27 lipca – Długie dzieciństwo
Tytuł oryginalny: Una sconfinata giovinezza
Reżyseria: Pupi Avati
Obsada: Fabrizio Bentivoglio, Francesca Neri, Serena Grandi
Gatunek: dramat
Produkcja: Włochy 2010
Czas trwania: 98
Dystrybucja VIVARTO
Wzruszająca love story. Głęboko ludzka opowieść o chorobie i miłości bez granic.
Lino – dziennikarz sportowy i Francesca – specjalistka od języków średniowiecznych od wielu lat są wzorowym małżeństwem. Ich życie wydaje się uporządkowane, dostatnie i pozbawione większych zmartwień. Jedynym rozczarowaniem jest fakt, że nie mają dzieci. Ale nawet to nie zdołało oddalić ich od siebie, a tylko scementowało ich wzajemną miłość i oddanie. Nagle z Lino zaczyna się dziać coś dziwnego. Zapomina, po co wstał z krzesła, umykają mu z pamięci nazwy przedmiotów. Na początku małżonkowie żartują sobie z tego, ale objawy szybko się nasilają. Diagnoza lekarska nie pozostawia złudzeń: Alzheimer. Lino coraz bardziej pogrąża się w chorobie, ale Francesca nie zamierza tak łatwo się poddać.
Film Pupi Avatiego to przewrotna opowieść o niezbadanych wyrokach losu, a zarazem wzruszająca love story o mężczyźnie, który coraz bardziej oddala się od rzeczywistości i kobiecie, która decyduje się trwać przy nim na dobre i na złe.
2011 – nagroda Włoskiego Stowarzyszenia Krytyków Filmowych Nastro d’Argento Speciale dla Pupi Avatiego „za film, który z delikatnością i niezwykłą intensywnością traktuje o ważnych zagadnieniach społecznych i jednostkowych”
3 sierpnia - Hasta la vista
Tytuł oryginalny: Hasta la Vista!
Reżyseria: Geoffrey Enthoven
Scenariusz: Pierre De Clercq, Asta Philpot, Mariano Vanhoof
Obsada: Tom Audenaert, Isabelle de Hertogh, Gilles De Schrijver, Kimke Desarta
Gatunek: Komedia
Produkcja: Belgia 2011
Czas trwania: 115 min.
Dystrybucja AURORA FILMS
Od śmiechu do łez. Ale bez tanich wzruszeń. Variety
Josef, Lars i Phillip uwielbiają wino i kobiety, a ich największym marzeniem jest utrata dziewictwa. Pewnego razu, będąc na lekkim rauszu, postanawiają wybrać się w szaloną podróż z Belgii do Santa Ponsa w Hiszpanii. W słynnym tamtejszym domu uciech pragną urzeczywistnić swoje seksualne fantazje. Od tej pory nic ich nie powstrzyma. Nawet to, że są niepełnosprawni – jeden niewidomy, drugi przykuty do wózka, a trzeci niemal całkowicie sparaliżowany.
Komedia „Hasta la Vista!” to opowieść o przezwyciężaniu własnych ograniczeń, marzeniach i prawdziwej przyjaźni. Przełamujący społeczne tabu film stał się jedną z największych sensacji ostatnich miesięcy w europejskich kinach. Porównuje się go często z „Nietykalnymi”, bo obie komedie, opowiadając o niepełnosprawności w zupełnie nowy sposób, całkowicie podbiły serca publiczności.
Festiwal Filmowy i Artystyczny Lato Filmów 2012 – nagroda publiczności
MFF w Valladolid 2011 – nagroda dla najlepszego filmu
MFF w Montrealu 2011 - Grand Prix des Amériques, nagroda publiczności, nagroda Jury Ekumenicznego
Międzynarodowy Festiwal Komedii Alpe d'Huez 2011 – nagroda publiczności
FF w San Jose 2011 – nagroda dla najlepszego filmu
24 sierpnia – Portret o zmierzchu
Tytuł oryginalny: Twilight Portrait
Reżyseria: Angelina Nikonowa
Scenariusz: Olga Dychowiczna, Angelina Nikonowa
Obsada: Olga Dychowiczna, Sergiej Borisow
Gatunek: Dramat
Produkcja: Rosja 2011
Czas trwania: 105 min.
Dystrybucja ART-HOUSE
Najbardziej elektryzujący debiut filmowy minionego roku!
Atrakcyjna trzydziestoparoletnia Marina pracuje jako psycholog z trudnymi dziećmi. Jej życie wydaje się poukładane i szczęśliwe. Ale to pozory. Marina przechodzi bowiem głęboki kryzys małżeński i zawodowy. Nie kocha męża, porażają ją też wszechobecna obojętność i znieczulica, które widzi na każdym kroku. Pewnego wieczoru, po naprawdę pechowym dniu, Marina niespodziewanie staje się ofiarą przemocy seksualnej. Przeżyte upokorzenie i ból wywracają jej świat do góry nogami. Odtąd jedynym, czego pragnie, jest zemsta. Ale kiedy skrzywdzona kobieta wreszcie odnajduje swego oprawcę, życie jeszcze raz okazuje się nieprzewidywalne. Dalszy los Mariny i jej decyzje będą dla widza wielkim zaskoczeniem…
Zamiast opowieścią o zemście film staje się historią niezwykłej namiętności, skomplikowanej i dla wielu niezrozumiałej; pasji, która rodzi się w wirze wewnętrznych sprzeczności ludzkiej natury. A wszystko to na tle współczesnej Rosji pogrążonej w konfliktach społecznych.
