Jeden z najlepszych filmów roku, „Tabu” w kinach od 1 marca
Uznany za jeden z najlepszych filmów roku 2012 portugalski melodramat „Tabu” pojawi się w polskich kinach 1 marca 2013 roku. Tytuł ten przyznali mu krytycy filmowi związani z magazynem „Sight and Sound”. „Tabu” znalazło się na drugim miejscu w rankingu, a zatem w ścisłej czołówce zaledwie 10 najlepszych filmów ubiegłego roku.
„Tabu” to niebanalna, czarno-biała opowieść, stanowiąca hołd dla niemego kina, przede wszystkim dla obrazów ekspresjonistów niemieckich. Reżyser filmu Miguel Gomez operuje znanymi środkami w żartobliwy sposób, bawiąc się nimi tworzy coś zupełnie nowego i świeżego: film tętniący życiem, oryginalny i romantyczny. „Tabu” wyróżniono również na Berlinale 2012, przyznając mu Nagrodę Alfreda Bauera za innowację artystyczną i Nagrodę FIPRESCI.
Bohaterkami filmu są trzy mieszkanki lizbońskiego apartamentowca: energiczna staruszka Aurora, jej czarnoskóra pokojówka Santa oraz ich sąsiadka, Pilar. Ekscentryczna Aurora przepuszcza pieniądze w kasynie i jest przekonana, że Santa para się czarną magią. Gdy zaczyna podupadać na zdrowiu, na łożu śmierci prosi, żeby sąsiadka i służąca odnalazły tajemniczego Gianlucę. Okazuje się, że to dawny ukochany Aurory. Opowiada on kobietom niesamowitą historię o obsesyjnej miłości i zbrodni rodem z filmów przygodowych...
Dystrybutorem filmu w Polsce jest Aurora Films.
PREMIERY AURORA FILMS/ VIVARTO/ ART HOUSE
LUTY - MARZEC 2013
PAN LAZHAR
Reżyseria: Philippe Falardeau
Scenariusz: Philippe Falardeau
Obsada: Mohamed Fellag, Sophie Nélisse, Émilien Néron
Gatunek: dramat
Rok produkcji: 2011, Kanada
Czas trwania: 94 min.
Tytuł oryginalny: Monsieur Lazhar
Premiera: 01.02.2013
Dystrybutor: Vivarto
„Pan Lazhar” jest wzruszającą, pełną ciepła i subtelnego humoru opowieścią o grupie uczniów szkoły podstawowej, przedwcześnie zmuszonych do wejścia w świat dorosłych i próbujących go zrozumieć, oraz o inspirującym wychowawcy, który dzięki swojej intuicji, empatii i elokwencji zmienia ich życie.
Obsypany nagrodami na całym świecie, okrzyknięty najlepszym filmem kanadyjskim roku, a przede wszystkim nominowany do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny, „Pan Lazhar” jest jeszcze bardziej wzruszający i prawdziwy niż „Stowarzyszenie umarłych poetów”.
Akcja filmu rozgrywa się w montrealskiej podstawówce, gdzie nagle umiera wychowawczyni jednej z klas. O incydencie dowiaduje się z gazety Bachir Lazhar, 55-letni algierski imigrant, który oferuje szkole swoje usługi jako nauczyciel zastępczy. Z braku innych chętnych szybko zostaje zatrudniony.
Nietypowe, staroświeckie metody nauczania oraz naturalność i szczerość, z jaką pan Lazhar odnosi się do swoich podopiecznych, stopniowo zjednują mu ich serca i przełamują początkową nieufność wobec nowego wychowawcy, który zajął miejsce ulubionej pani. Nikt w szkole nie podejrzewa jednak, że pan Lazhar nie mówi o sobie całej prawdy, a jego przeszłość skrywa wiele sekretów…
Festiwale i nagrody:
2012 – nominacja do Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego
2012 – Kanadyjskie Nagrody Filmowe Jutra: najlepszy film, najlepsza reżyseria, najlepszy aktor, najlepsza aktorka drugoplanowa, najlepsza ścieżka dźwiękowa, najlepszy scenariusz, najlepszy dźwięk
2011 – MFF w Toronto – Najlepszy Film Kanadyjski
2011 – MFF w Valladolid – najlepszy scenariusz, Nagroda FIPRESCI
ZAMIESZKAJMY RAZEM
Reżyseria: Stéphane Robelin
Scenariusz: Stéphane Robelin
Obsada: Jane Fonda, Daniel Brühl, Géraldine Chapman, Guy Bedos, Pierre Richard, Claude Rich
Gatunek: komedia
Rok produkcji: 2011, Francja / Niemcy
Czas trwania: 96 min.
Tytuł oryginalny: Et si on vivait tous ensemble?
Premiera: 15.02.2013
Dystrybutor: Aurora Films
Niezależna Jeanie, grzeczna i układna Annie, sybaryta Albert, wieczny aktywista Jean oraz kobieciarz Claude przyjaźnią się od ponad czterdziestu lat. Mając na względzie swój podeszły wiek i wszystkie niedogodności, które się z nim wiążą, postanawiają zamieszkać razem. W ten sposób chcą się uchronić przed przymusową rozłąką i domem starców, gdzie byliby samotni i zdani na łaskę obcych osób. Wierzą, że razem są silniejsi i mogą sobie pomóc, kiedy nastaną ciężkie chwile. Z seniorami zamieszkuje student antropologii, który prowadzi badania na temat starości…
Stéphane Robelin dowcipnie i lekko pokazał w swoim filmie niełatwy temat, jakim jest starość. Powstała pokrzepiająca, ciepła i bardzo zabawna opowieść o radości życia i o tym, że młodym można się czuć bez względu na wiek. Siłą „Zamieszkajmy razem” jest humor oraz brawurowe aktorstwo gwiazd światowego kina – Jane Fondy, Geraldine Chaplin, Pierre’a Richarda, Claude’a Richa, Guya Bedosa oraz Daniela Brühla.
