Cine Latino - Kubański świat w Alchemii

Nisza Filmowa
Nisza Filmowa
Kategoria kino · 27 maja 2011

Zapraszamy na kontynuację cyklu CINE LATINO do Kina Alchemia! Najbliższe spotkanie w ramach cyklu: KUBAŃSKI ŚWIAT odbędzie się już w niedzielę, 29 maja. Start o godz. 16.30.
Miejsce: kino Alchemia, ul. Jezuicka 4, cena: 13 zł (za 1 seans).

 

 

Podczas projekcji odbędzie się losowanie biletów. Będzie można wygrać przewodniki ufundowane przez Wydawnictwo Bezdroże.
Wśród nagród:
- Hiszpania. Fiesta i sjesta.
- Andaluzja. Sewilla, Granada i Kordowa. Kraina flamenco.
- Barcelona. Przewodnik-Celownik.
- Katalonia. Barcelona, Costa Brava i Costa Dorada. W krainie Gaudiego i Salvadora Dali.
- Barcelona. Udany Weekend Michelin.
- Hiszpania. Zielony Przewodnik Michelin.

 

Cine Latino to wspólny projekt Fundacji „Filmowa Warszawa” i Machiny Edukacyjnej mający na celu popularyzację bogatej kultury latynoamerykańskiej. Na comiesięczne spotkanie składają się: projekcje dwóch filmów, przybliżających widzom różne aspekty kina latynoamerykańskiego oraz wykład tematycznie powiązany z projekcją. Uczestnicząc w spotkaniach widzowie maja szansę poznać nie tylko dzieła filmowe charakterystyczne dla poszczególnych krajów, ale także mogą dowiedzieć się więcej na temat ich kultury, historii i społeczeństwa poprzez wykłady, spotkania z gośćmi i ciekawe pokazy slajdów. Wstęp na wykład tylko po wykupieniu biletu na jedną z 2 projekcji prezentowanych w ramach spotkania.

Zapraszamy wszystkich fanów kultury latynoamerykańskiej!

 

29.05 KINO ALCHEMIA (ul. Jezuicka 4) godz. 16.30, bilety: 13 PLN (za 1 seans)
KUBAŃSKI ŚWIAT

 

1.Habana Blues – reż. Benito Zabrano, Kuba/Hiszpania/Francja 2007, 115 min. (godz. 16:30)

Tito i Ray, dwaj młodzi kubańscy muzycy i przyjaciele od dzieciństwa od lat mają to samo pragnienie: osiągnąć sławę, a potem wyjechać z Havany. Ray żyje z Caridad i dwójką dzieci. Chociaż wciąż się kochają, wygląda na to, że ich związek zmierza ku końcowi. Drugi z muzyków, Tito, mieszka z babcią, stateczną damą i wielką znawczynią muzyki. W czasie próby do pierwszego dużego koncertu, muzycy dowiadują się, że dwójka hiszpańskich producentów muzycznych, Marta i Lorenzo, jest na Kubie i szuka nowych talentów. Tito i Ray zdają sobie sprawę, że jest to ich życiowa szansa. Postanawiają zrobić wszystko, aby zdobyć upragniony kontrakt i uciec do wolnego świata… Jedną z większych atrakcji filmu jest rzadka możliwość ujrzenia prawdziwego życia młodych Kubańczyków. Kręcąc film Zambrano przeprowadził wywiady z pięćdziesięcioma zespołami muzycznymi, a filmowe poszukiwania hiszpańskich producentów odkrywają przed widzem całe bogactwo kubańskiej undergroundowej sceny muzycznej. Publiczność znajdzie tu wszystko - od punk’a do heavy metalu, poprzez reggae, ska i funk. Kubańscy nastolatkowie ubierają ciężkie buty, łańcuchy, czarne koszulki, stawiają włosy na punkową modę albo noszą rastafariańskie dredy. Próbują również przetrwać w obecnym systemie politycznym wciąż szukając swojej szansy na wolność i karierę.

 

2. Viva Cuba – reż. Juan Carlos Cremata, Kuba / Hiszpania / Francja 2007, 80 min. (godz. 19:30)
Film piętnujący ciężar kubańskiej biurokracji, zatrudnienia, migracji i segregacji. Problemy przedstawione są z punktu widzenia kubańskich dzieci, a sama historia czerpie inspirację z  szekspirowskich „Romea i Julii”. Na przyjaźń pomiędzy Malú – dziewczynką z wyższej klasy wychowywanej przez samotną matkę, a Jorgito – ubogim chłopcem z dosyć prostackiej i pospolitej rodziny, niechętnym okiem patrzą obie familie. Matka Jorgito jest ubogą socjalistką, dumną z pozycji społecznej, jaką zajmuje jej rodzina, od matki Malú dzieli ją przepaść, nie tylko społeczna. Obie kobiety, pomimo, iż wiedzą o dziwnej sympatii swoich pociech, to jednak nie zdają sobie sprawy, jak bezgraniczna jest to więź. Kiedy dzieci odkrywają, że matka Malú chce opuścić Kubę, wyruszają w podróż na drugi koniec wyspy, aby odszukać ojca dziewczynki. Chcą go nakłonić, aby podpisał papiery umożliwiające wyjazd z Kuby. Niezwykle świeży i oryginalny film, pomimo trudnej tematyki, jakiej dotyka, przeznaczony jest zarówno dla młodzieży, jak i dla starszej widowni.

 

PATRONI MEDIALNI: Machina Edukacyjna, Platforma OOGnet.pl, IRKA, kulturalnie.waw.pl, wawcity.pl, radioaktywne.pl
SPONSOR: Wydawnictwo Bezdroża