyseria: Thomas Vinterberg

Scenariusz: Tobias Lindholm, Thomas Vinterberg

 

Mads Mikkelsen został uznanym najlepszym aktorem na ubiegłorocznym festiwalu w Cannes, gdzie film otrzymał również nagrodę Jury Ekumenicznego.

W małym duńskim miasteczku czterdziestoletni nauczyciel Lucas próbuje jakoś poukładać swoje życie. Po trudnym dla niego rozwodzie znalazł przyjaciółkę, ma nową pracę, powoli odbudowuje relacje ze swoim synem Marcusem. Coś jednak poszło nie tak. Niewinne kłamstwo małoletniej podopiecznej zmienia jego życie w piekło. Mężczyzna staje się celem nagonki lokalnej społeczności, która z góry uznaje go winnym i postanawia na własną rękę wymierzyć sprawiedliwość. Osamotniony Lucas musi walczyć ze wszystkimi o swoje życie i godność.

 

 

WIEDŹMA WOJNY

Francja/Kanada, 2012, 90 min.

Tytuł oryginalny: Rebelle

Reżyseria: Kim Nguyen

Scenariusz: Kim Nguyen

 

Rachel Mwanza otrzymała Srebrnego Niedźwiedzia dla najlepszej aktorki na MFF w Berlinie w 2012 r. Na tym samym festiwalu film dostał Specjalne Wyróżnienie Jury Ekumenicznego. Obraz był nominowany do Oscara 2013 w kategorii "Najlepszy film nieanglojęzyczny".

Grupa partyzantów napada na wioskę 13-letniej Komony. Pali domy, zabija mieszkańców, a ją zmusza do zamordowania rodziców. Dziewczyna trafia do armii rebeliantów, gdzie matkę i ojca zastępuje karabin, a łzy, żal i smutek – trening psychiczny oraz walka o przetrwanie. Komonę nawiedzają duchy zmarłych rodziców, a gdy podczas walki ostrzegają ją o czyhającym wrogu, zostaje okrzyknięta „wiedźmą wojny”. Magia nie okazuje się jednak łaskawa. Gdy Komona zakochuje się w 15-letnim albinosie i wierzy, że zdoła uciec wojnie, los decyduje inaczej.


 

ZAMIESZKAJMY RAZEM

Francja/Niemcy, 2011, 96 min.

Tytuł oryginalny: Et si on vivait tous ensemble?

Reżyseria: Stéphane Robelin

Scenariusz: Stéphane Robelin

 

Geraldine Chaplin uhonorowano Nagrodą za Osiągnięcia Życia w 2012 r. na rumuńskim Transilvania International Film Festival.

Niezależna Jeanie, grzeczna i układna Annie, sybaryta Albert, wieczny aktywista Jean oraz kobieciarz Claude przyjaźnią się od ponad czterdziestu lat. Mając na względzie swój podeszły wiek i wszystkie niedogodności, które się z nim wiążą, postanawiają zamieszkać razem. W ten sposób chcą się uchronić przed przymusową rozłąką i domem starców, gdzie byliby samotni i zdani na łaskę obcych osób. Wierzą, że razem są silniejsi i mogą sobie pomóc, kiedy nastaną ciężkie chwile. Z seniorami zamieszkuje student antropologii, który prowadzi badania na temat starości…

 

POLSKIE KINO NA ŚWIECIE

 

 

80 MILIONÓW

Polska, 2011, 105 min.

Reżyseria: Waldemar Krzystek

Scenariusz: Krzysztof Kopka, Waldemar Krzystek

 

Gorąco przyjęty w konkursie głównym MFF w Moskwie 2012. Nominowany do 60. edycji nagród Golden Reel przyznawanych przez Amerykańskie Stowarzyszenie Montażystów Dźwięku, w kategorii „Najlepszy montaż dźwięku w filmie nieanglojęzycznym”. Film był ponadto polskim kandydatem do Oscara 2013.

Dolny Śląsk, jesień 1981 roku. Peerelowska władza zamyka ostatni etap przygotowań do wprowadzenia stanu wojennego. Po serii prowokacji, konfrontacja opozycji z komunistami wydaje się nieunikniona. Tuż przed 13 grudnia młodzi działacze Solidarności organizują brawurową akcję wyprowadzenia z wrocławskiego banku 80 milionów związkowych pieniędzy, zanim konto zostanie zablokowane. Władza uznaje to za “skok na bank” i chce te pieniądze odzyskać. Rozpoczyna się pasjonująca rozgrywka, w którą zostają zaangażowani duchowni i... cinkciarze. Każda ze stron ma asy w rękawie.

