Filmy z udziałem Smity Patil - ikony indyjskiego kina, najciekawsze produkcje z Bollywood oraz filmy dla dzieci i młodzieży - Tydzień Kina Indyjskiego. 100-lecie Kina w Indiach odbędzie się w warszawskim kinie Kultura, w dniach 5-10 listopada 2012. Wstęp na pokazy jest wolny! SFP jest jednym z organizatorów Tygodnia Kina Indyjskiego.
- W tym roku obchodzimy 100-lecie Kina Indyjskiego. Wraz z powstaniem pierwszego niemego filmu "Raja Harishchandra" w 1913 roku, Indyjskie Kino wyruszyło w pasjonującą i malowniczą podróż, ilustrując przemianę narodu z kolonii w wolne, demokratyczne państwo o bogatym dziedzictwie kulturowym oraz wielorakich wartościach i wzorcach - mówi Monika Kapil Mohta, Ambasador Republiki Indii w Polsce i na Litwie.
Indyjska Kinematografia prezentuje szeroki wachlarz postaci sympatycznych włóczęgów, ponadczasowych romantyków, młodych buntowników, roztańczonych królowych i żarliwych działaczy społecznych. Typowe Kino Indyjskie, zwane bollywoodzkim, przez niektórych określane szerokim mianem "cinema of interruption" - kina przeplatanego piosenką, tańcem, emocjami i akcją, teatralnością, dzięki walorowi rozrywkowemu, zjednało sobie widzów na całym świecie. Warto jednak pamiętać, że oprócz pełnego blichtru i przepychu Bollywood, istnieje także niszowe niezależne kino artystyczne, które pokazuje bardziej "stonowany" obraz indyjskiego społeczeństwa.
- Tydzień Kina Indyjskiego jest znakomitą okazją do spotkania z jedną z największych i najbardziej oryginalnych kinematografii światowych. Dla polskiego widza będzie to szansa na odkrycie magicznego, barwnego, ale i mało znanego świata indyjskich filmów. Szansą na spotkanie z kulturą, obyczajami i codziennością społeczeństwa Indii - mówi Agnieszka Odorowicz, Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Przegląd, który odbędzie się w warszawskim kinie Kultura w dniach 5-10 listopada 2012 przybliży polskim widzom pełną paletę barw indyjskiej kinematografii. Program Tygodnia Kina Indyjskiego. 100-lecie Kina w Indiach został podzielony na trzy sekcje. W pierwszej będzie można zobaczyć filmy z udziałem Smity Patil - wybitnej aktorki i ikony indyjskiego kina, która zmarła w 1986 roku. Jeden z krytyków pisał o niej: "Mając 25 lat Smita jest królową indyjskiego kina równoległego i ikoną tego środowiska w takim samym stopniu jak Anna Karina wśród filmowców francuskiej Nowej Fali. Patil nie jest klasyczną pięknością, ale lśni między innymi aktorami. No i nigdy nie zdarzył się jej najdrobniejszy fałszywy ruch na ekranie". Spośród 80 filmów, w których zagrała Smita Patil, podczas Tygodnia zobaczymy pięć tytułów: "Bhumika", "Sadgati", "Umbartha", "Manthan" i "Mirch Masala".
- Tydzień Kina Indyjskiego, jest nie tylko znakomitą okazją do świętowania wspaniałej rocznicy, ale także stanowi symboliczne otwarcie nowego rozdziału współpracy między polskimi i indyjskimi twórcami filmów. Intensyfikacja tych relacji będzie możliwa dzięki podpisanej w tym roku umowie o koprodukcji audiowizualnej między Polską i Indiami, która obejmuje swym zasięgiem zarówno filmy kinowe jak i telewizyjne - mówi Jacek Bromski, Prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich.
W programie Tygodnia znalazły się także najciekawsze produkcje Bollywood - indyjskiej fabryki snów oraz sekcja (m.in. "Oye Lucky! Lucky Oye!", "Dil Chahta Hai") oraz indyjskie produkcje dla dzieci i młodzieży (m.in. "Halo" i "Keshu"). Tydzień Kina Indyjskiego. 100-lecie Kina w Indiach, jest nie tylko znakomitą okazją do świętowania wspaniałej rocznicy, ale także stanowi symboliczne otwarcie nowego rozdziału współpracy między polskimi i indyjskimi filmowcami. Będzie to możliwe dzięki podpisanej w tym roku umowie o koprodukcji audiowizualnej między Polską i Indiami.
Organizatorami Tygodnia Kina Indyjskiego. 100-lecie Kina w Indiach są Ambasada Indii, Polski Instytut Sztuki Filmowej i Stowarzyszenie Filmowców Polskich.
5-10 listopada 2012
Kino Kultura, Warszawa
Wstęp na projekcje bezpłatny! Uwaga: Na otwarcie 5 listopada obowiązują specjalne zaproszenia
TYDZIEŃ KINA INDYJSKIEGO - pobierz katalog