Szaleństwo w literaturze miało już kilka ciekawych wcieleń. W polskim alfabecie artystycznym zatrzymało się na literce W. Witkacy żył jednak dawno temu, a jego szaleństwo opisane zostało z perspektywy mężczyzny. Jak opisuje swoje szaleństwo kobieta? Do jakich określeń sięga, po jaki kostium i wcielenia?
Biorąc pod uwagę fakt, że autorka żyje w czasach współczesnych, można się domyślić, że nie ograniczy się do repertuaru romantyzmu i modernizmu, ale pójdzie dalej. W poetykę queer; poza granicę płci, znanych słów i mitologii.
W ilu miastach można żyć jednocześnie? Narratorka "Całkowitego kosztu wszystkiego" udowadnia, że na co dzień każdy z nas żyje w kilku miastach naraz. Agnieszka Kłos mierzy się z najpopularniejszymi wcieleniami mężczyzn w naszej kulturze. - Kobiet nie ma - mówi w swoich utworach - a po mężczyznach zostały zgliszcza. Warto ocenić skalę kulturowego zniszczenia w jej prozie. To zbiór opowiadań nawiązujący do historii o kresie, wyczerpaniu, uzależnieniu i miłości. Nie zawsze pojętej w kategoriach dojrzałości, dobra i poświęceniu. Ostatnia romantyczna bohaterka żyje w ruchu i, jak się łatwo domyślić jest pozbawiona przyjaciół. Przed obłędem ratuje ją towarzystwo kota, sny, sarkastyczne poczucie humoru i maska maczo. Ile razy dziennie miejska dziewczyna myśli o seksie? Z mężczyznami ani razu. Z kobietami kilkaset, podczas których wypada z co raz to nowych ról płciowych. Mocną stroną tej książki jest język oraz poczucie humoru, które jest tak okrutne, jak jej melodia.
Agnieszka Kłos, Całkowity koszt wszystkiego
Wrocław 2007
© Copyright by Agnieszka Kłos
© Copyright by Stowarzyszenie Kulturalno-Artystyczne „Rita Baum"
Redakcja serii: Marcin Czerwiński
Redakcja tomu: Adam Wiedemann
Projekt okładki: Bożena Milewska-Pintal
Opracowanie graficzne i skład: Marcin Kowalczyk
Korekta: Aleksandra Zoń
Wydawnictwo:
Stowarzyszenie Kulturalno-Artystyczne „Rita Baum"
box 971, 50-950 Wrocław 68
www.ritabaum.serpent.pl
ritabaum@interia.pl