17 sierpnia – Portret o zmierzchu
Tytuł oryginalny: Twilight Portrait
Reżyseria: Angelina Nikonowa
Scenariusz: Olga Dychowiczna, Angelina Nikonowa
Obsada: Olga Dychowiczna, Sergiej Borisow
Gatunek: Dramat
Produkcja: Rosja 2011
Czas trwania: 105 min.
Dystrybucja ART-HOUSE
Zwycięzca 27. Warszawskiego Festiwalu Filmowego – Konkurs Filmów 1-2
Atrakcyjna trzydziestoparoletnia Marina pracuje jako psycholog z trudnymi dziećmi. Jej życie wydaje się poukładane i szczęśliwe. Ale to pozory. Marina przechodzi bowiem głęboki kryzys małżeński i zawodowy. Nie kocha męża, porażają ją też wszechobecna obojętność i znieczulica, które widzi na każdym kroku. Pewnego wieczoru, po naprawdę pechowym dniu, Marina niespodziewanie staje się ofiarą przemocy seksualnej. Przeżyte upokorzenie i ból wywracają jej świat do góry nogami. Odtąd jedynym, czego pragnie, jest zemsta. Ale kiedy skrzywdzona kobieta wreszcie odnajduje swego oprawcę, życie jeszcze raz okazuje się nieprzewidywalne. Dalszy los Mariny i jej decyzje będą dla widza wielkim zaskoczeniem…
Zamiast opowieścią o zemście film staje się historią niezwykłej namiętności, skomplikowanej i dla wielu niezrozumiałej; pasji, która rodzi się w wirze wewnętrznych sprzeczności ludzkiej natury. A wszystko to na tle współczesnej Rosji pogrążonej w konfliktach społecznych.
2011 – 36. MFF w Toronto – sekcja Discovery
2011 - 52. MFF w Salonikach – nagroda Złoty Aleksander dla najlepszego filmu
2011 - 27. Międzynarodowy Warszawski Festiwal Filmowy, konkurs 1-2 – najlepszy film
2011 - 68. MFF w Wenecji, sekcja Venice Days
31 sierpnia – W pół drogi
Tytuł oryginalny: Halt auf freier Strecke
Reżyseria: Andreas Dresen
Scenariusz: Andreas Dresen i Cooky Ziesche
Obsada: Steffi Kühnert, Milan Peschel, Talisa Lilli Lemke
Gatunek: Dramat
Produkcja: Niemcy 2011
Czas trwania: 110 min.
Dystrybucja AURORA FILMS
Zwycięzca sekcji Un Certain Regard
na festiwalu filmowym w Cannes 2011.
Frank ma wszystko, czego mu w życiu potrzeba: kochającą żonę, udane dzieci, ładny nowy dom i stałą, dobrze płatną pracę. Wydawałoby się, że nic nie jest w stanie zakłócić jego szczęścia. Ale pewnego dnia lekarze stwierdzają u niego guza mózgu. Okazuje się, że zostało mu tylko kilka miesięcy życia. Czas ucieka, leczenie jest wyczerpujące, a choroba czyni olbrzymie spustoszenie nie tylko w organizmie Franka, ale także w jego relacjach rodzinnych. Jest tym, co trzyma domowników razem, a jednocześnie oddala ich od siebie. Świadkiem choroby Franka jest iPhone, przy pomocy którego mężczyzna prowadzi coś w rodzaju emocjonalnego dziennika i dokumentuje postępy choroby.
Wzruszający dramat Andreasa Dresena jest zapisem powolnego odchodzenia i pożegnania ze światem i bliskimi. Zwycięzca sekcji Un Certain Regard na festiwalu filmowym w Cannes 2011.
2011 – 64. MFF w Cannes, sekcja Un Certain Regard – Grand Prix sekcji (wspólnie z filmem „Arirang” Kim Ki-Duka)
2011 – MFF w Karlowych Warach – międzynarodowa premiera, sekcja „Horyzonty”
2012 – 41. MFF w Rotterdamie
2012 – 62. Niemieckie Nagrody Filmowe – najlepszy film, najlepszy reżyser (Andreas Dresen), najlepszy aktor (Milan Peschel), najlepszy aktor drugoplanowy (Otto Mellies), nominacje w kategoriach: najlepsza aktorka (Steffi Kunhert), najlepszy scenariusz oraz najlepszy montaż
7 września – MISIACZEK
Tytuł oryginalny: Teddy Bear
Reżyseria: Madds Matthiesen
Scenariusz: Mads Matthiesen, Martin Zandvliet
Obsada: Kim Kold, Elsebeth Steenfort
Gatunek: Komedia
Produkcja: Dania 2012
Czas trwania: 92 min.
