13 listopada 2012 r., g. 19:00
Piwoteka Narodowa (ul. 6 sierpnia 1/3, Łódź)
WSTĘP WOLNY
Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda&Anima, organizowany w Krakowie od 1994 roku, jest najstarszą w Polsce imprezą filmową konfrontującą osiągnięcia studentów szkół filmowych i artystycznych z całego świata oraz dorobek twórców animacji artystycznej, zarówno profesjonalistów, studentów, jak i realizatorów niezależnych. Centralnym, corocznym punktem imprezy są więc dwa tytułowe konkursy, w ramach których przyznaje się: w rywalizacji studenckiej obejmującej etiudy fabularne i dokumentalne – Złote, Srebrne i Brązowe Dinozaury oraz Specjalnego Złotego Dinozaura dla najlepszej szkoły filmowej festiwalu, zaś w rywalizacji twórców animacji – Złote, Srebrne i Brązowe Jabberwocky i dodatkowo Specjalnego Złotego Jabberwocky dla najlepszej animowanej, studenckiej etiudy festiwalu. Rokrocznie wręczana jest też nagroda Specjalnego Złotego Dinozaura dla wybitnego pedagoga i zarazem odnoszącego artystyczne sukcesy, czynnego twórcę.
Od początku istnienia festiwalu główne punkty imprezy otoczone są bogatym programem zdarzeń towarzyszących. Stanowią one okazję do spotkań ze światowej klasy artystami animacji i z najciekawszymi zjawiskami z tej dziedziny twórczości. W ramach imprez pozakonkursowych widzowie mogą przypomnieć sobie ciekawe zjawiska filmowe z przeszłości kina, zwłaszcza animacji i dokumentu, a także zapoznać się z nie docierającymi do kin współczesnymi filmami krótkimi i długometrażowymi filmami animowanymi.
19. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda&Anima odbędzie się w Krakowie w dniach 23 – 29 listopada 2012 r.
Strona festiwalu: http://etiudaandanima.com/
W programie wieczoru znalazło się 11 filmów nagrodzonych i wyróżnionych podczas ubiegłorocznej, 18. edycji festiwalu Etiuda&Anima.
1.SNĘPOWINA / SLEEPINCORD, Reż. Marta Pajek, Prod.: Se-ma-for Produkcja Filmowa, Polska 2011, 14‘ - Grand Prix Festiwalu - Złoty Jabberwocky
Historia dziewczyny uwięzionej między dwoma światami, które połączone są cienką pępowiną obrazów i emocji. „Snępowina” porusza temat snu, który istniejąc na styku światów ciała i ducha, nie daje się uchwycić ani zbadać.
2.tWINs / BLIŹNIĘTA, Reż. Peter Budinský, VŠMU, Słowacja,2011, 5’39’’ - Srebrny Jabberwocky
Opowieść o bliźniakach syjamskich, które walczą ze sobą zarówno na ringu bokserskim jak i poza nim. Z powodu swojej niepełnosprawności, muszą dzielić życie zawodowe i prywatne, choć każdy z nich patrzy na życie z własnej perspektywy. Bliźnięta to film animowany o miłości braterskiej i jej granicach.
3.THE RENTER / NAJEMCA, Reż. Jason Carpenter, Prod. CalArts in Experimental Animation, USA 2011, 9’52’’ – Brązowy Jabberwocky
Małym chłopcem w ciągu dnia opiekuje się starsza pani. Jej dom położony jest wśród chaszczy i gnijących gruszek. Samotny mężczyzna, który wynajmuje u niej pokój, dodatkowo potęguje niepokojącą atmosferę. Brutalne zabicie kurczaka sprawi, że świat wyda się tego dnia chłopcu surowy i zdradliwy. Zrozumie, że troskę można okazywać w zaskakujący sposób.
4.ABUELAS / BABCIE, Reż. Afarin Eghbal, Prod. National Film & Television School, Wielka Brytania, 2011, 9’14’’ - Specjalny Złoty Jabberwocky dla najlepszej animowanej etiudy studenckiej
W małym mieszkaniu w Buenos Aires, starsza kobieta z niecierpliwością wyczekuje narodzin wnuka i wszystkich przyjemności związanych z bycia babcią. Niestety, przerażające okoliczności sprawią, że będzie musiała czekać ponad 30 lat. Animacja wykorzystuje wypowiedzi prawdziwych osób, aby poruszyć temat pamięci, represji i straty.