TABU
Reżyseria: Miguel Gomes
Scenariusz: Miguel Gomes, Mariana Ricardo
Obsada: Teresa Madruga, Laura Soveral, Ana Moreira, Henrique Espírito Santo, Carloto Cotta
Gatunek: dramat
Rok produkcji: 2012, Portugalia / Niemcy / Brazylia / Francja
Czas trwania: 118 min.
Dystrybucja: Aurora Films
Energiczna staruszka Aurora, jej czarnoskóra pokojówka Santa oraz troszcząca się o bliźnich Pilar mieszkają na tym samym piętrze lizbońskiego apartamentowca. Pilar udziela się społecznie, a przy tym stara się wspierać ekscentryczną Aurorę, która przepuszcza pieniądze w kasynie i jest przekonana, że Santa para się czarną magią. Kiedy Aurora podupada na zdrowiu, na łożu śmierci prosi, żeby sąsiadka i służąca odnalazły tajemniczego Gianlucę. Okazuje się, że to dawny ukochany Aurory. Opowiada on kobietom niesamowitą historię o obsesyjnej miłości i zbrodni rodem z filmów przygodowych...
Swoim wspaniałym czarno-białym obrazem Gomes składa hołd klasyce kina, a zwłaszcza kinu niememu. Żartobliwie sięga po doskonale znane elementy, ale bawiąc się nimi tworzy coś nowego i świeżego: film tętniący życiem, oryginalny i romantyczny.
Ta rozpięta między współczesną Portugalią i kolonialną Afryką opowieść zdobyła Nagrodę Alfreda Bauera za innowację artystyczną i Nagrodę FIPRESCI na Berlinale 2012.
VIOLETA POSZŁA DO NIEBA
Reżyseria: Andrés Wood
Scenariusz: Eliseo Altunaga, Rodrigo Bazaes, Guillermo Calderón i Andrés Wood
Obsada: Francisca Gavilán, Thomas Durand, Patricio Ossa, Jorge López, Stephania Barbagelata
Gatunek: biografia / dramat
Rok produkcji: 2011, Chile / Argentyna / Brazylia
Czas trwania: 110 min.
Tytuł oryginalny: Violeta se fue a los cielos
Premiera: 15.03.2013
Dystrybucja: Art-House
Opowieść o życiu Violety Parry, słynnej chilijskiej pieśniarki, daleka jednak od konwencjonalnej biografii. Andrés Wood podąża śladem najważniejszych faktów z życia Violety, pokazując, jak utalentowana dziewczynka z biednej rodziny z czasem staje się międzynarodową sensacją i ikoną muzyki folk. Reżyser wędruje po wydarzeniach, które ukształtowały Parrę i uczyniły jej sztukę tak szczerą i prawdziwą, że poruszała tłumy. Śledzi sukcesy oraz dramaty Violety: jej zmagania z alkoholizmem ojca-muzyka i walkę o jego godność, śmierć córeczki, burzliwy romans z młodszym muzykiem, niepowodzenie jej folkowego uniwersytetu, starzenie się. Wyjawia jej sekrety, lęki, frustracje i radości. A wszystkiemu towarzyszą poruszające serca piosenki twórczyni Nueva Cancion.
W swoim filmie Wood zręcznie łączy realizm z baśniowością, przeplata prawdziwe epizody biograficzne z historiami z utworów Parry, pokazując, jak życie i sztuka wzajemnie się przenikają. Nie stosuje tradycyjnej linearnej narracji, za to dużo retrospekcji. Nadają one obrazowi specyficzny rytm i energię, której trudno się oprzeć. „Violeta…” zdobyła w tym roku Wielką Nagrodę Jury na festiwalu w Sundance.
MADRYT 1987
Reżyseria: David Trueba
Scenariusz: David Trueba
Obsada: José Sacristán, Maria Valverde
Gatunek: dramat
Rok produkcji: 2011, Hiszpania
Czas trwania: 100 min.
Tytuł oryginalny: Madrid, 1987
Premiera: 22.03.2013
Dystrybutor: Vivarto
Sędziwy intelektualista Miguel zaprasza do swego mieszkania młodą adeptkę pióra, śliczną i spontaniczną Angelę. On, może po raz ostatni, chce zaznać seksualnego spełnienia z piękną kobietą; ona – choć wie, na co się naraża – pragnie pokazać mu swoje literackie próby. Liczy, że uda jej się przechytrzyć starego lisa i poznać tajniki jego pisarskiego warsztatu. Przypadek sprawia, że ci dwoje zatrzaskują się w ciasnej łazience. Od tego momentu są na siebie skazani. Burzliwa dyskusja między nimi prowadzi do kłótni, ta zaś do namiętnego seksu. Fizyczna nagość i erotyczne napięcie z czasem jednak tracą znaczenie – dużo ważniejsze staje się poznanie drugiego człowieka, dotarcie do tego, co skrywa w swoim wnętrzu.
Mistrzowska reżyseria Davida Trueby oraz wspaniały popis aktorski Marii Valverde i José Sacristána sprawiają, że widz przez półtorej godziny siedzi wciśnięty w fotel, niecierpliwie czekając, co się jeszcze wydarzy.
Mistrzowska reżyseria Davida Trueby oraz wspaniały popis aktorski Marii Valverde i José Sacristána sprawiają, że widz przez półtorej godziny siedzi wciśnięty w fotel, niecierpliwie czekając, co się jeszcze wydarzy.
Ważniejsze festiwale:
2011 – MFF w San Sebastian
2011 – MFF w Sundance
2011 – MFF w Miami