 

 

BEJBI BLUES

Polska, 2012, 98 min.

Reżyseria: Katarzyna Rosłaniec

Scenariusz: Katarzyna Rosłaniec

 

Światowa premiera filmu miała miejsce na MFF w Toronto 2012. Prawdziwą furorę zrobił na berlińskim festiwalu, gdzie był pokazywany w konkursowej sekcji Generation, która prezentuje filmy o dzieciach (Generation Kplus) i młodzieży (Generation 14plus). Młodzieżowe jury przyznało mu Kryształowego Niedźwiedzia za najlepszy film sekcji Generation 14plus.

Historia niedojrzałej 17-latki, która zostaje matką. Chciała mieć dziecko, bo fajnie jest mieć dziecko. Wszystkie młode gwiazdy, jak Britney Spears czy Nicole Richie, mają dzieci. Ale dlaczego tak naprawdę Natalia zdecydowała się na macierzyństwo w tak młodym wieku? Może odpowiedź kryje się w tym co piszą nastolatki na internetowych forach? Chcą mieć dziecko, żeby w końcu ktoś je naprawdę kochał, żeby same miały kogoś do kochania...

 

 

BEZ WSTYDU

Polska, 2012, 80 min.

Reżyseria: Filip Marczewski

Scenariusz: Grzegorz Łoszewski

 

Międzynarodowa premiera odbyła się podczas 47. MFF w Karlowych Warach, a amerykański magazyn „IndieWIRE” uznał film za jeden z dziesięciu najlepszych na tym festiwalu. Pokazywano go także w konkursie ubiegłorocznego MFF w Chicago. Agnieszka Grochowska została laureatką Orła 2013 za najlepszą główną rolę kobiecą.

18-letni Tadek nie umie poradzić sobie z uczuciem do siostry i nie bacząc na konsekwencje chce udowodnić, że wart jest zakazanej miłości. Tkwiąca w toksycznym związku z szefem miejscowych neonazistów kobieta nie potrafi odrzucić erotycznej adoracji młodszego brata. Nie mniej niż on potrzebuje ciepła i miłości. Chłopak początkowo ignoruje Irminę, bezkompromisową Cygankę, walczącą o jego uczucie. Irmina widzi w Tadku jedyną szansę na uwolnienie się od klanowego prawa nakazującego romskiej kobiecie posłuszeństwo, rezygnację z własnych marzeń i planów życiowych.

 

 

DZIEŃ KOBIET

Polska, 2012, 90 min.

Reżyseria: Maria Sadowska

Scenariusz: Katarzyna Terechowicz, Maria Sadowska

 

Rewelacja Festiwalu Kina Wschodnioeuropejskiego w Cottbus 2012 - Grand Prix dla najlepszego filmu za „przedstawienie silnej kobiety w niesprawiedliwym i okrutnym świecie”. Scenariusz, inspirowany prawdziwymi wydarzeniami, został nagrodzony na 31. Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film".

Życie Haliny, pracownicy sieci handlowej „Motylek", samotnie wychowującej córkę, zmienia się wraz z awansem na kierowniczkę sklepu. Wyższe stanowisko oznacza przywileje i większe wynagrodzenie, ale kobieta szybko przekona się, że cena jaką przyjdzie jej zapłacić, jest bardzo wysoka. Kiedy korporacja przekroczy wszystkie granice, Halina rzuci jej wyzwanie, narażając się na brutalne konsekwencje. Właściciele sieci handlowej nie cofną się przed niczym, aby ukryć swoje brzydkie sekrety.

 

 

JESTEŚ BOGIEM

Polska, 2012, 110 min.

Reżyseria: Leszek Dawid

Scenariusz: Maciej Pisuk

 

Nagroda za reżyserię na Festiwalu Kina Wschodnioeuropejskiego w Cottbus w 2012 r. Odtwórca głównej roli, Marcin Kowalczyk, został laureatem Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego za rok 2012. Podczas gali wręczania Orłów 2013 film zdobył Nagrodę Publiczności.