Dystrybucja AURORA FILMS
Zwycięzca festiwalu
OFF PLUS CAMERA 2012.
Jedyne, czego pragnie Dennis, to znaleźć prawdziwą miłość. Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić, bo… Dennis jest chorobliwie nieśmiały. Co z tego, że jest kulturystą i wygląda jak Schwarzenegger w najlepszych latach, kiedy wobec kobiet czuje się bezradny? W dodatku ma nadopiekuńczą matkę, która nie zniosłaby innej kobiety u jego boku.
Kiedy brat matki poślubia piękną dziewczynę z Tajlandii, Dennis postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i też się tam wybrać. Wydaje mu się, że w gorącym, egzotycznym kraju będzie miał więcej szczęścia do kobiet niż w zimnej Danii. Tętniąca życiem Pattaya okazuje się jednak dla niego prawdziwym szokiem kulturowym. Natarczywe Tajki, przyzwyczajone do seksturystów, burzą naiwne wyobrażenie Dennisa na temat prawdziwej miłości. Sfrustrowany, idzie rozładować napięcie do miejscowej siłowni. I wtedy spotyka kobietę swoich marzeń.
21 września – ZAKOCHANA BEZ PAMIĘCI
Tytuł oryginalny: La vie d’une autre
Reżyseria: Sylvie Testud
Obsada: Juliette Binoche, Mathieu Kassovitz, Yvi Dachary
Gatunek: Komedia romantyczna
Produkcja: Francja, Belgia, Luksemburg 2012
Czas trwania: 100 min.
Dystrybucja VIVARTO
W krótkim czasie w życiu Marie zachodzą ważne zmiany: dostaje nową pracę i wpada w oko Paulowi, przystojnemu synowi szefa. Jej 29. urodziny kończą się dokładnie tak, jak sobie wymarzyła: płomienną nocą w jego ramionach. Kiedy budzi się następnego ranka, nie rozpoznaje niczego. W sklepach płaci się Euro, w garażu parkuje ekskluzywne BMW, a w kuchni siedzi miały chłopiec wołający mamę… Na dodatek Marie odkrywa, że ma tylko 4 dni, aby mężczyzna jej marzeń jeszcze raz się w niej zakochał, a życie powróciło na właściwe tory…
Pełna zaskakującego humoru ciepła komedia z udziałem największych gwiazd francuskiego kina: Juliette Binoche i Mathieu Kassovitza.
28 września – CHIŃCZYK NA WYNOS
Tytuł oryginalny: Un Cuento Chino
Reżyseria: Sebastián Borensztein
Scenariusz: Sebastián Borensztein
Obsada: Ricardo Darín, Huang Sheng Huang, Muriel Santa Ana
Gatunek: Komedia
Produkcja: Argentyna 2011
Czas trwania: 93 min.
Dystrybucja: AURORA FILMS
Komedia pełna smaku.
W romantycznej scenerii, w ślicznie udekorowanej łodzi, nad pięknym jeziorem przystojny młody człowiek chce się oświadczyć ukochanej. Nagle dzieje się coś dziwnego - z nieba spada… krowa, wprost na zakochaną parę.
Mrukliwy Roberto prowadzi w Buenos Aires sklep żelazny. Z pogardą patrzy na klientów i wykłóca się z producentami gwoździ o swoje zamówienia. Jego życie jest spokojne i uporządkowane. Tylko pozornie. Roberto pasjami przeczesuje prasę codzienną w poszukiwaniu pikantnych, pełnych absurdu, ociekających krwią wiadomości o wydarzeniach, które przytrafiły się ludziom na całym świecie. Najciekawsze wkleja do albumów z wycinkami, które zapełniają jego mieszkanie.
Z kolei Chińczyk Jun przyjechał do Buenos Aires, aby odszukać stryja. Nie zna słowa po hiszpańsku, nikt nie jest w stanie go zrozumieć, jedyne, co ma, to adres wytatuowany na przedramieniu.
W jaki sposób los połączy obu mężczyzn i co wspólnego z nimi ma krowa z początku opowieści, można się przekonać, oglądając tę ciepłą, zabawną, a przede wszystkim pełną smaku komedię, która podbiła serca publiczności i krytyków.