W najbliższy czwartek, 3 marca zapraszamy do Kina Alchemia na filmowe studium kobiecej natury. W ramach cyklu „TEMATY TABU” zaczynamy nowy blok: Być Kobietą. Pokażemy kontrowersyjny film Obcy we mnie w reżyserii Emily Atef.
Po filmie zapraszamy na dyskusję z udziałem pani prezes Fundacji Imperium Kobiet Biznesu Elżbietą Kleczkowską-Sobieraj. Porozmawiamy o kobietach i ich roli we współczesnym społeczeństwie.
03.03.2011 r., KINO ALCHEMIA (ul. Jezuicka 4) godz.18:30, bilety 12 zł
03.03.2011 r., godz. 18.30, Obcy we mnie, reż. Emily Atef, Niemcy, 2009, 99 min.
Rebecca i Julian z radością i niecierpliwością oczekują narodzin swojego pierwszego dziecka. Gdy tylko niemowlę pojawia się na świecie, wszystko wydaje się układać pomyślnie. Jednak, mimo miłości macierzyńskiej, Rebecca zaczyna odczuwać niewyjaśniony strach i bezsilność w obecności maleńkiej istoty, która jej potrzebuje. Z każdym dniem coraz bardziej uświadamia sobie swoją bezradność. Pogrążając się w ciemności, młoda matka zaczyna zdawać sobie sprawę, że stanowi zagrożenie dla własnego dziecka. Tylko bezwarunkowa miłość może to zmienić.
PATRONI MEDIALNI: TVN Warszawa, ngo.pl, polki.pl, IRKA placdefilad.com, Radio Kampus, Platforma OOGnet.pl
***
Jeśli chcą Państwo zobaczyć, jak żyje i tworzy jeden z największych reżyserów
filmowych, autor Lotu nad Kukułczym Gniazdem i Amadeusza - MILOS FORMAN, zapraszamy w najbliższą niedzielę do Kina Alchemia na film poświęcony temu niezwykłemu twórcy. Co sprawia, że odnosimy sukces? Czy warto podążać za marzeniami? Jak przetrwać załamania, po to by odrodzić się w pełni sił życiowych i twórczych? O tym wszystkim opowie Milos Forman już niedzielę w filmie poświęconym swojej twórczości MILOS FORMAN: CO CIĘ NIE ZABIJE wyświetlanym w warszawskim Kinie Alchemia.
27.02.2011 r., KINO ALCHEMIA (ul. Jezuicka 4) godz.12:15, bilety 15 zł
27.02.2011 r., godz. 12:15 MILOS FORMAN: CO CIĘ NIE ZABIJE, reż. Miloš Šmídmajer, Czechy 2009, 100 min.
Zdobywca Oscara w głównej roli, w ekscytującej historii swojego życia. Pomimo, że o Milošu Formanie powstało już kilka filmów dokumentalnych, pozostaje on ciągle źródłem emocji i inspiracji. W ciągu ostatnich piętnastu lat nastąpiło sporo znaczących zmian w życiu reżysera. O tych najważniejszych Miloš Forman mówił jednak rzadko, choć miały one ogromny wpływ zarówno na niego samego, jak i jego filmową twórczość.
Trzeba mocno trzymać się swojego marzenia powiada w filmie Co cię nie zabije Milos Forman. Czeski reżyser wie, o czym mówi. Po nakręceniu w Stanach Zjednoczonych Odlotu prawie rok spędził zamknięty w hotelu, zastanawiając się, co dalej ma robić. Hollywood go nie rozumiało, a ojczyzna wyklęła. Będąc na skraju załamania nerwowego, bez grosza przy duszy, odebrał pewnego dnia telefon od Michaela Douglasa. Popularny aktor zaproponował mu zrealizowanie Lotu nad Kukułczym gniazdem. Ciąg dalszy wszyscy znają dobrze: worek Oscarów (w tym dla najlepszego filmu), szybujące w górę gaże oraz kolejne znaczące tytuły w reżyserskim CV.
Twórca dokumentu, Miloš Šmídmajer, filmuje przez 5 lat: przygląda się życiu reżysera, stara się rozgryźć jego sposób myślenia i rzucić światło na niektóre z intymnych wątków jego biografii. Praca zawodowa Formana ma bowiem swoje naturalne źródło w jego życiu prywatnym. Dokument ten nie przedstawia życiorysu w sposób typowy. Sylwetka Formana wpleciona została w ramy krótkiej historii o kręceniu filmów. Obraz ten uzmysławia, jak ważne są produkcje, które przenoszą na ekran emocje i dotyczą najwyższych wartości, takich jak wolność człowieka. A Miloš Forman niezwykle przekonująco uosabia temat wolności osobistej.