Film o grupie Paktofonika, która na zawsze zmieniła oblicze polskiego hip-hopu. Obraz, który był największym polskim hitem kinowym ubiegłego roku, przyciągając przed ekrany ponad 1,5 miliona widzów, koncentruje się na historii Magika, Rahima i Fokusa, którzy stali się głosem pokolenia młodych Polaków ostatnich kilkunastu lat. Trzy wydawnictwa zespołu: „Kinematografia”, mini album „Jestem Bogiem” oraz „Archiwum kinematografii” sprzedały się w gigantycznych nakładach. Wkrótce po premierze „Kinematografii” fanami Paktofoniki wstrząsnęła wiadomość o samobójczej śmierci Magika.

 

 

MÓJ ROWER

Polska, 2012, 90 min.

Reżyseria: Piotr Trzaskalski

Scenariusz: Wojciech Lepianka, Piotr Trzaskalski

 

Michał Urbaniak otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora na Black Nights Film Festival w Tallinie oraz Orła 2013 (Polską Nagrodę Filmową) w kategorii „Odkrycie roku”. Film został również nagrodzony za najlepszy scenariusz na festiwalu w Gdyni w 2012 r.

Mówi się, że mężczyźni nie rozumieją kobiet. A co jeśli jest jeszcze gorzej i nie rozumieją też siebie nawzajem? Bohaterowie to dziadek, ojciec i syn. Każdy z nich mieszka w innej części Europy. Spotykają się, by odnaleźć babcię… Paweł, Włodek i Maciek skazani na swoje towarzystwo przez kilka dni, nie przepuszczą żadnej okazji, żeby uprzykrzyć sobie życie. Czy naprawdę więcej ich dzieli niż łączy? Czy klucz do zrozumienia męskiego punktu widzenia w ogóle istnieje? Film o trudnościach w komunikowaniu się, ukazanych z męskiej perspektywy i dystansu pokoleń.

 

 

NIEULOTNE

Polska/Hiszpania, 2012, 93 min.

Reżyseria: Jacek Borcuch

Scenariusz: Jacek Borcuch

 

Nagrodzony za najlepsze zdjęcia na MFF Sundance w 2013 r. Film pokazywany był również na MFF w Rotterdamie, w sekcji Spectrum, skupiającej nowe pełnometrażowe filmy fabularne zrealizowane przez doświadczonych reżyserów i twórców, którzy mają wkład w międzynarodową kulturę filmową.

Film opowiada o parze polskich studentów, którzy poznają się podczas wakacji w Hiszpanii. W beztroski czas i rajski krajobraz wdziera się jednak rzeczywistość rodem z najgorszego snu. Wakacyjny romans zostaje przerwany przez dramatyczne wydarzenie, które na zawsze odmieni życie bohaterów.

 

 

OBŁAWA

Polska, 2012, 88 min.

Reżyseria: Marcin Krzyształowicz

Scenariusz: Marcin Krzyształowicz

 

Film pokazywany w gronie 16 filmów z całego świata wybranych do konkursu ubiegłorocznego World Film Festival w Montrealu. Laureat Srebrnych Lwów na festiwalu w Gdyni w 2012 r. oraz Orła 2013 (Polskiej Nagrody Filmowej) w kategorii „Najlepszy film”.

Akcja rozgrywa się podczas II wojny światowej. Obraz Marcina Krzyształowicza to z jednej strony partyzancka ballada, pokazująca prawdziwą twarz okupacji, a z drugiej wstrząsający wojenny thriller. Opowiada historię zemsty kaprala Wydry, specjalisty od wykonywania wyroków, za wymordowanie jego oddziału partyzanckiego. To także opowieść o psychologicznych konsekwencjach pewnej zdrady, która zaciąży nad życiem kilku osób.

 

 

POKŁOSIE

Polska/Holandia/Rosja/Słowacja, 2012, 107 min.

Reżyseria: Władysław Pasikowski

Scenariusz: Władysław Pasikowski


Film otrzymał Wyróżnienie Jury oraz Nagrodę Dziennikarzy na 37. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Na pokazie specjalnym mogli go oglądać widzowie Warszawskiego Festiwalu Filmowego 2012. Ponadto Maciej Stuhr otrzymał Orła 2013 (Polską Nagrodę Filmową) za najlepszą rolę męską.

