„Manifest” Kierowcy portalu Wywrota.pl.

Redakcja
Redakcja
Kategoria sprawy organizacyjne · 24 stycznia 2011

1. W obronie języka, w trosce o jakość i styl 2. Kryteria edycyjne artykułów publikowanych na portalu

 


„Manifest” Kierowcy portalu Wywrota.pl.

 

 

 

 

Drodzy Wywrotowicze; Użytkownicy, Moderatorzy  i Czytelnicy,


niniejszy manifest jest w istocie rzeczy listem zapracowanej redakcji do Was wszystkich, obecnych i odpowiedzialnych w mniejszym lub większym stopniu za jakościowy status naszego portalu, jego prestiż lub jego brak, atmosferę i nasz wspólny rozwój twórczy. Manifestuję w nim swoją radość z powodu rozwoju naszej witryny, satysfakcję z bardzo ciekawych i świetnie przez Was prowadzonych projektów, bądź tych wciąż nieźle się zapowiadających; ale i dzielę się z Wami moją bezsilnością w obliczu wciąż powtarzających się niedociągnięć i nadmiaru obowiązków. Postanowiłem napisać o kilku ważnych kwestiach i poprosić Was o współpracę, jednocześnie zapewniając, że w najbliższych dniach wielu z Was otrzyma propozycje objęcia nowych funkcji i poprowadzenia części lub całości projektów dotychczas monitorowanych jednoosobowo, przez... niżej podpisanego. Zachęcam do komentowania tej wypowiedzi w wątkach, w których zostanie opublikowana lub do nawiązania bezpośredniego kontaktu ze mną pod adresem: pik@wywrota.pl.

 


AD 1. W obronie języka, w trosce o jakość i styl, czyli kwestia poprawności merytorycznej wywrotowych publikacji i weryfikacji naszej wiedzy.

 

 

Pomagajmy sobie i komentujmy


Jasną rzeczą jest, że publikowane przez nas artykuły, recenzje, wywiady i felietony powinny spełniać wymóg poprawności merytorycznej. Weryfikacja merytoryczna treści artykułów publikowanych na Wywrocie.pl jest prowadzona systematycznie przeze mnie i Moderatorów poszczególnych działów. Nie jest jednak możliwe sprawowanie ścisłej kontroli i poprawianie wszystkich artykułów na bieżąco. Portal rozwija się i systematycznie zwiększa się ilość publikowanych na naszej witrynie tekstów. Dlatego zachęcam gorąco Wszystkich Opiekunów działów oraz Użytkowników Wywroty.pl do zgłaszania do redakcji portalu wszelkich wątpliwości i uwag dotyczących poprawności naszych publikacji. Zachęcam Was również gorąco do konstruktywnego komentowania artykułów. Proszę abyśmy Wszyscy podeszli do tej sprawy pozytywnie. Uwagi nie są przecież atakami, pomagamy sobie wyłapując błędy i pomyłki, sprawiamy że rzecz staje się ciekawsza rozkręcając dyskusję pod tekstem.

 

Weryfikujmy merytorycznie treść publikacji


Pomyłki w tekstach zdarzają się często i zdarza się, że nawet po korektorzy nie wyłapią wyjątkowo dobrze ukrytego błędu. W erze Internetu mamy jednak szansę na wprowadzanie zmian w tekstach i eliminowanie takich tzw. „kaczek dziennikarskich”. Róbmy to. Informujmy się nawzajem o niedociągnięciach w naszych artykułach.

 

Inną zupełnie sprawą jest kwestia publikacji zawierających wierutne bzdury, które trudno jednakże zweryfikować bez szczegółowej znajomości tematu, treści konkretnej książki lub przebiegu relacjonowanego wydarzenia...

 

Odpowiedzialność za tekst ponosi podpisany pod nim autor, ale opieka merytoryczna należy do redakcji, szczególnie w przypadku, gdy pozyskujemy książki od Wydawców i rozsyłamy je do naszych recenzentów.

 

Proszę więc, Drodzy Wywrotowicze, abyśmy wspólnie dbali o poziom naszych publikacji i w przypadku uzasadnionych wątpliwości pomagali sobie uniknąć błędów...

 

Każdy z Was, Użytkowników i Moderatorów, może zgłosić konieczność naniesienia korekt w publikowanych na witrynie tekstach.

