- ikony polskiej fotografii pierwszej połowy XX wieku
17 stycznia 2013 (czwartek) - „Ja kinuję” oraz dyskusja z twórcami filmu, godzina 19.45, Kino Iluzjon,
ul. Narbutta 50a, Warszawa, wstęp: 11 zł
16 stycznia 2013 (środa), wernisaż wystawy Marzena Nowak / Zofia Chomętowska - „Zofia Chomętowska”,
godzina 19.00, galeria Fundacji Archeologia Fotografii, Andersa 13, klatka VII, Warszawa
Ja kinuję to unikatowy materiał filmowy Zofii Chomętowskiej z końca lat 20-tych, odsłaniający fragmenty z prywatnego życia jej rodziny i przyjaciół. Wokół niego Fundacja Archeologia Fotografii organizuje trzy wydarzenia: premierę kinową filmu, wystawę z nową instalacją dźwiękową Marzeny Nowak i promocję publikacji z wyborem prywatnych fotografii Chomętowskiej.
Film to wyjątkowy 27 minutowy montaż archiwalnego materiału filmowego, wg koncepcji Karoliny Puchały-Rojek, z komentarzem literackim Mikołaja Łozińskiego i muzyką Kapeli ze wsi Warszawa. Materiał ten, podobnie jak sam fakt kręcenia filmów przez Chomętowską pozostawał nieznany, choć ta jedna z najważniejszych polskich fotografek pierwszej połowy XX wieku, na wystawie w Poznaniu w 1929 roku, debiutowała nie pokazem zdjęć a filmem. Nietypowa taśma Pathé Baby z perforacją w środku, zdigitalizowana i zmontowana z inicjatywy Fundacji Archeologia Fotografii, odkrywa fenomenalne i unikalne zdjęcia z prywatnego życia Chomętowskiej, z Porochońska – miejsca jej urodzenia, z warszawskiej Królikarni, Wenecji i Tunezji. W filmie obok samej Chomętowskiej pojawia się jej mąż Jakub (prawdopodobnie też autor wielu ujęć), Izabella Radziwiłł, gen. Carton de Wiart, Jadwiga Tereszczenko, Józef Haller, Michał Pawlikowski i wiele innych znanych osób. Film jest wyjątkowym zapisem ówczesnego krajobrazu Polesia oraz życia jakie prowadziła, należąca do rodziny szlacheckiej, Zofia Chomętowska.
Po projekcji zapraszamy na dyskusję wokół amatorskich filmów dokumentalnych i zjawiska found footage. W rozmowie udział wezmą: Tadeusz Sobolewski, Monika Supruniuk, Tomasz Dubiel oraz współtwórcy filmu: Mikołaj Łoziński i Karolina Puchała-Rojek, rozmowę poprowadzi Jakub Śwircz.
Ponadto w trakcie wydarzenia będzie można kupić nowo wydaną publikację z wyborem zdjęć prywatnych z archiwum Chomętowskiej oraz serię wydawnictw z cyklu „Żywe Archiwa” - wszystkie w cenie promocyjnej.
Dzień wcześniej w galerii Fundacji Archeologia Fotografii odbędzie się wernisaż nowego projektu Marzeny Nowak. To instalacja dźwiękowa połączona z projekcją krótkiego fragmentu z zapisu filmowego Zofii Chomętowskiej. Instalacja, będąca intymnym dialogiem kobiety i mężczyzny, stworzona na podstawie dialogów m.in. z filmów Antonioniego i Bergmana wydobywa prywatny aspekt filmu i fotografii Chomętowskiej. Wystawa odbywa się w ramach projektu „Żywe Archiwa”.
Digitalizacja filmu została dofinansowana przez Narodowy Instytut Audiowizualny w ramach programu „Dziedzictwo Cyfrowe”.
Produkcja filmu: Fundacja Archeologia Fotografii, 2012, 27 minut
Tekst literacki: Mikołaj Łoziński, czyta: Julia Staniszewska
Koncepcja: Karolina Puchała-Rojek
Montaż: Marek Wlezień, oprawa dźwiękowa: Joanna Fidos
Muzyka: Kapela ze Wsi Warszawa
Konserwacja taśmy i nadzór nad digitalizacją: Monika Supruniuk
Edycja cyfrowa obrazu: Stanisław Jarmoła, Piotr Hyłwa
Digitalizacja: Telewizja Polska SA, Ośrodek Dokumentacji i Zbiorów Programowych
Wystawa Marzeny Nowak i publikacja „Archivo Privado” odbywają się w ramach projektu „Żywe Archiwa” i zostały dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, współwydawcą publikacji jest Narodowe Centrum Kultury.
Wystawa: Marzena Nowak / Zofia Chomętowska
Kuratorka: Karolina Puchała-Rojek
Praca: bez tytułu (detal), 2012
Czytają: Anna Smołowik, Michał Zawistowski