„Don't you know tricks are for kids?”.
Fabuła jest prosta w założeniu. Jeden z głównych bohaterów Telly (Fitzprick) ma hobby – zalicza dziewicę. W otwierającej film scenie widzimy, jak sprawnie i bezczelnie rozdziewicza małą niewinną istotkę, a parę minut później przechwala się tym przed swoim najlepszym przyjecielem Kacprem (Price). Ponad to Telly przechwala się, że da radę zaliczyć dwie dziewicę w jeden dzień. Pada zakład. Telly rusza na łowy. W tym samym czasie jedna z rozdziewiczonych przez niego dziewic – Jennie (Sevingy) dowiaduje się, że ma AIDS. Postanawia znaleźć za wszelką cenne Telliego, zanim ten dopadnie kolejną ofiarę.
Clark zaoferował nam zimny portret pokolenia młodych ludzi zamieszkujących Nowy Jork. Kradzieże, seks bez zapezpieczenia, przemoc. Film jest tak agresywnie nakręcony, że po niesamowitym zakończeniu, żeby się uspokoić niektórzy ludzie pocieszają się, że przecież to film, to tylko film. Niestety to jest życie, życie wielu młodych ludzi, których cywilizacja i post-kultura zgwałciła i skazała na piekło. Rodzice, których się okrada, koledzy przed którymi trzeba popisywać się swoim prymitywizmem, alkohol, który nie zawsze topi beznadzieje, trawka, po której dwunastoletni murzyn może sobie porozmawiać o Jezusie, który wisi ukrzyżowany na jego złoty łańcuszku.
Jednak dla mnie ani Telly (który jest przecież chodzącą zagładą), ani Jenny (która zrobiła to tylko raz, co nie przeszkodziło chorobie zwanej AIDS) nie są najtragiczniejszymi postaciami. Wydaje mi się, że najtragiczniejszą postacią jest Kacper. Postać (zagrana z niesamowitym poczuciem przez Prierce`a), którą przez cały film daję się lubić, a w końcówce staję się magicznym kluczem do upadku.
A my przecież zawsze możemy się pocieszać, że to tylko Ameryka. Że przecież mieszkamy w Polsce – ostoi katolicyzmu. Wake up – nas też już zdążyła zgwałcić postkultura.
W każdym bądź razie film wstrząsający, ciekawy i sprawnie zrealizowany.
ps. mdk – polecam pod rozwagę w kwestii „Taste them all”
Reżyseria: Larry Clark
Scenariusz: Harmony Korine
Występują: Leo Fitzprick, Justin Pierce, Chloe Sevigny, Rosario Dawson.
Rok produkcji: 1995