2011 – 36. MFF w Toronto – sekcja Discovery
2011 - 52. MFF w Salonikach – nagroda Złoty Aleksander dla najlepszego filmu
2011 - 27. Międzynarodowy Warszawski Festiwal Filmowy, konkurs 1-2 – najlepszy film
2011 - 68. MFF w Wenecji, sekcja Venice Days
31 sierpnia – W pół drogi
Tytuł oryginalny: Halt auf freier Strecke
Reżyseria: Andreas Dresen
Scenariusz: Andreas Dresen i Cooky Ziesche
Obsada: Steffi Kühnert, Milan Peschel, Talisa Lilli Lemke
Gatunek: Dramat
Produkcja: Niemcy 2011
Czas trwania: 110 min.
Dystrybucja AURORA FILMS
Frank ma wszystko, czego mu w życiu potrzeba: kochającą żonę, udane dzieci, ładny nowy dom i stałą, dobrze płatną pracę. Wydawałoby się, że nic nie jest w stanie zakłócić jego szczęścia. Ale pewnego dnia lekarze stwierdzają u niego guza mózgu. Okazuje się, że zostało mu tylko kilka miesięcy życia. Czas ucieka, leczenie jest wyczerpujące, a choroba czyni olbrzymie spustoszenie nie tylko w organizmie Franka, ale także w jego relacjach rodzinnych. Jest tym, co trzyma domowników razem, a jednocześnie oddala ich od siebie. Świadkiem choroby Franka jest iPhone, przy pomocy którego mężczyzna prowadzi coś w rodzaju emocjonalnego dziennika i dokumentuje postępy choroby.
Wzruszający dramat Andreasa Dresena jest zapisem powolnego odchodzenia i pożegnania ze światem i bliskimi. Zwycięzca sekcji Un Certain Regard na festiwalu filmowym w Cannes 2011.
2011 – 64. MFF w Cannes, sekcja Un Certain Regard – Grand Prix sekcji (wspólnie z filmem „Arirang” Kim Ki-Duka)
2011 – MFF w Karlowych Warach – międzynarodowa premiera, sekcja „Horyzonty”
2012 – 41. MFF w Rotterdamie
2012 – 62. Niemieckie Nagrody Filmowe – najlepszy film, najlepszy reżyser (Andreas Dresen), najlepszy aktor (Milan Peschel), najlepszy aktor drugoplanowy (Otto Mellies), nominacje w kategoriach: najlepsza aktorka (Steffi Kunhert), najlepszy scenariusz oraz najlepszy montaż
7 września – MISIACZEK
Tytuł oryginalny: Teddy Bear
Reżyseria: Madds Matthiesen
Scenariusz: Mads Matthiesen, Martin Zandvliet
Obsada: Kim Kold, Elsebeth Steenfort
Gatunek: Komedia
Produkcja: Dania 2012
Czas trwania: 92 min.
Dystrybucja AURORA FILMS
Zwycięzca festiwalu OFF PLUS KAMERA.
Jedyne, czego pragnie Dennis, to znaleźć prawdziwą miłość. Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić, bo… Dennis jest chorobliwie nieśmiały. Co z tego, że jest kulturystą i wygląda jak Schwarzenegger w najlepszych latach, kiedy wobec kobiet czuje się bezradny? W dodatku ma nadopiekuńczą matkę, która nie zniosłaby innej kobiety u jego boku.
Kiedy brat matki poślubia piękną dziewczynę z Tajlandii, Dennis postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i też się tam wybrać. Wydaje mu się, że w gorącym, egzotycznym kraju będzie miał więcej szczęścia do kobiet niż w zimnej Danii. Tętniąca życiem Pattaya okazuje się jednak dla niego prawdziwym szokiem kulturowym. Natarczywe Tajki, przyzwyczajone do seksturystów, burzą naiwne wyobrażenie Dennisa na temat prawdziwej miłości. Sfrustrowany, idzie rozładować napięcie do miejscowej siłowni. I wtedy spotyka kobietę swoich marzeń.
21 września – ZAKOCHANA BEZ PAMIĘCI
Tytuł oryginalny: La vie d’une autre
Reżyseria: Sylvie Testud
Scenariusz:
Obsada: Juliette Binoche, Mathieu Kassovitz, Yvi Dachary
Gatunek: Komedia romantyczna
Produkcja: Francja, Belgia, Luksemburg 2012
Czas trwania: 100 min.
Dystrybucja VIVARTO
Jak to jest, obudzić się i nie wiedzieć, gdzie się jest ani jak się tam znaleźliśmy? Brzmi znajomo? Przypomina trudny poranek po dobrej imprezie? Tak poczuła się pewnego dnia Marie, gdy otworzyła oczy i zorientowałą się, że spędziła noc w zupełnie obcym mieszkaniu. Wieczór wcześniej świętowała swoje 29 urodziny. Tak się jej przynajmniej wydawało… Marie doznaje prawdziwego szoku, gdy okazuje się, że spała znacznie dłużej niż jej się wydawało…
Pełna zaskakującego humoru ciepła komedia z udziałem największych gwiazd francuskiego kina: Juliette Binoche i Mathieu Kassovitza.