Jeszcze ponad miesiąc można nadsyłać projekty w ramach konkursu na scenariusz krótkometrażowego filmu dokumentalnego o powstawaniu Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. Prace konkursowe będą oceniane przez osobowości związane z polską kinematografią i kulturą żydowską. Nagroda główna dla zwycięzcy to 15 tysięcy złotych. Konkurs organizowany jest przez Muzeum Historii Żydów Polskich i Stowarzyszenie Filmowców Polskich.
Skład jury:
Agnieszka Arnold – członek SFP, reżyser
Waldemar Dąbrowski - pełnomocnik Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ds. otwarcia Muzeum Historii Żydów Polskich
Barbara Kirshenblatt-Gimblett - dyrektor programowa wystawy głównej Muzeum Historii Żydów Polskich
Jerzy Kapuściński – dyrektor TVP2
Maciej Karpiński – członek SFP, scenarzysta
Zygmunt Stępiński – zastępca dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich
Prace można nadsyłać do piątku, 22 lutego 2013 roku na adres mailowy: konkurs@sfp.org.pl oraz za pośrednictwem poczty na adres Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Dział Rzecznik prasowy, ul. Krakowskie Przedmieście 7, 00-068 Warszawa z dopiskiem „Konkurs na najlepszy scenariusz” w pięciu egzemplarzach.
Zgłoszenia mają zawierać scenariusze krótkometrażowego filmu dokumentalnego pokazującego historię powstawania Muzeum Historii Żydów Polskich na tle zmian, jakie zaszły w ciągu ostatnich dwudziestu lat w Polsce. Film dokumentalny, który powstanie w oparciu o zwycięski scenariusz ma przedstawiać otwarte w grudniu 2013 roku Muzeum jako jeden z najważniejszych obiektów na świecie, który opowie nie tylko historię tysiąca lat obecności Żydów w Polsce, ale również historię Polski przez pryzmat udziału w niej społeczności żydowskiej. Scenariusz powinien uwzględniać działania Muzeum i to, że odpowiadają rosnącemu zainteresowaniu kulturą polskich Żydów, pokazując jej złożoność oraz wyzwania, z jakimi mierzyli się budowniczowie obiektu i wystawy głównej.
Muzeum Historii Żydów Polskich jest instytucją powstającą w miejscu pełnym symbolicznych odniesień. Centrum dawnej dzielnicy żydowskiej, gdzie żyły i tworzyły pokolenia polskich Żydów. W sercu warszawskiego getta, po wojnie zmienionego w socrealistyczną dzielnicę-pomnik. Budynek Muzeum, zaprojektowany przez Reinera Mahlamäki, powstał naprzeciw pomnika Bohaterów Getta. Spokojna forma wtapia się w teren, wyznaczając nowe centrum Muranowa. Drzewo, które rośnie naprzeciwko jednej z fasad – największego okna stolicy – staje się metaforą rozkwitu życia możliwą dzięki powrotowi do korzeni. Twórcy Muzeum chcą przyczynić się do tworzenia nowoczesnego oblicza Polski: kraju śmiało patrzącego w przyszłość, ale niezapominającego o przeszłości i czerpiącego z niej siłę.
Szczegółowe informacje oraz regulamin konkursu dostępne są na stronie:
http://sfp.org.pl/konkurs oraz na Facebook https://www.facebook.com/