Terapia – zagadki ludzkiej psychiki

Eni
Eni
Kategoria kino · 31 maja 2012

In Treatment – amerykańska wersja serialu o psychoterapeucie i jego pacjentach

 


If patients could see what I think about them. If they could really see inside my head, they'd head for the hills, believe me. They'd run for cover.

Paul Weston (Terapia)

 

 

 

 

Jednym z najczęstszych motywów w serialach ostatnich kilku lat jest genialny główny bohater (lekarz, detektyw, specjalista od włamań, od czytania z twarzy, od zagadek kryminalnych), który potrafi po jednym spojrzeniu zbadać sytuację i dowiedzieć się, jak ją rozwiązać. HBO jednak postawiło na z goła inną konwencję. Terapia (In Treatment) jest oparta na rozmowach psychoterapeuty ze swoimi pacjentami. I tyle. Żadnej akcji, żadnych pogoni, żadnych wybuchów, żadnych trupów. Mimo to serial trzyma w napięciu, jak mało który.

 

Paul Weston (niesamowity Gabriel Byrne, który za tę rolę otrzymał Złotego Globa) to terapeuta, główna postać serialu. Stara się pomóc swoim pacjentom, angażując się czasem za bardzo w ich sprawy. Jednocześnie radzić sobie musi z własnymi problemami. Jednak jest tylko jedną z postaci, spoiwem serialu. Każda seria składa się bowiem z kilku opowieści, stanowiących wycinek terapii. Obserwujemy czterech pacjentów leczących się u głównego bohatera oraz jego spotkania z terapeutą. Paula poznajemy zatem na takim samym poziomie jak jego pacjentów – poprzez rozmowy. Rozwiązania problemów nie przychodzą tu od razu, badamy bohaterów podczas całej serii. Obserwujemy ich zmianę, dochodzenie do prawdy. Nic tu nie jest pewne na pierwszy rzut oka. Tak jak w życiu, do rozwikłania trudnych sytuacji potrzeba czasu. Każdy z pacjentów przychodzi do Paula z innym problemem. Różnią się zawodami, przedstawiają inną osobowość. Spotykamy ich w innych momentach terapii. Odcinki mają zatem także odmienną dynamikę. Co ciekawe, nie poznajemy tylko pacjentów, ale głównie terapeutę – przez przedstawienie nam jego stosunku do pacjentów, sposobu prowadzenia rozmów, a w końcu jego terapii. Staje się on, mimo innych świetnie przedstawionych postaci, najciekawszym bohaterem.

 

In Treatment wyróżnia się przede wszystkim świetnym scenariuszem, niezwykle spójnym, dobrze skonstruowanym i ciekawym. W serialu, który został oparty jedynie na dialogach, osiągnięcie zainteresowania widza przez 40 odcinków jest niezwykle trudne. Osobowości i problemy pacjentów zostały jednak na tyle sprawnie przedstawione, że to, co mogłoby wydawać się monotonią konwencji, jest psychologicznym dramatem, od którego trudno jest się oderwać. Każdy z aktorów stworzył nieprzeciętną kreację – widzimy między innymi Mię Wasikowską, Dianne Wiest, Hope Davies, Amy Ryan, Debrę Winger. Można odnieść wrażenie, że odcinki pokazują zaawansowane ćwiczenia aktorskie – jak za pomocą minimalnych środków zawrzeć cały dramat jednostki w dwudziestominutowej rozmowie.

 

Serial można porównać tematyką do mało popularnego Huffa, opowiadającego o psychoterapeucie radzącym sobie ze skomplikowaną sytuacją rodzinną i pacjentami. Jednak Huff sprawia wrażenie mniej dopracowanego i źle zagranego.

 

In Treatment jest remake’m izraelskiego serialu Be Tipul. Powstały także wersje serbska, holenderska, rumuńska, czeska, mołdawska, węgierska oraz słowacka. Czego można było się spodziewać, HBO sprzedało też prawa do polskiej wersji Bez tajemnic z Jerzym Radziwiłowiczem i Krystyną Jandą.

 

 

 

 

Terapia (In Treatment) Serial TV

Premiera: 28 stycznia 2008

Dramat

Twórca: Rodrigo Garcia

Produkcja: HBO