Film zawiera wywiady z przyjaciółmi i rodziną reżysera, a także aktorami, którzy współpracowali z Formanem w czasie produkcji jego najbardziej znanych tytułów. Na ekranie pojawia się m.in. Fahrid Murray Abraham nagrodzony Oscarem za rolę włoskiego kompozytora, Antonio Saleriego, w dramacie muzycznym Amadeusz. Nominowany do Oscara Woody Harrelson – odtwórca postaci Larrego Flynt'a, Louise Fletcher (Lot nad kukułczym gniazdem), Natalie Portman i Javier Bardem (Duchy Goi) oraz Anette Bening (Valmont).
***
Zapraszamy na pokaz filmu Nic osobistego polskiej reżyserki młodego pokolenia Urszuli Antoniak, która została za ten film nominowana do prestiżowych europejskich nagród filmowych, m.in. w kategorii Europejskie Odkrycie Roku. Pokaz odbędzie się w sobotę, 26 lutego w kinie Alchemia na warszawskiej starówce.
26.02.2011 r., KINO ALCHEMIA (ul. Jezuicka 4), godz.15:00, bilety 15 zł
NIC OSOBISTEGO, reż. Urszula Antoniak, Irlandia/Holandia 2009, 85 min.
Anne sama w pustym mieszkaniu obserwuje przez okno przechodniów, którzy nerwowo chwytają jej rzeczy osobiste i meble wystawione na chodnik. Ostateczny gest, czyli zdjęcie pierścionka sygnalizuje, że zostawia za sobą dotychczasowe życie w Holandii. Wyjeżdża do Irlandii, gdzie wiedzie samotną egzystencję, włócząc się wśród surowych krajobrazów Connemary. W czasie wędrówki odkrywa dom odludka, Martina... "Nothing Personal" z wielką wrażliwością zgłębia wybór samotnego życia i problemy z utrzymaniem albo wyrzeczeniem się tego wyboru. Sytuacja zbliża dwoje skrajnie różnych i bezkompromisowych bohaterów, którzy przywiązują się do siebie niemal wbrew własnej woli.
Nagrody i Nominacje:
2010 Europejska Nagroda filmowa, Nominacja: Europejskie Odkrycie Roku (Urszula Antoniak)
2009 WFF Konkurs Międzynarodowy, Nominacja: Urszula Antoniak
***
W najbliższy wtorek 1 marca, w ramach promocji „TANIE WTORKI” w Kinie Alchemia, zapraszamy na spotkanie z kinem CZESKIM i SŁOWACKIM.
Bilet w cenie 4,99!
Pokażemy dwa filmy:
17:45, SEKRETY, reż. Alice Nellis, Słowacja/Czechy 2007, 97 min.
19:30, MŁODE WINO, reż. Tomas Barina, Czechy 2008, 90 min.
Opisy filmów:
17:45, SEKRETY, reż. Alice Nellis, Słowacja/Czechy 2007, 97 min.
Julie ma wszystko. Dorosłą córkę, młodego kochanka, bogatego męża. Meblując swój wymarzony dom, pewnego ranka uświadamia sobie, że brakuje w nim... pianina! Spontaniczne pragnienie powoduje, że Julie postanawia porzucić bezpieczną codzienność, aby odnaleźć to, co w życiu najważniejsze. Po drodze musi zmierzyć się z przeszłością i przyszłością, zrozumieć swoje uczucia i odkryć prawdziwe wartości.
Bohaterka filmu to kobieta w średnim wieku, która w ciągu jednego dnia postanawia zmienić swoje życie. Impulsem, który skłania jej do podjęcia takiej decyzji, jest wiadomość o śmierci wybitnej piosenkarki Niny Simone. Julie, gospodyni domowa, żona bogatego mężczyzny i matka dorosłej córki stwierdza, że w jej uporządkowanym świecie panuje przeraźliwa pustka. Małżeństwo od dawna nie przynosi jej radości, a związek z młodym kochankiem satysfakcji. Kobieta przypomina sobie o niegdysiejszych muzycznych pasjach. Gdzie te czasy, kiedy uczyła się gry na pianinie? W ciągu 24 godzin dokonuje życiowego bilansu. Czy lepsza jest nudna stabilizacja, czy jednak możliwość artystycznego i duchowego spełnienia?
Nagrody:
2008 Czeskie Lwy: Najlepszy Film, Najlepsze Zdjęcia, Nagroda Krytyków, Najlepszy Aktor, Najlepsza Aktorka, Najlepszy Scenariusz i inne.
19:30, MŁODE WINO, reż. Tomas Barina, Czechy 2008, 90 min.
Honza to sympatyczny, inteligentny cwaniaczek. Na co dzień wraz ze swym przyjacielem Jirką
zajmują się oszustwami z mieszkaniami i samochodami. Gdy Honza przypadkowo dowiaduje się, iż jego dziadek jest umierający, postanawia spełnić jego największe marzenie i zorganizować mu podróż dookoła świata. Ponieważ dziadek boi się zostawić swoją winnicę bez opieki, Honza decyduje się popilnować dobytku starca. Nie przewidział, że spełni w ten sposób także swoje marzenia.