Cicha, spokojna wieś, modelowy przykład urody i sielankowości wsi polskiej, kryje tajemnicę. Franciszek Kalina po latach emigracji przyjeżdża do Polski zaalarmowany wiadomością, że jego młodszy brat popadł w konflikt z mieszkańcami swojej wsi. Na miejscu odkrywa, że przyczyną jest mroczna tajemnica sprzed lat. Skłóceni od lat bracia próbują dojść prawdy. Prowadzone przez nich śledztwo zaostrza konflikt, który przeradza się w otwartą agresję. Ujawniona tajemnica odciśnie tragiczne piętno na życiu braci i ich sąsiadów.

 

 

SEKRET Pokaz przedpremierowy

Polska, 2012, 82 min.

reżyseria: Przemysław Wojcieszek

scenariusz: Przemysław Wojcieszek

 

Film prezentowany w sekcji Forum podczas MFF w Berlinie 2012, gdzie spotkał się z dużym zainteresowaniem i uznaniem ze strony krytyki.

Ksawery, tancerz występujący na scenie jako drag queen, odwiedza mieszkającego na wsi dziadka, Jana. Staruszek ukrywa mroczny sekret, ciążący nad nim od wielu lat. Ksawery wraz z towarzyszącą mu żydowską przyjaciółką planuje bolesną konfrontację z Janem na temat jego przeszłości. Dziewczyna uczy się języka jidysz i szpera w archiwach. W trakcie swoich poszukiwań odkrywa, że dziadek Jan, któremu Ksawery zawdzięcza szczęśliwe dzieciństwo, pod koniec II wojny światowej zamordował żydowską rodzinę, próbującą wrócić do swojego dawnego domu. Z pozoru film o sprawcach i ofiarach, w rzeczywistości opowieść o nierozerwalnych więzach łączących pokolenia – na dobre i na złe.

 

 

SPONSORING

Francja/Niemcy/Polska, 2011, 96 min.

Reżyseria: Małgorzata Szumowska

Scenariusz: Małgorzata Szumowska

 

Film miał światową premierę na MFF w Toronto w 2011 r., a następnie otwierał sekcję Panorama na MFF w Berlinie w 2012 r., gdzie zebrał entuzjastyczne recenzje. Za drugoplanową rolę kobiecą Joanna Kulig otrzymała nagrodę na FPFF w Gdyni oraz Orła 2013 (Polską Nagrodę Filmową).

Anna, dobrze sytuowana dziennikarka, przygotowuje artykuł na temat prostytucji wśród studentek. W trakcie pracy nad materiałem poznaje dwie sprzedające swoje ciała dziewczyny - Charlotte oraz Alicję - które wprowadzają ją w świat płatnej miłości. Ku zaskoczeniu Anny okazuje się on wyjątkowo pociągający, a ponadto odsłania oblicze jej własnego związku. Seks, pieniądze, mężczyźni i miłość już nigdy nie będą dla niej tym samym.

 

 

W SYPIALNI

Polska, 2012, 80 min.

Reżyseria: Tomasz Wasilewski

Scenariusz: Tomasz Wasilewski

 

Światowa premiera filmu odbyła się na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach. Obraz zdobył Nagrodę Jury Ekumenicznego na festiwalu Mannheim-Heidelberg w 2012 r.

40-letnia Edyta zmuszona jest zacząć życie od początku. Ucieka od rodziny i bez grosza przy duszy wyjeżdża do Warszawy. Przez Internet umawia się z mężczyznami, odwiedza ich w domach, a potem usypia niedoszłych kochanków środkami nasennymi. Tym sposobem ma przez resztę nocy gdzie spać i co jeść. Kolejnym źródłem „utrzymania” ma być trzydziestokilkuletni Patryk. Nieudana próba podania mu środka nasennego sprawia, że poznaje go bliżej i zaczyna się nim fascynować.

 

 

ORGANIZATORZY 19. FESTIWALU WIOSNA FILMÓW:

Fundacja Działań Artystycznych i Filmowych „Ruchome Obrazy”

Ul. Pasaż Ursynowski 1/111

02-784 Warszawa

 

Kino Praha

ul. Jagiellońska 26

03-719 Warszawa

 

SPRZEDAŻ I REZERWACJA BILETÓW:

 

Kino Praha

ul. Jagiellońska 26

03-719 Warszawa

Tel. (kasa kina) 22 343 03 10

www.kinopraha.pl

 

DZIAŁ PRASOWY I AKREDYTACJE:

 

Małgorzata Borychowska

WIOSNA FILMÓW

Ul. Pasaż Ursynowski 1/111

02-784 Warszawa

e-mail: malgosia@meteorafilms.pl

tel. 696 485 303