28. Warszawski Festiwal Filmowy

Redakcja
Redakcja
Kategoria kino · 7 października 2012

 

 

Już 12 października rozpocznie się 28. Warszawski Festiwal Filmowy. Impreza od lat cieszy się sympatią i poważaniem kinomanów, w 2009 roku trafiała nawet na prestiżową listę 14 najważniejszych festiwali filmowych na świecie (wg FIAPF, do kategorii „międzynarodowe festiwale konkursowe”). W elitarnym gronie figuruje obok tak ważnych imprez, jak Cannes, Berlin czy Wenecja.


Jak podają organizatorzy, na program tegorocznego WFFskładać się będą sekcje konkursowe i niekonkursowe (po pięć dla obu tych kategorii). Spośród tych pierwszych wymienia się: Konkurs Międzynarodowy (filmy fabularne z całego świata), Konkurs Dokumentalny (pełnometrażowe dokumenty), Konkurs 1-2 (debiutanci), Konkurs „Wolny Duch” (kino nowatorskie, niezależne), Konkurs Krótkometrażowy (filmy do 30 minut). Na sekcje niekonkursowe składają się: Pokazy specjalne (uznane filmy z całego świata), Odkrycia (czołówka międzynarodowych festiwali), Rodzinny Weekend Filmowy (filmy familijne dla dzieci i rodziców), Panorama Polskich Filmów Krótkometrażowych (przegląd młodego kina krótkometrażowego) oraz Świat Dzisiaj (tematyka współczesna; fabuły i dokumenty).

 
Pierwszą spośród aż 200 projekcji podczas dziesięciodniowej imprezy będzie „Imagine” Andrzeja Jakimowskiego. Jak mówi reżyser, pamiętany z entuzjastycznie przyjętych „Sztuczek” i „Zmruż oczy”, jego najnowsze dzieło to obraz „o rodzącym się uczuciu między dwojgiem niewidomych ludzi”. Nie zabraknie innych polskich akcentów. Zaplanowano pokaz „Pokłosia” Władysława Pasikowskiego (długo wyczekiwany powrót reżyserski), „Miłości” Sławomira Fabickiego (z udziałem m.in. Julii Kijowskiej i Marcina Dorocińskiego) czy „Dnia kobiet” Marii Sadowskiej. Nie zabraknie też atrakcji dla koneserów dokumentu. Spośród ciekawych rodzimych propozycji wymienia się np. "Fuck For Forest" Michała Marczaka - film o grupie ekologów pozyskującej fundusze ze sprzedaży filmów pornograficznych. Jak zapewniają organizatorzy, nie zapomniano o najmłodszych kinomanach. Z myślą o nich zaplanowano projekcje "Księżycoluda" – animowanej adaptacji książki T. Ungerera oraz "Legend Walhalli" – komedii familijnej w 3D.
 

Jak co roku festiwalowe wrażenia nie będą ograniczać się do samych pokazów filmowych. W planach liczne spotkania z artystami, m.in. Alexandrą Marią Larą oraz Edwardem Hoggiem (główne role w „Imagine”) czy Sławomirem Fabickim (reżyser „Miłości). Uczestnicy będą mogli też wziąć udział w specjalnie przygotowanych warsztatach: FIPRESCI Warsaw Project – The Talent Press 2012, "Sztuka montażu" Polskiego Stowarzyszenia Montażystów, a takżeSHORTS Warszawa dla twórców filmów krótkometrażowych.
 

Szczegółowa rozpiska programowa na stronie organizatora

 

 

 

 

  • Cena od:12.00 PLN
  • Cena do:18.00 PLN

Do kupienia w tylko w kasach festiwalowych (patrz "informacje dodatkowe")