Vivarto – Premiery lutowe.

Nisza Filmowa
Nisza Filmowa
Kategoria kino · 11 stycznia 2011

Szanowni Państwo,


Informujemy o zmianach w premierach lutowych firmy Vivarto:

 

  • 04.02. PREMIERA FILMU: Rodzina, reżyseria Pernille Fischer Christensen, Produkcja: Dania 2010.
  • 18.02. PREMIERA FILMU Studentki, reżyseria Emmanuelle Bercot. Produkcja: Francja 2010.
  • 25.02. PREMIERA FILMU: Do szpiku kości, reżyseria Debra Granik, Produkcja: USA 2010. 

***

04.02. PREMIERA FILMU: Rodzina, reżyseria Pernille Fischer Christensen

(Produkcja: Dania 2010)

Nagrody/Nominacje:

  • 2010 – MFF W BERLINIE
  • Nagroda Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej (FIPRESCI) za Najlepszy Film
  • Złoty Niedźwiedź (nominacja)

Ditte pochodzi ze znanej rodziny piekarzy Rheinwaldsów. Lubi być w ruchu i jest właścicielką galerii sztuki. Kiedy dostaje wymarzoną pracę w Nowym Jorku, postanawia przeprowadzić się wraz ze swoim chłopakiem Peterem. Przyszłość jest jasna, życie jest proste i pełne radości. Nagle jednak charyzmatyczny ojciec Ditte, Rikard, piekarz i dostawca królewskiego dworu, zostaje dotknięty ciężką chorobą. Ditte odwołuje przeprowadzkę do Nowego Jorku, aby być z ojcem. Jej własny sposób na życie wisi na włosku. Rikard chce, aby zajęła jego miejsce w rodzinie i firmie Rheinwaldsów, zaś Peter ciągnie ją w przeciwnym kierunku, aby nie porzucała ich wspólnych marzeń. Film jest opowieścią o roli każdego z nas w naszych rodzinach, o miłości i umiejętności kierowania swoim losem. To również historia o tym, w jaki sposób nasi rodzice wprowadzili nas w dorosłość, i co właściwie należałoby począć z tym „dorosłym” życiem. 

 

***

18.02. PREMIERA FILMU Studentki, reżyseria Emmanuelle Bercot

(Produkcja: Francja 2010)

 

Film, który wywołał we Francji skandal i zmusił społeczeństwo francuskie do zwrócenia uwagi 

na problem prostytucji wśród studentów. Laura to 19 letnia studentka, która pomimo pracy na pół etatu nie jest w stanie opłacić rachunków za mieszkanie, jedzenie i studia . Sytuacja staje na tyle ciężka, że zdesperowana dziewczyna odpowiada na ogłoszenie zamieszczone w Internecie: „Joe, 57 letni mężczyzna, poszukuje studentki do fizycznych zbliżeń. 100 euro za godzinę”. Laura decyduje się na ten jeden raz i trzy dni później ląduje w tanim hotelu z mężczyzną z ogłoszenia. Szybko zarobione pieniądze, sprawiają, że Laura wpada w pułapkę i zaczyna spotykać się z kolejnymi mężczyznami. Film powstał na podstawie książki napisanej przez młodą Francuzkę, która opisała w niej własne przeżycia. Autora i bohaterka ukrywa się pod pseudonimem Laura D.

 

***

25.02. PREMIERA FILMU: Do szpiku kości, reżyseria Debra Granik (USA 2010).

 

Nagrody/Nominacje:

  • 2010 – AFF we Wrocławiu – Najlepszy Film Fabularny (Nagroda Publiczności)
  • 2010 – MFF w Sundance - Grand Jury Prize - Najlepszy Film oraz Najlepszy Scenariusz
  • 2010 - MFF w Berlinie - nagroda Międzynarodowego Stowarzyszenia Kin Artystycznych (Debra Granik) oraz nagroda Czytelników Tagesspiegele
  • 2010 Złote Globy - Nominacja: najlepsza aktorka w filmie dramatycznym − Jennifer Lawrence

Głęboko w górach Ozark, w środkowej części USA, żyją ludzie, 

którzy przestrzegają jednej reguły: nie wychylać się. Wiodą surowy byt wypełniony lokalnymi zwyczajami, dialektem i muzyką. Na z pozoru monotonnym obrazie codzienności pojawia się jednak pierwsza rysa. Ojciec siedemnastoletniej Ree (Jennifer Lawrence), znany w okolicy producent metamfetaminy, zastawił dom, jako kaucję za zwolnienie warunkowe i zniknął. Matka załamuje się emocjonalnie, zostawiając sprawy własnemu biegowi. Ree przejmuje więc opiekę nad młodszym rodzeństwem. Na dodatek wszystkim grozi eksmisja. Dziewczyna nie ma wyjścia: musi pokonać mur obojętności i odnaleźć ojca. Łamiąc miejscową zmowę milczenia i ryzykując życie, nastolatka wyrusza na poszukiwania. Przedzierając się poprzez kłamstwa, uniki i rosnący lęk ze strony krewnych, zamierza dociec prawdy…

 

„*****! Najprawdziwsza epopeja o Ameryce, jaką miałeś okazję zobaczyć”

„Entertainment Weekly”

 

“Niezwykle silny! Najbardziej poruszający film roku."
„New York Magazine”