 

Zachowujmy rozsądek i pokorę w krytyce


Nie chcę  powiedzieć, że publikowane na portalu Wywrota.pl recenzje
i inne artykuły nie mogą być nacechowane negatywnie, że nie powinniśmy krytykować oraz wypowiadać otwarcie i odważnie naszych opinii. Chcę abyśmy zachowywali klasę wypowiedzi i używali weryfikowalnych argumentów. Według jednego z moich mistrzów cechą dobrego pisarza jest pokora wobec przedmiotu. Niezwykle cenna umiejętność uprawiania krytyki doceniającej jej obiekt i Osobę Twórcy.

 

 

Gramatyka, interpunkcja i ortografia

 

Znam kilku świetnie piszących Autorów, którzy są dyslektykami... Sam również popełniam błędy, chociaż pracuję nad ich wyeliminowaniem i zawsze sprawdzam swoje teksty lub proszę inne osoby, by rzuciły okiem, czy czasem czegoś nie przeoczyłem. Nie zawsze to wystarcza. Korektą błędów ortograficznych i interpunkcyjnych na portalu Wywrota.pl zajmują się Opiekunki działu Poezja: Ewelina Estel Dybowska i Justyna Barańska. W razie wątpliwości wszyscy Użytkownicy Wywroty mogą zwracać się o pomoc bezpośrednio do naszych Korektorek, ewentualnie do innych Opiekunów. Polecam kontakt z Dominiką Ciechanowicz oraz Marcinem Lemurem Sierszyńskim i Jackiem Jacą Podgórskim, obaj Panowie studiują filologię polską; Oni muszą wiedzieć...

 

 

Styl

 

Jako redaktor prowadzący pozwalałem sobie w ostatnich miesiącach ingerować w treść publikowanych artykułów, jeśli uważałem, że korekty stylistyczne znacznie podniosą walory tekstu.

 

Od Nowego Roku stosuję rzadko takie praktyki pozostawiając odpowiedzialność za publikacje samemu autorowi. Jednakże chętnie będę prowadził z Autorami rozmowy dotyczące stylistycznej strony ich publikacji, jeśli zostanę o to poproszony. Redagowanie tekstu to ogólnie przyjęta praktyka, choć czasem wygląda zupełnie kuriozalnie i przeradza się w takie poprawianie Autora, które z jego tekstu nie pozostawia śladu. Staram się robić dokładnie odwrotnie, tzn. tak aby redakcyjna ingerencja w tekst nie była widoczna.

 

Polecam Wszystkim Wywrotowiczom wszelkie możliwe formy warsztatów literackich, lekturę pism i tekstów krytycznoliterackich. W każdej porządnej czytelni znajdziecie „Odrę”, „Twórczość” i „Tygiel kultury”. Inne pisma, niestety rzadziej docierają do bibliotek...

 

Ad 2. Kryteria edycyjne artykułów i newsów publikowanych na portalu Wywrota.pl.

 

Uwaga: Stosowanie się do poniższych zaleceń znacznie podniesie poziom publikacji na Wywrocie.pl i usprawni pracę redakcji. Niestety, z uwagi na techniczne niedomaganie edytora Wywroty zależy to, w ogromnym stopniu, od dobrej woli Użytkowników. Proszę więc – piszmy poprawną, czystą polszczyzną.

 

Wytyczna podstawowa: Stosujemy się do aktualnych zasad pisowni języka polskiego. W przypadku braku pewności i braku rzetelnego słownika warto szukać odpowiedzi na nasze pytania na: http://poradnia.pwn.pl/

 

1.Tytuł tekstu

 

 

 

Tytuł artykułu zaczynamy Wielką Literą, kropki na końcu nie stawiamy. Tytułów własnych nie umieszczamy w cudzysłowie.

 

Na oznaczenie tytułów [np. płyt, książek itp.] występujących wewnątrz tytułu naszego artykułu stosujemy cudzysłów polski – „drukarski” (tzw. cudzysłów apostrofowy). Nie jest on w tej chwili możliwy do uzyskania w naszym wywrotowym edytorze. Jednakże można przekleić tekst z Worda lub innego edytora tekstów. Proszę o to i nalegam na stosowanie poprawnego cudzysłowu.

 

Cudzysłów ”anglosaski” nie jest przez Redakcję Wywroty.pl mile widziany.

Nie zapisujemy tytułów (szczególnie newsów) ciągami WERSALIKÓW, gdyż znacznie ogranicza to pole tekstowe newsów w zakładce „Aktualności”. Błąd kardynalny: pochylony (pisany kursywą) ciąg WERSALIKÓW!

