Zapraszamy na nowy cykl pokazów filmowych w Warsztatach Kultury
Dajemy głos miastu. Zapraszamy na cykl pokazów filmowych gdzie miasto jest tłem, ale i bohaterem, przestrzenią do życia i scenerią filmowych historii, cichym świadkiem kameralnych opowieści oraz aktywnym uczestnikiem kinowego zgiełku. Miejscem gdzie bezustannie przenikają się ludzkie problemy i dramaty, ale też wielkie nadzieje, marzenia i triumfy.
Miasto mówi u nas w wielu językach – obrazu, dźwięku, opowiadanej historii… językiem Terry’ego Gilliama, Federico Felliniego, Jima Jarmusha czy Wong Kar Waia.
Miasto w naszych pokazach ma wiele twarzy, bywa piękne, groźne, radosne, melancholijne, ale zawsze ciekawe i mające swoją opowieść.
Pokazy filmowe ułożone zostały w cykle tematyczne prezentujące różnorodne obszary związane z funkcjonowaniem miast oraz życiem ich mieszkańców. Seansom towarzyszyć będą prelekcje oraz spotkania dyskusyjne.
Kiedy: zawsze w środę, godz. 19:00
Gdzie: Warsztaty Kultury, Piwnica (sala -8)
Wstęp wolny
Cykl #1 /// Miasto - marzenie
„Miasto – marzenie” to pierwsza seria pokazów, którą rozpoczynamy w październiku. Miasto występuje tu jako bohater lub jeden z bohaterów opowieści filmowej, a portret miasta często prezentowany jest nieco onirycznie, przez pryzmat wyobraźni i emocji reżysera.
Pokarzemy filmy starające się ukazać (czasem z sentymentem i nostalgią) unikalny, właściwy danemu miastu klimat, atmosferę czy nastroje panujące w nim. W Warsztatach Kultury będzie można zobaczyć dzieła, w których autorzy wykorzystali architekturę danego miasta, umieszczając w niej swoje historie.
Program na październik:
3 października, godz. 19.00 – Lisbon Story – reż. Wim Wenders, czas 100’
10 października, godz. 19.00 – Hawana, miasto utracone – reż. Andy Garcia, czas 143’
17 października, godz. 19.00 –- Mapa dźwięków Tokio – reż. Isabel Coixet, czas 109’
31 października, godz. 19.00 – Noc na ziemi – reż. Jim Jarmush, czas 129’
„Lisbon story” – niezwykły hołd Wima Wendersa, złożony pięknemu, pełnemu tajemnic i uroku miastu, ale też ukłon w stronę samej idei kina jako sztuki. Pretekstowa fabuła wędrówki głównego bohatera, operatora dźwięku, w poszukiwaniu swego przyjaciela, reżysera, jest w rzeczywistości podróżą w głąb świata dźwięków, kolorów i obrazów Lizbony. Jest też ciepłą refleksją nad istotą i naturą sztuki. Jak twierdzi sam Wenders, był to też, w tamtym czasie, jego mały wkład w obchody stulecia kina. Siłą „Lisbon story” jest bez wątpienia również zjawiskowa ścieżka dźwiękowa. Film wypełniają bowiem utwory legendarnej grupy Madredeus, stanowiące idealne dopełnienie tego niezwykle kameralnego i hipnotycznego dzieła.
„Hawana, miasto utracone” – Andy Garcia, znakomity aktor i reżyser wraca tym filmem do kraju swojego dzieciństwa – Kuby. Kuby, którą opuścił w wieku pięciu lat, emigrując, jak wielu jego rodaków, do Stanów Zjednoczonych. Artysta wraca też do Hawany - swojego miasta – marzenia. Ze swoich wspomnień i wyobrażeń utkał piękny melodramat, z wielką historią w tle, przypominający klimatem słynną „Casablankę”. Filmowa Hawana lat 50 to miasto pełne przepychu, blasku i życia, stolica nocnych klubów, gorącej muzyki i wielkomiejskiego gwaru. Jest to też jednak miasto, mające niebawem być świadkiem krwawej rewolucji, przewrotu Fidela Castro. W obsadzie, obok Garcii, ustylizowanego nieco na Humphreya Bogata, znaleźli się m.in. Dustin Hoffman i Bill Murray.
„Mapa dźwięków Tokio” – film stanowi ciekawą hybrydę gatunkową. Hiszpańska reżyserka Isabel Coixet zdecydowała się na połączenie wątków kryminalnych, thrillera i kameralnego, cichego dramatu z akcentami erotycznymi. Bohaterowie tej opowieści, uwikłani w sieć wzajemnych zależności, ukazani są na tle wielkiego Tokio – świecącego milionami neonów, pełnego zgiełku współczesnej cywilizacji (łącznie z tak uwielbianym przez Japończyków karaoke), ale też silnie zakorzenionego w japońskiej kulturze i tradycji. W samej historii przeplatają się motywy zemsty, miłości, morderstwa, skrywanych pragnień oraz ciekawa próba zderzenia kultur Wschodu i Zachodu.
„Noc na ziemi” – kultowe w pewnych kręgach dzieło Jarmusha (według własnego scenariusza), podzielone na pięć etiud, które łączy ze sobą motyw nocnej podróży taksówką. Mamy tu pięć fascynujących opowieści, w pięciu różnych miastach świata. Swoją historię snują m. in. Winona Ryder, Armin Mueller-Stahl czy Roberto Benini. Sam Jarmush zabiera nas na nocną przejażdżkę po Los Angeles, Nowym Yorku, Paryżu, Rzymie i Helsinkach. Raz jest zabawnie, raz nostalgicznie i refleksyjnie innym razem znów nieco surrealistycznie. Całości dopełnia zaś znakomita muzyka Toma Waitsa oraz zdjęcia Fredericka Elmesa.
Przygotowanie cyklu: Agnieszka Wojciechowska, Rafał Chwała
Warsztaty Kultury - Filia Centrum Kultury w Lublinie
ul. Ks. J. Popiełuszki 5, 20-052 Lublin