Fundacja Shalom i Teatr Żydowski Estery Racheli i Idy Kamińskich w Warszawie zapraszają 8 marca na obchody 44. rocznicy wydarzeń marcowych 1968 roku.
O godz. 13.00 pokolenie marca 68 i wszyscy, dla których żywe są dramatyczne wydarzenia sprzed lat spotkają się jak zwykle co roku, na Dworcu Gdańskim pod tablicą pamiątkową, na której widnieje napis „Tu więcej zostawili po sobie niż mieli”. Zapraszamy wszystkich, którzy wspólnie z nami chcą upamiętnić wydarzenia marcowe.
O godz. 18.00 w Klubie Mamele w Teatrze Żydowskim, przy placu Grzybowskim 12/16 odbędzie się projekcja filmu Perecowicze według pomysłu Gołdy Tencer, w reżyserii Sławomira Grünberga. Film wyprodukowała Fundacja Shalom. Warszawa 2009, 52 min.
Wstęp wolny za potwierdzeniem telefonicznym: 22 850 64 50.
Po projekcji odbędzie się spotkanie z Gołdą Tencer, absolwentką Szkoły I.L. Pereca, na które serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych.
O filmie:
Film przedstawia historię uczniów żydowskiej szkoły im. I.L. Pereca, która istniała w Łodzi do 1969 roku. Po jej zamknięciu większość z jej wychowanków, w wyniku wydarzeń marcowych, zmuszona była opuścić Polskę. Dla wielu z nich szkoła była jedynym domem, rodziną, której nigdy nie mieli. Teraźniejszość dowodzi, jak trwałe zostały zbudowane relacje, absolwenci szkoły regularnie spotykają się ze sobą, aby dzielić się wspomnieniami.
„Więź, która zrodziła się między nami wtedy, ponad czterdzieści lat temu, nigdy nie została zerwana. Chociaż rozproszyliśmy się po całym świecie, do tej pory utrzymujemy ze sobą kontakt, a odległość, która nas dzieli nie jest w stanie wpłynąć na przyjaźń, która powstawała w trudnych okolicznościach” – mówi Gołda Tencer pomysłodawczyni i producentka filmu, dyrektor generalny Fundacji Shalom.
Wydarzenia marcowe 68 roku nadal są w Polsce mało znane. Znamy kulisy polityczne, widzieliśmy kroniki filmowe, czytaliśmy artykuły prasowe. Znamy nawet fragmenty opowieści o wyjazdach, o pożegnaniach. Niewiele jednak wiemy o tym, czym było dorastanie w Polsce w latach 60. polskiego Żyda, czy Polaka żydowskiego pochodzenia. Jak wyglądało życie dziecka w sercu kraju powstającego na nogi po najstraszniejszej wojnie, w rodzinie zdziesiątkowanej przez Holokaust, a następnie dojrzewać i przeżywać pierwsze miłości w przededniu marcowej zawieruchy. Doświadczenia uczniów Szkoły Pereca w Łodzi w pewnym sensie odzwierciedlają doświadczenie całej mniejszości żydowskiej w Polsce w latach 50 i 60 ubiegłego wieku – zachowując jednocześnie perspektywę ludzi młodych, którzy bardziej interesowali się Beatles'ami niż Gomułką.
Ten film opowiada więc o niezwyklej rodzinie, którą stworzyli dla siebie Perecowicze w sercu powojennej Łodzi, i która stała się jeszcze silniejsza przez to, ze historia próbowała ją rozbić.