5.KEHA MÄLU/ PAMIĘĆ CIELESNA / BODY MEMORY, Reż. Ülo Pikkov, Prod.: Nukufilm, Estonia 2011, 9’30’’ - Honorowe Wyróżnienie
Ciało pamięta więcej niż możemy sobie wyobrazić. Pamięta nawet smutek i ból naszych przodków. Nosi w sobie historie naszych rodziców i dziadków, a także ich protoplastów. Jak daleko można sięgnąć w pamięć ciała?
6.MOXIE, Reż./Prod. Stephen Irwin, Wielka Brytania 2011, 5’45’’ - Honorowe Wyróżnienie
Mox-ie (rzecz. slang – umiejętność sprostania trudnościom ze śmiałością i odwagą). Niedźwiedź piroman w depresji zmaga się z życiem bez matki. Jesteśmy świadkami załamania, jakie przeżywa po jej śmierci i poznajemy ekstremalne sposoby, jakich się chwyta, żeby sprostać tej sytuacji.
7.LUMINARIS, Reż./Prod. Juan Pablo Zaramella, Argentyna 2011, 6’20’’ - Honorowe Wyróżnienie
W świecie kontrolowanym i odmierzanym przez światło, zwykły człowiek ma plan, który może zmienić naturalny bieg rzeczy.
8.VISITATION / WIZYTA, Reż./Prod. Suzan Pitt, USA 2011, 9’ - Honorowe Wyróżnienie
Eksploracja gotyckiej symboliki, mrocznie rozwijającej się poprzez ręcznie malowane niebieskie piekło niekończącego się życia i śmierci.
9.MUYBRIDGE’S STRINGS/STRUNY MUYBRIDGE’A, Reż. Koji Yamamura, Prod.: National Film Board of Canada, Polygon Pictures Inc., NHK, Kanada/Japonia, 2011, 12’39’’ - Nagroda Dyrektora Artystycznego Festiwalu „Wielki (Nie)Doceniony”
Czy można zatrzymać czas? Czy można odwrócić jego bieg? Film Kojiego Yamamury to medytacja wokół tego tematu, zestawiająca ze sobą dwa światy: fotografa Eadwearda Muybridge’a, któremu w 1878 r. udało się sfotografować fazy ruchu galopującego konia i matki, która, obserwując jak dorasta jej córka, zdaje sobie sprawę, że ją traci. Przenosząc się miedzy Kalifornią a Tokio, dziewiętnastym a dwudziestym pierwszym wiekiem, film przedstawia wzloty w pełnym problemów życiu Muybridge’a i przeplata je z surrealistycznymi wizjami matki - poetyckie zderzenie, które zgłębia niepohamowane pragnienie ludzkie, aby uchwycić ulotne chwile i zatrzymać przebłyski szczęścia.
10.ŚWITEŹ / THE LOST TOWN OF ŚWITEŹ, Reż. Kamil Polak, Prod.: Humar Ark, Se-Ma-For Produkcja Filmowa i inni, Polska, Francja, Kanada, Szwajcaria, Dania, 2010, 20’38’’ - NAGRODA PUBLICZNOŚCI,
Dziewiętnasty wiek – epoka romantyzmu. Sterowany tajemniczymi siłami przygodny wędrowiec odkrywa tajemnicę upiornego miasta na dnie zapomnianego jeziora.
11.DRŻĄCE TRĄBY/SHIVERING TRUNKS, Reż. Natalia Brożyńska, PWSFTviT, Polska, 2010, 3’ – NAGRODA JURY STUDENCKIEGO
Pafnucy, futrzany stwór z lateksową trąbą, nie jest zbyt zadowolony ze swojej fizjonomii. Wśród gazet ma zdjęcie Kalasantego, postaci charakteryzującej się twarzą tryskającą zdrowiem i pogodą ducha. A Pafnucy porusza się na wrotkach, ma kłopoty z koordynacją ruchową, daleko mu do Kalasia. Wpada w szał.
Organizatorem pokazu jest Animation Across Borders, MFF Etiuda&Anima oraz Piwoteka Narodowa.