 

2.Tytuły w tekście


Tytuły w tekście zaznaczamy kursywą, cytaty zaś umieszczamy
w „cudzysłowie”. Wyjątek stanowią nazwy „Czasopism”.

 

3. Czcionka


Stosujemy czcionkę Verdana lub Arial, wielkość: 12 pkt., tytuły: 14 pkt.
W cytatach nie zmniejszamy rozmiaru czcionki.

 

4. Myślniki


Różnica między myślnikiem (–) a łącznikiem (-) jest niezbyt widoczna, ale istotna. Nalegam na jej dostrzeganie.

 

5. Akapity i śródtytuły
Tekst formatujemy z podziałem na akapity. Wobec braku tabulatorów w naszym edytorze – wystarczą Entery. Dla większej czytelności, w dłuższych tekstach warto zastosować śródtytuły (patrz: Tytuł).

6. Recenzje


Pod recenzjami książek i płyt zamieszczamy metryczkę wydania
wg schematu:

 

książki/płyty

 

Autor, Tytuł
Autor przekładu/ Redaktor
Wydawca, Miejsce, Rok wydania
ew. Seria Wydawnicza
Ilość stron, typ okładki.


UWAGA:

ISBN – nie jest konieczny.

Link do strony www.wydawcy lub logotyp Wydawnictwa zamieszcza Redakcja Wywroty.pl, w przypadku jeśli wynika to z umowy z Wydawcą.

 

7. Recenzje spektakli teatralnych


Pod recenzjami spektakli zamieszczamy metryczkę spektaklu wg schematu:

 

Tytuł, Reżyseria
Na podstawie Dzieła Autora
Scenografia, muzyka, choreografia, światła, multimedia, kostiumy itp.
Zespół, ew. wyszczególnienie głównych ról
Data premiery
Miejsce wystawienia spektaklu
Data recenzowanego przedstawienia.

UWAGA: Link i logotyp – j.w.

 

8. Relacje z koncertów


Pod relacjami z koncertów zamieszczamy jak najpełniejsze informacje o:

składzie zespołu; miejscu i czasie; ew. nazwie trasy/ promowanego materiału lub płyty.
Zamieszczamy dostępne linki do stron www z nagraniami zespołu.

 

9. Zdjęcia

 

Jeśli mamy dostępne więcej niż jedno zdjęcie ilustrujące publikację – wprowadzamy zdjęcia do edytora mając na względzie całościowy, estetyczny i czytelny układ tekstu. Mamy możliwość edytowania tekstu wraz z listą fotografii ukazującą się pod tekstem. Pamiętajmy o tym.

 

Zawsze podajemy: nazwisko bądź pseudonim autora zdjęć; adres strony www, z której  pozyskaliśmy zdjęcie, lub wskazujemy inne źródło - np. archiwum teatru, którego spektakl jest recenzowany.

 

10. Podpis

 

Artykuły polemiczne, felietony, recenzje i relacje z wydarzeń; wszelkie publikacje, w których Autor wydaje osobistą opinię o przedmiocie, wypowiada swoje subiektywne zdanie – należy podpisać imieniem i nazwiskiem.

Użytkownik portalu ma prawo publikować w/w teksty pod pseudonimem w uzasadnionych przypadkach, po wcześniejszym uzgodnieniu tego z Redakcją.

W przypadku publikacji w ramach konkretnych projektów – np. Nisza Teatralna – dodajemy przy nazwisku nazwę projektu.

 

11. Prawa autorskie:


Obok nazwiska Autora pod tekstem powinien znaleźć się znaczek określający prawa autorskie: © lub inna adnotacja – np. formułka: Tekst udostępniony na licencji Creative Commons.

 

Uwaga:
Redakcja Wywroty.pl preferuje następujący sposób sygnowania tekstów:
© Imię i Nazwisko. Zapis taki gwarantuje prawo własności tekstu i jest honorowany w polskich sądach. Na podstawie takiego zapisu można udowodnić zarówno własność jak i plagiat – w przypadku kradzieży dobra intelektualnego.


© – symbol ten znajduje się na każdej stronie Wywroty.pl, oznacza to, że Redakcja Portalu może posługiwać się linkami do publikowanych tekstów i rozsyłać je w Sieci w celach promocyjnych.


CDN....

 

Redaktor prowadzący – Paweł Kaczorowski
pik@wywrota.pl