Charles Bukowksi jako Myszka Miki (RMW)

Mateusz Górniak
Mateusz Górniak
Kategoria kino · 18 stycznia 2013

W niedzielę 13 stycznia ruszył nowy, szósty już sezon „Californication” – najbardziej dyskutowanego serialu, telewizyjnego arcydzieła, które brata Charlesa Bukowskiego z Myszką Miki.

 

Za życia stał się ikoną butnej literatury, pisarzem, który w zapuszczonych spelunach bluzgał na bogatych dupków z Hollywood i ich Myszkę Miki. Obecnie stary pijak Bukowski spoczywa na cmentarzu, gdzie od dawna „wącha kwiatki od spodu”. Tymczasem panowie z Showtime ubrani w eleganckie garnitury i czarne (na pewno drogie) okulary, rozkopują jego grób i ciągną zwłoki, wymęczone równie przez robaki, jak i przez życie poświęcone fabryce marzeń, chcąc zrobić z niego nową postać popkultury. Tak więc ożywiają znaną na całym świecie ćmę barową, poprawiają jej twarz, figurę wzmacniają witaminami... Pod koniec „transformacji” modnie ubierają i wszczepiają Bukowskiemu DNA Myszki Miki, którą kochają wszyscy. Teraz pokochają i jego – bohatera Californication – Hanka Moody’ego. Odtąd będzie bawił, kochał i w

ekstrawagancki sposób nienawidził salony Hollywoodu.
 
Słynąca z odwagi stacja Showtime rusza z kolejnym sezonem swojego najbardziej udanego dziecka, Californication. Zawadiacki Hank Moody, kobieta jego życia – Karen oraz agent Charlie Runkle wraz z innymi (w większości rozebranymi) bohaterami, po raz kolejny zagoszczą na ekranach telewizyjnych.
 

W trakcie czterech pierwszych sezonów obserwowaliśmy kontrowersyjnego pisarza, idealistę z Nowego Jorku, którego życie, wraz z przybyciem do Hollywood, diametralnie się zmieniło. Rozstał się z ukochaną Karen, a jego książkę sprofanowała, znienawidzona odtąd „fabryka snów”. Pod wpływem toksycznego oddziaływania Miasta Aniołów przestał pisać, jego dni wypełniał pusty seks, atrakcyjne pod względem dialogów pyskówki w drogich barach oraz powtarzanie frazesów na temat „całego zła pierdolonego Hollywood”. Hank miotał się między pragnieniem powrotu do swojego starego, nowojorskiego trybu życia, a pokusami zepsutego świata Los Angeles. Poznaliśmy go jako postać, której trudno nie polubić – z jednej strony kochanka-błazna szalejącego wokół nagich, wydepilowanych ciał, z drugiej zaś kochającego ojca i niestrudzonego romantyka.  Pod koniec czwartego sezonu Hank odsuwa się w cień, wyjeżdża z powrotem do Nowego Jorku i próbuje ułożyć swoje życie od nowa.
 
W piątej serii wraca z powieścią i siłą, aby odzyskać rodzinę. Gdy wszystko zmierza do „happy endu”, w domu żądnej zemsty eks-kochanki kosztuje doprawionego środkami nasennymi drinka i w ten sposób niemal uporządkowana rzeczywistość znowu się rozpada. Fabuła brnie do przodu i nic nie zapowiada, żeby w szóstym sezonie zabrakło szalonych zwrotów akcji.
 
Bez wątpienia tym, co łączy Bukowskiego i Moody’ego jest słabość do alkoholu i kobiet, ale przede wszystkim literatura oraz romantyczna walka z Los Angeles i całym światem. Nawet samochody obu postaci posiadają podobny, niepowtarzalny defekt, którym obaj panowie lubią się chwalić. Porównanie obu bohaterów, jest całkowicie uzasadnione, a Bukowskiego uważa się za oficjalnego protoplastę Moody’ego. Ten, gdyby nie był sobą, uważałby to za ogromny zaszczyt.
 
Nieprzypadkowo Californication jest jednym z najbardziej docenianych seriali, przedmiotem wielu kontrowersji i dyskusji. Świetne kreacje aktorskie oraz błyskotliwość i odwaga scenarzystów w tworzeniu dialogów, to niewątpliwe atuty cyklu. Cała przewrotność i wielki sukces dzieła telewizji Showtime polega na konstrukcji postaci Moody’ego. Niczym Bukowski cynicznie obnaża hipokryzję elit Hollywood, przy czym sam pełnymi garściami czerpie z tego El Dorado, jest wręcz symbolem hollywoodzkiego koguta, pławiącego się w towarzyskich faux pas – mężczyzny ładnie ubranego, z piękną kobietą przy boku,
trzymającego w ręku drogi drink. Nawet broda Hanka, wskazująca na zaniedbanie, niechlujność jest po prostu sexy. Do tego wszyscy go kochają, niczym Myszkę Miki, którą Bukowski uważał za ohydną kreaturę z defektem palców.
 
 
©Mateusz Górniak
 
 
 
 
Californication
serial TV
kraj produkcji: USA
data premiery: 13 sierpnia 2007
produkcja: David Duchovny, Tom Kapinos, Stephen Hopkins
obsada: David Duchovny, Natascha McElhone, Madeleine Martin, Madeline Zima, Evan Handler
czas trwania: 27 minut
liczba odcinków: 72
sezonów: 6
 
 
 
 
 
 
 

__________________________________________________________
 

 

Powyższa recenzja przynależy do projektu Wywroty – Recenzencka Młodzieżówka Wywrotka, w którym nastoletni Wywrotowcy pod opieką Redakcji ćwiczą swoje umiejętności pisarskie. Prosimy zatem o wyrozumiałość oraz o uwagi i porady dla naszych początkujących recenzentów. 

 

Młodzieży! Do dzieła! Wszystkich chętnych proszę o przesłanie próbki tekstu (recenzja dowolnej książki; długość: 1 str. kartki a4) na adres: justyna.baranska@wywrota.pl Zasada jest prosta: my Wam dajemy książki, Wy piszecie, a potem wspólnymi siłami dłubiemy w tekście. 

 

Głównym opiekunem RMW jest Michał Domagalski. 

 

 

Masz ochotę również wziąć udział w projekcie Wywroty: Recenzencka Młodzieżówka Wywrotka? Zajrzyj: tutaj.