W najbliższy poniedziałek zapraszamy na kolejny film z cyklu Polish films in english. Tym razem pokażemy Zezowate Szczęście – kultową filmową satyrę na czasy PRL-u w reżyserii Andrzeja Munka. W roli glównej niezapomniany Bogumił Kobiela.
Filmy prezentowane w ramach cyklu przeznaczone są głównie dla publiczności obcojęzycznej, ale także do osób uczących się języka angielskiego oraz wszystkich innych, spragnionych dobrego polskiego kina. Film pokazywany jest z napisami w języku angielskim.
04.04. 2011 r., Kino Alchemia (ul. Jezuicka 4),19.00, bilety: 13 PLN
Zezowate szczęście/ Bad luck, reż. A. Munk, Polska, 1960, 107 min
Film opowiada w groteskowo-karykaturalnym ujęciu losy pechowego oportunisty, który w różnych warunkach na przestrzeni dwudziestu lat, usiłuje przypodobać się aktualnym władzom. Wszelkie te próby „”dobrze widzianych” metamorfoz kończą się fiaskiem: Piszczyk pozostaje antybohaterem – kolejnych bezkrytycznych „przemian„ dokonuje zawsze za późno. Chce za wszelką cenę dostosować się do wymagań aktualnej sytuacji politycznej, lecz z różnych powodów mu się to nie udaje.
PATRONI MEDIALNI: Warsaw Insider, Expats Guide, Les Echos de Pologne.
PARTNERZY: IKO, ESSN.
***
W najbliższy czwartek, w ramach cyklu Tematy Tabu, kontynuujemy blok: Uchodźcy. Pokażemy wielokrotnie nagradzany film Na złamanie karku (reż. Jan Hřebejk). Ta tragikomiczna opowieść o przyjaźni, altruizmie, strachu przed nieznanym i lękach współczesnych mieszkańców Europy Środkowej wzruszy Państwa i rozbawi zarazem. Po filmie odbędzie się spotkanie z Agatą Marek, współzałożycielką stowarzyszenia Vox Humana. Będzie można także otrzymać książki dotyczące wielokulturowości.
07.04.2011 r., Kino Alchemia, (ul. Jezuicka 4,) godz.18:00, bilety 13 PLN
07.04.2011 r., (czw.): Na złamanie karku, reż. Jan Hřebejk, Czechy 2007, 108 min.
Współczesna Praga. Dwaj przemytnicy po „robocie” znajdują w skradzionym samochodzie dwumiesięcznego hinduskiego chłopca. Sprzedają go bezdzietnej Milušce, która marzy o tym, aby mieć potomstwo, nie może jednak ubiegać się o adopcję. Jej mąż František, zapalony kibic piłki nożnej, chuligan i rasista, dostał wyrok w zawieszeniu. Pewnego dnia Miluška pokazuje mu ich nowego, ciemnoskórego syna... Czterdziestoletnia Hana pracuje w centrum pomocy dla uchodźców. Jej sporo starszy partner Otakar słabnie podczas wykładu na Uniwersytecie. Ich osiemnastoletnia córka przez przypadek dowiaduje się, że Otakar nigdy nie rozwiódł się ze swoją dawną żoną Věrą, z którą ma syna Martina... Obraz człowieka w wojennym konflikcie.
Nagrody / festiwale m.in.:
2005 Czeski Lew – wygrana – Najlepszy film, Najlepsza aktorka (Emília Vášáryová), Najlepszy reżyser (Jan Hřebejk), najlepszy scenariusz (Petr Jarchovský)
2005 Czeski Lew (nominacja) – Najlepszy aktor (Jiří Macháček), najlepsza aktorka drugoplanowa (Ingrid Timková), najlepszy aktor drugoplanowy (Petr Forman); najlepszy aktor drugoplanowy (Jan Tříska), najlepsza muzyka (Aleš Březina), najlepsze zdjęcia (Jan Malíř), najlepszy dźwięk (Michal Holubec), Specjalna Nagroda krytyków (Jan Hřebejk)
PATRONI MEDIALNI: TVN Warszawa, ngo.pl, polki.pl, placdefilad.com, Radio Kampus, platforma OOGnet